Studentet.info
Lajme : REKTORI I UP-SĖ NĖ TETOVĖ-MINISTRI POLLOZHANI NĖ PRISHTINĖ
Kyqur 10-12-2004 16:23:53 (2426 Lexime)


ARRITJA E MARVESHJĖS NDĖRQEVERITARE ĖSHTĖ VENDIMTARE

TETOVĖ(11 DHJETOR)-Ministritė pėrkatėse tė dy vendeve dhe vecanarishtė ajo e Maqedonisė bashkė me bashkėsinė ndėrkombėtare duhet tė sigurojnė njė mbulesė financiare pėr transferin kolektiv tė studentėepėr shkak se UP-ja nuk ka mundėsi financiare, tha rektori i UP-sė Arsim Bajrami

Pas disa ditė anulimi tė takimit dje nė Universitetin e Tetovės mė nė fundė arriti rektori i sapozgjedhur i Universitet tė Prishtinės Arsimi Bajrami pėr ti vizituar studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė sė UT-sė qė dje kanė hyrė nė ditėn e 25 tė grevės. Ai sė pari ėshtė takuar me homologun e tijė Beadinin dhe pastaj ėshtė takuar edhe me studentėt. Pas pėrfundimit tė takimit me studentėt rektori i UT-sė Nexhbedin Beadini dhe rektori i UP-sė janė shprehur pėr gazetaret se problemi i studentėve ėshtė nė duar tė dy qeverive tė Shkupit dhe Prishtinės.


Rektori Beadini dekalaroi se “nė kėto rethana tė krijuara, Arsim Bajrami rektor i Universitetit tė Prishtinės vizitoi UT-nė dhe ramė dakord qė tė tejkalojmė situatėn e krijuar, konkretishtė nė fakultetin e mjeksisė. Universitetet duhet tu dalin nė ndihmė studentėve pasi ata janė pjesė integruese e shoqėrisė”.
Beadini vlersoi se ka vullnet poltik dhe se problemi ėshtė madhorė dhe serioz dhe se kėrkon ndėrhyrjen qeveritare.
Rektori i UT-sė sqaroi se “Qeveritė e dy vendeve do tė pėrpilojnė njė memorandum pėr tė zgjedhur problemin e studentėve. Universiteti i Prishtinės qė nga themelimi ka dhėnė kontributin e vetė dhe vazhdon ta jap atė nė aspektin akademik dhe kėtė rastė besoj se do ta jap kontributin e vetė”.

Premtime te rektorit tė UP-sė

Rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami deklaroi se kėtė visit nė Tetovė e ka bėrė nė kuadėr tė bashkpunimit ndėruniversitar.
“Kam shpreh gadishmėri qė tė merem me zgjedhjen e problemit tė studentėve tė mjeksisė. Problemet e parashturuara nė kėrkesėn e studentėve nuk janė vetėm tė natyrės akademike, dhe pėr kėtė shkak ne presim qė problemi i studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė tė zgjidhet nė nivel ndėrqeveritarė”, u shpreh Arsim Bajrami, rektori i UP-sė.
“Ministri i Arsimit tė Maqedonisė sot ėshtė nė Kosovė, dhe shpresojmė se bashkė me institucionet e Kosovės do tė gjejnė njė zgjidhje fatlume pėr studentėt. Problemi i studentėve ka marė pėrmasa edhe ndėrkombėtare. Presim njė marveshje ndėrqeveritare, dhe nėse arihet kjo ne si universitete do tė fillojmė njė projekt shumė serioz dhe tė sofistikuar. Ky do tė mundėsonte studentėve transfėrė tė organizuar’, sqaroi Bajrami.
Universiteti i Prishtinės nuk ka mundėsi financiare tė mbuloj transferin kolektiv por kėtė duhet ta bėjė Qeveria e Maqedonisė dhe bashkėsia ndėrkombėtare ka sqaruar Bajrami.
“Kėrkojmė tre kushte, pėr tė bėrė transferin kolektiv tė studentėve. Kushti i parė ėshtė qė transferi kolektiv tė pėrmbajė tė gjitha standartet universitare. Nuk do tė lejojmė asnjė manipulim. Kushti i dytė ėshtė transferi i dokumenteve” dekalroi Arsim Bajrami.

Problemi ka marė edhe dimensione politike

Pyetjes sonė se sa kohė ju duhet dy Universiteteve tė arijėn kėto kushte, deri sa studentėt janė future nė ditėn e 25 tė grevės, rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami ju pėrgjigjė se marveshja ndėrqeveritare ėshtė vendimtare.
“Nė momentin qė do ta kemi tė nėnshkruar marveshjen ndėrqeveritere shumė shpejtė do tė arijėm nė realizimin e transferit”- u pėrgjigj Bajrami.
“Universiteti i Prishtinės ka probelme me kapacitete teknike, por ne do tė bėjmė ē’mos qė tė krjomė kushte. Bėhet fjalė pėr njė fakultet nė vete, por me kalimin e kohės ata do tė inkuadrohen nė sistemin e UP-sė” tha Arsim Bajrami.
Rektori Bajrami e ka quajtur vendim politik, vendimin e Universitetit tė Beagradit pėr ti pranuar studentėt nga Kosova dhe ėshtė shprehur se studentėt nuk do tė bien pre e njė vendimi tė tillė politik.

Studentėt nuk do tė ndėrprejnė grevėn

Bashkim Gllareva, kryetarė i kėshillit grevistė e ka vlersuar shumė pozitivishtė vizitėn e rektorit tė UP-sė.
“Me rėndėsi ėshtė qė institucionet e Koasovės po punojnė nė gjetjen e zgjedhjes sė problemit tonė. Ai shpreh gatishmėri pėr punė dhe kjo ėshtė pozitive. Rektori i UP-sė kėrkoi nga ne qė ta ndėrpresim grevėn, por ne do tė vazhdojmė deri nė aritjen e marveshjes ndėrqeveritare, pastaj do tė vendosim pėr hapat tonė tė mėtutjeshėm. Ministria dhe qeveria kanė zvarritur proceset. Ata kanė dashtė tė manipulojmė me djersėn tonė duke shfrytėzuar laboratorin dhe sallat e fakultetit tė mjeksisė”, deklaroi kryetari i kėshillit grevistė Bashkim Gllareva duke sqaruar bllokimin nga ana e tyre tė objekteve nė fjalė.
Besnik Krasniqi, antėr i kėshillit grevistė sqaroi se Arsim Bajrami u ėshtė referuar vetėm studentėve nga Kosova, ndėrsa asgjė nuk ka thėnė pėr fatin e studentėve nga viset tjera shqiptare.


Gllareva”Rektori nuk mė ka kėrcėnuar”

Bashkim Gllareva kryetar I kėshillit grevist tė studentėve tė UT-sė demantoi dje informatat e liferuara nė media se ai ka qenė I kėrcėnuar nga na e rektorit tė UT-sė Nexhbedin Beadini.
“Kjo ka qenė njė keqėkuptim. Rektori nuk mė ka kėrcėnuar por vetėm kemi pasur njė bisedė nė tė cilėn ai mė ka thėnė se pėrgjegjėsia pėr atė ;far mund tė ndodh mė mbetet mua”- tha dje Bashkim Gllareva.
Kjo sipas tij ka ndodhur ne momentet kur studentėt grevistė kanė bllokuar shtėpinė e Alim Beut ku pėrkohėsishtė ishin vendosur strukturat e dekanatit tė Mjeksisė.Ministri Pollozhani nė Kosovė

Qeveria e Maqedonisė dhe konkretishtė Ministrri i Arsimit dhe Shkencės Aziz Pollozhani dje ka reakizuar njė takim punė me homologun e tijė tė Kosovės dhe me struktura tjera tė Qeverisė sė sapoformuyar tė Kosovės.
Ky takim ėshtė vlersuar nga dy rektorėt si bashkveprim i aktiviteteve ndėrmjet dy qeverive pėr shkak tė problemit shumė serioz qė ėshtė krijuar me studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė.


Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio