Studentet.info
Lajme : Universiteti i Prishtinės ishte njė vatėr qė mbajti lart ndjenjėn pėr flamurin
Kyqur 14-05-2005 3:29:02 (1648 Lexime)

Prishtinė, dekorohen 38 profesorė shqiptarė

PRISHTINĖ, 14 MAJ- 38 profesorė e pedagogė, midis tyre edhe ish- presidenti i Shqipėrisė, Rexhep Meidani, dhe kryetari i PSD-sė, Skėnder Gjinushi, u dekoruan me medaljen e mirėnjohjes nga rektorati i Universitetit tė Prishtinė, me rastin e 35- vjetorit tė themelimit tij. Nė kėtė ceremoni tė zhvilluar dje morėn pjesė ish- pedagogė nga Shqipėria nė kėtė universitet, Rexhep Meidani, Osman Kraja dhe shumė profesore e pedagogė qė kanė dhėnė leksione nė Universitetin e Prishtinės nė vitet 80-tė. Nė kėtė pėrvjetor, 38 profesorė tė Universitetit tė Tiranės, u nderuan me medaljen e mirėnjohjes pėr bashkėpunim me Universitetin e Prishtinės qė nė vitet 80-tė. Ish- presidenti i Shqipėrisė dhe ligjėrues i atėhershėm nė Universitetin e Prishtinės, Rexhep Meidani, duke rikujtuar atė kohė, theksoi se UP-ja ėshtė vatėr qė ka mbajtur lart, ndjenjėn pėr flamurin dhe kombin.

Ai rikujtoi 2 prillin e vitit 1981, kur atij do t’i duhej tė shkonte nga Tirana nė Prishtinė pėr tė mbajtur leksione para studentėve tė Universitetit tė Prishtinės, mirėpo pėr shkak tė protestave tė tyre, leksionet ishin shtyrė pėr tre ditė. “Kisha bindjen se ligjėratėn time nuk do tė mund ta mbaja mė”,- ka evokuar mendimet Meidani, sipas tė cilit megjithatė, ai kishte besimin pėr njė rikthim nė Prishtinė. Ndėrsa ish- rektori i UT-sė, prof dr.Osman Kraja, solli dhe urimin e Konferencės sė rektorėve tė universiteteve shqiptare. Duke kujtuar kohėn kur profesorė nga Tirana vinin tė ligjėronin nė Prishtinė, ish-rektori Kraja, tha se “bashkėpunimi i filluar nė ato vite tė vėshtira tė cilat ju do t’i kujtoni sot nuk ėshtė ndėrprerė asnjėherė”. Ndėrkaq rektori i Universitetit tė Prishtinės, Arsim Bajrami, foli pėr periudhėn e parė tė bashkėpunimit nga viti 1970 e deri mė 1981. “Duke kujtuar me respekt tė veēantė kontributin e profesorėve tė UT-sė, mund tė themi se sot bashkėpunimi i universiteteve tona paraqet njė pėrcaktim tė fuqishėm pėr integrim nė Zonėn Evropiane tė Arsimit tė Lartė”,- tha Bajrami. Sipas tij, UP-ja ėshtė duke u sfiduar me reformimin e vet. Nė kėtė kontekst, Bajrami ka theksuar se universiteti duhet tė krijojė partneritet me Qeverinė dhe pėrmendi se parimi i parė sfidues i tij mbetet ngritja e cilėsisė sė mėsimdhėnies. Bashkėpunimi mes Universitetit tė Tiranės dhe atij tė Prishtinės shėnoi majat nė vitet 80-tė, pavarėsisht se nė atė kohė Kosova ishte nėn sundimin e ish-Jugosllavisė. Aktualisht nivelet e bashkėpunimit nė mes tė dy universiteteve janė mė tė ulėta se ato tė viteve 80-tė.

Nga: Bashkim Shala
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio