Studentet.info
Lajme : Shėrbimet e teknologjive tė informimit - TI
Kyqur 16-05-2005 14:21:41 (1646 Lexime)

Rrjeti i qytezės universitare

Tetovė, 16 MAj- Ka disa vite qė Universaiteti EJL ka vėnė nė funksionim njė rrjet komunikimi qė quhet edhe “Rrjeti i qytezės universitare”. Ky rrjet i pėrmbush tė gjitha kėrkesat pėr shfrytėzuesit akademik dhe administrativ tė cilėt pėrqėndrohen nė komunikimet, qasjen nė informatat elektronike dhe nė shumė shėrbime tė tjera.
Pėrndryshe, ėshtė njėri prej rrjeteve mė tė sofistikuara nė mbarė Maqedoninė por edhe nė rajon. Shfrytėzuesit administrativė merren me proceset qė kėrkojnė sistemet pėr administrimin e financės, personelit dhe njė sistem pėr dokumentimin e studentėve, sqarojnė kompetentėt nė UEJL.Sipas tyre, Janė marrė masat pėr pėrdorimin e projektorėve nė tė gjitha fushat kryesore tė mėsimdhėnies dhe studentėt janė nė gjendje tė marrin informacion personal nė Intranet. Kjo mundėsi ėshtė siguruar edhe nė konviktet e qytezės universitare.
Kanali kryesor pėr pėrhapjen e informatave tė brendshme nė Universitet do tė jetė intraneti dhe Universiteti ka njė ėeb faqe nė internet, pėr dhėnien e informatave mbi lėndėt pėr studentėt e ardhshėm, si dhe pėr palė tė tjera tė interesuara.
Pėr nevojat e studentėve dhe shfrytėzuesve tė tjerė janė nė disponim 600 kompjuterė IBM, kurse pėr stafin administrativ dhe akademik reth 100 kompjuterė.Tė gjithė shfrytėzuesit kanė qasje nė e-mail, dhe nė aplikacionet e ndryshme si Ėord, Excel, Poėerpoint, si dhe nė intranetin e Universitetit dhe nė Internet.
Qasja nė internet nė qytezėn universitare ėshtė pa pagesė. Tė gjithė shfrytėzuesit mund tė hyjnė nė informatat e tyre personale nėpėrmjet ėeb klientit tė lidhur me sistemet e informacionit administrativ. Studentėt mund tė shohin edhe informatat pėr lėndėt, metodat e vlerėsimit, listat e leximit dhe materialet e mėsimeve nė klasė.
Mundėsitė e lartėpėrmendura lehtėsojnė zhvillimin e mėtejshėm nė tė ardhmen dhe sigurojnė njė sistem tė fortė, tė shkallėzueshėm dhe tė sigurtė. Administrata dhe personeli akademik kanė qasje nė sistemet informative administrative nė pajtim me rolin e tyre dhe me proceset e punės.(E.A.)

Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio