Studentet.info
Lajme : Kurse vallėzimi pėr studentėt
Kyqur 16-05-2005 15:23:41 (2465 Lexime)

Pak kohė pėr zbavitje pėrkundėr studimeve

Tetovė, 16 Maj- Nė ndėrtesat e shpėrndara qė pėrpilojnė njė labirinth dhe qė bie nė sy sapo kalon hyrjen e UELJ-sė, pas mbarimit tė obligimeve tė ditės duket se bie njė heshtje. Por kėtė heshtje do ta thyej mė vonė zhurma e ritmeve qė dėgjohen nga dritaret e hapura tė godinės 815. Ėshtė viti I dytė me rradhė qė grupi I vallėzimeve standarde dhe latino americane “IMPULS”nga Tetova ,kryen kurse pėr studentėt e UEJL-sė.
Nė hyrje vėrren njė ambient ngazėllyes, ēifte qė kėrcejnė ngacmuar nga tinguj qė vėrtet nuk tė lėnė indiferent.Kontakti I parė ėshtė me z. Hisa Hasani inxhinier i diplomuar i aviacionit, por nė kėtė rast instruktor i vallėzimit.Ai shprehet i kėnaqur me mbarėvajtjen e kurseve nė kėtė institucion. Mendimi fillestar ishte qė tė plotėsohet njė vakuum qė krijohet brenda kampusit, tė plotėsohet kėshtu jeta e studentėve nė aspektin argėtues.”Pėrgigjja qė dhanė studentėt ėshtė nė nivel tė kėnaqshėm dhe kėtė vit kemi dy grupe vallėzimi nė nivele tė ndryshme atė fillestar dhe tė avancuar” thotė Hasani.
Tango, samba, rumba,vallsi anglez, vallsi vienez,disco fox,foxstrot e tė tjera, janė vallėzime qė kursistėt studentė mezi presin ti njohin sikur janė binjakėzuar. Hapat e tyre qė sapo i zotėrojnė ndiqen me pėrkujdesjen mė tė madhe nga instruktori qė ka njė eksperiencė tė madhe. Diplomė nga akademia e vallėzimit nė Reveretto –Itali, pastaj nė Zagreb, gjatė studimeve tė tij.
Grupi qė takuam ne kishte njė nomenklaturė gjeografike e shpėrndarė nė tė gjthė zonat e shqiptarėve por duken aq harmonik nė gjuhėn e tyre, gjuhėn „e vallėzimit“
Secili nga ata shprehet i kėnaqur dhe mban nė vete dhe njė imazh kujtese nga paraqitja e parė e tyre para publikut.
Ishte nė maj tė vitit tė kaluar ku nė njė manifestim ishin tė pritur jashtėzakonisht bukur nga publiku.
Kėtė e tregon menaxheri i grupit „menaxher biznes i diplomuar“ Bekim Beqiri , I cili thotė qė veshjet vitin e kaluar u siguruan nga butiqet „Ekskluziv“dhe „Missioni“ si sponsor qė ishin.
“Elanin e kėtyre tė rinjve dota kurorėzojmė dhe me paraqitje tjera.-thekson z. Beqiri.
“Edhe pse modest nė fjalėt e tyre e rrugės ėshtė tė presim shumė nga ky klub qė ndihmon jep njė impuls kulturės sonė , ti japim njė impuls dhe ne nė pėrkrahje masive” thotė ai.

Nga: Osman CEKA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio