Studentet.info
Lajme : LĖVIZJE PĖR ZGJIDHJE TĖ PROBLEMIT
Kyqur 17-05-2005 9:30:51 (1690 Lexime)

Qeveria e Kosovės diskutoi pėr studentėt e transferuar

PRISHTINĖ, 17 MAJ- Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e sotme ka diskutuar edhe pėr ēėshtjen e transferimit tė studentėve nga ish-Fakulteti i Mjekesisė i UT-sė, nė fakultetin gjegjės tė UP-sė. Po sot studentėt realizuan njė takim me rektorin e UP-sė, Arsim Bajrami me tė cilin diskutuan pėr disa ēėshtje akademike qė ende nuk janė zgjedhur pėr studentėt e transferuar. Ata moren garanci nga rektori se ditėn e premtė tė gjithė indeksat pėr studentėt e transferuar do tė jenė tė gatshėm, tė cilėt do tė mirren nė dekanatin e Fakultetit tė Mjekėsisė. Ndryshe, 19 studentė, shtetas tė Maqedonisė, vazhdojnė tė mos cilėsohen si pjesė e transferit, me preteksin se nuk paska ndonjė aneks marrėveshje shtesė qė e mbulon kėtė transfer.
Nė mbledhjen e 147 tė radhės, Qeveria e Kosovės ka parė tė rrugės ta fus nė rend tė ditės edhe ēėshtjen e 220 studentėve tė cilėt janė transferuar nga Fakulteti i Mjekėsisė i Universitetit tė Tetovės nė fakultetin gjegjės tė Universitetit tė Prishtinės. Me kėtė rast Qeveria ka marrė vendimin qė pėr ēdo semestėr tė ndihmojė nė mbulimin e shpenzimeve shtesė qė do tė ketė Ministria e Arsimit lidhur me akomodimin e tyre tė plotė. Po ashtu studentėt sot u takuan me rektorin e UP-sė, Arsim Bajrami dhe me prorektorin pėr ēėshtje mėsimore, Haxh Feratin. Ata u premtuan studentėve se tashmė ka pėrfunduar procedura e pėrpunimit tė indeksave dhe se qė nga dita e premtė indeksat e pėrpunuar do tė dėrgohen nė Dekanatin e Fakultetit tė Mjekėsisė. Edhe kėsaj radhe mbeti nė enigmė se studentėt do t’i marrin indeksat me nota tė transferuara apo tė boshatisur. Po ashtu studentėt u siguruan nga rektori se mund ti nėnshtrohen afatit tė qėrshorit pėr t’iu nėnshtruar lėndėve diferenciale dhe atyre tė pa dhėna nė UT. Tashmė problem mbetet ēėshtja e 19 studentėve pėr tė cilėt ishte arritur njė marrėveshje verbale nė mes tė Ali Ahmetit dhe ish-kryeministrit Ramush Haradinaj qė edhe ata tė jenė pjesė e transferimit pėr nė UP. Zyrtarėt e rektoratit u kishin thėnė sot studentėve se “ne nuk jemi qė 19 studentėt tė mos pėrfshihen nė transfer por ka njė procedurė e cila duhet ta mbuloj marrėveshjen qė ju pėrmendni”. Rektori Bajrami kėrkoi nga studentėt tė sigurojnė njė dokument qė e dėshmon marrėveshjen nė mes tė z. Ahmeti e z. Haradinaj pėr tė filluar mė pas proceduren e transferimit tė tyre.Edhe sot studentėve nuk iu dha pėrgjigjje rreth asaj se do tė jenė legjitime tė gjitha notat e dhėna nė UT dhe pėr mėnyren e fillimit tė vitit akademik nė tetor, se studentėt do tė ndjekin mėsimin paralelisht nga kolegėt e FM-sė apo do tė inkorporohen me ta.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio