Studentet.info
Lajme : KONFERENCĖ MINISTRORE NĖ BERGEN TĖ NORVEGJISĖ
Kyqur 18-05-2005 3:44:54 (1762 Lexime)

Ministri Veliu merr pjesė nė Samitin ministror tė Bolonjės


PRISHTINĖ, 18 MAJ- Njė delegacion i MASHT-it i prirė nga ministri Agim Veliu, do tė udhėtoi sot pėr nė Bergen tė Norvegjisė. Arsye e vizitės ėshtė pjesėmarrja e delegacionit Kosovar nė Konferencen ministrore tė Bolonjės e cila do tė mbahet me datat 19 e 20 maj. Nė janar tė kėtij viti MASHT-i pat aplikuar pėr t’iu bashkuar 40 vendeve nėnshkruese tė kartės sė Bolonjės. Ministri Veliu ka shprehur dėshiren e anėtarėsimit tė plotė nė kėtė proces, aq tė rėndėsishėm pėr arsimin e lartė kosovar.


Po sot pėr tė marrė pjesė nė Samitin e Bergenit do tė udhėtojnė pėr nė Norvegji edhe Hans Shrumphf, Xhavit Rexhaj dhe Nexhmi Rudari tė cilėt do tė jenė pjesė e delegacionit tė UNMIK-ut. Ministria e Arsimit, Shkencės e Teknologjisė me kėtė rast ka shprehur dėshirėn dhe pėrcaktimin qė edhe Kosova tė bėhet pjesė e Zonės Evropiane tė Arsimit tė Lartė dhe e Zonės Evropiane pėr Hulumtime, pėrmes anėtarėsimit tė plotė nė procesin e Bolonjės. Ministri i AShT-sė, z. Agim Veliu ka shprehur fuqishėm besimin se “sistemi ynė i arsimit tė lartė ka dėshmuar se Kosova meriton tė bėhet pjesė e kėsaj familje tė madhe Evropiane”.Gjat qėndrimit nė Norvegji, delegacioni i MASHT-it do tė ketė vizitė pune nė shkollėn e Gazetarisė dhe Komunikimit tė Gimlekollenit, e cila implementon projektin e Qeverisė Norvegjeze pėr themelimin e Institutit tė Gazetarisė e Komunikimit tė Kosovės. Ndėrsa nė Osllo, delegacioni i arsimit tė Kosovės do tė ketė takime me pėrfaqėsues tė Departamentit pėr Politikė tė Jashtme dhe Arsim si dhe nė Parlamentin Norvegjez me pėrfaqėsues tė Komunitetit pėr Politikė tė Jashtme.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio