Studentet.info
Lajme : UP REAGON NDAJ GJESTIT TĖ MINISTRIT VELIU
Kyqur 19-05-2005 4:15:33 (1786 Lexime)

MASHT-i pa pėrfaqėsues tė UP-sė nė Bergen

PRISHTINĖ, 19 MAJ- Po te mos ekzistonin mosmarrėveshjet nė mes tė MASHT-it dhe Rektoratit tė UP-sė, do tė ishte mėse e natyrshme qė ministri Veliu nė delegacionin e tij, qė sot zhvillon punimet nė Bergen, tė kishte edhe pėrfaqėsues nga Rektorati. Pikėrisht mospėrfshirja nė kėtė delegacion ka bėrė qė UP tė reagon ndaj kėti gjesti tė ministrit Veliu. “Ministri Veliu ka pasur edhe dy vende tė lira pėr pėrfaqėsuesit e universitetit, dhe nuk ka bėrė ftesė pėr pjesėmarrje nė Bergen” tha i autorizuari pėr media nė rektoratin e UP-sė, Zenun Halili.Sot fillon punimet konferenca dy ditore e ministrave tė Bolonjės.
Delegacioni kosovar i prirė nga ministri i AShT-sė, Agim Veliu, ka udhėtuar dje pėr nė Bergen tė Norvegjisė dhe nė kėtė delegacion nuk ka ftuar asnjėrin nga zyrtarėt e rektoratit tė UP-sė, edhe pse ishin tė parapara dy vende pėr pėrfaqėsues nga universiteti. Kjo mospėrfshirje e zyrtarėve tė Rektoratit ka bėrė qė kėta tė fundit tė reagojnė ndaj vendimit tė ministrit Veliu. “Nė rrethana normale, ėshtė dashur qė ministri Veliu t’i ftojė edhe pėrfaqėsuesit e UP-sė pėr tė marrė pjesė nė kėtė konferencė” tha Zenun Halili, i autorizuari pėr kontakt me media nga rektorati i UP-sė. Ai na njoftoi mė tėj se ishte e paraparė qė dy zyrtarė nga UP-ja tė marrin pjesė nė Bergen. “Edhe pse kjo ėshtė konferencė e tė gjithė ministrave tė arsimit, ministri Veliu i ka pasur edhe dy vende tė lira pėr pėrfaqėsues tė Universitetit”. Ndryshe, qė nga zgjedhjet e fundit nė rektoratin e UP-sė, zgjedhe tė cilat e kanė vėnė nė krye tė universitetit Arsim Bajramin, MAShT-i vazhdon tė mos i njoh kėto struktura si legjitime dhe si pasojė e kėsaj po paraqiten probleme jo tė pakta tė cilat nė rend tė parė po shkojnė nė kurrizin e studentit.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio