Studentet.info
Lajme : PĖRFAQĖSUES TĖ AKADEMISĖ GJERMANE PĖR SHKĖMBIM PĖRVOJASH
Kyqur 19-05-2005 9:00:25 (1807 Lexime)

“DAAD” vizitoi USHT-nė

Tetovė, 19 MAJ-Nė USHT ka qėndruar pėr vizitė zyrtare Markus Symmank pėrfaqėsues i Paktit pėr stabilitet evropian, pėrkatėsisht pėrfaqėsues i Akademisė gjermane pėr shkėmbim pėrvojash “DAAD”. Ai ka realizuar takime me prorektorin pėr ēėshtje arsimore prof.dr. Ismail Ahmeti, drejtorin e Qendrės pėr Studime Politeknike prof.dr. Mendi Doko, i cili elaboroi pėr gjendjen aktuale dhe kėrkoi qė tė jetėsohen investimet e projekteve tė ndryshme pėr qendrėn qė ai e drejton dhe pedagogė tė tjerė universitarė.
Markus Symmank pėrfaqėsues i Akademisė gjermane pėr shkėmbim pėrvojash “DAAD”, realizoi takim edhe me sekretarin e pėrgjithshėm tė USHT-sė Bashkim Selmanin, ku u bisedua ēėshtje shumė tė rėndėsishme pėr kėtė institucion tė lartė arsimorė.


Sekretari Bashkim Selmani e ka vlerėsuar takimin nė frymėn e thellimit tė bashkėpunimit pėr ndihma tekniko-materiale pėrkatėsisht qė nėpėrmjet tė GTZ-sė tė realizohen projekte konkrete pėr pajisjen e rrjetit kompjuterik nė administratėn e universitetit, qė do tė shtojė cilėsinė e shėrbimeve. Nė kėtė takim u kėrkua qė gjuha dhe letėrsia gjermane e cila gjendet nė procedurė e sipėr si program studimor , tė ndihmohet si nė aspektin e pajisjes me literaturė gjermane dhe njėkohėsisht tė kyēen edhe pedagogė universitarė gjerman nga lėmia e gjuhės dhe letėrsisė gjermane tė kėtij programi studimor nė kuadėr tė USHT-sė.
Nga ky takim u dakorduan qė rektorati i USHT-sė tė jetė nė kontakt me ambasadėn gjermane nė Maqedoni, qė nismėn e kėtillė ta bėjnė pjesė tė praktikės nė interes tė pėrgjithshėm tė USHT-sė..

Nga: Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio