Studentet.info
Lajme : VENDIM I MINISTRISĖ SĖ ARSIMIT
Kyqur 19-05-2005 9:03:35 (1691 Lexime)

Nė USHT do tė pranohen 1890 studentė tė rinj

Tetovė, 19 MAJ- Ministria e Arsimit dhe Shkencės sė Qeverisė sė Maqedonisė, ka aprovuar kėrkesėn e Drejtorisė sė Kėshillit tė rektoratit tė USHT-sė, qė pėr vitin e ri akademik 2005/06 tė pranohen 1890 studentė. Nga konfirmimi i kėtij vendimi organet e USHT-sė janė nė pėrgatitje e sipėr me ēka pritet qė zyrtarisht tė shpallin konkursin e rregullt pėr pranimin e studentėve tė rinj pėr vitin e ardhshėm akademik.
Sekretarit i Pėrgjithshėm i USHT-sė Bashkim Selmanit, tha pėr redaksinė: “Ky numėr krahasuar me vitin e kaluar akademik ėshtė shtuar pėr mbi 25 pėrqind qė ėshtė dėshmi se Ministria nė fjalė kėrkesėn tonė e ka shqyrtuar seriozisht dhe ka pėrfillur nevojėn e shtimit tė numrit tė studentėve nė kėtė vit akademik”.


Por ai shpreson se edhe pėrkundėr kėtij numri, kėrkesat pėr tė marrė indeksin e USHT-sė do tė jenė mė tė mėdha, ngaqė pėr tė pėr nė kėtė vit tė ri akademik do tė ofrohen kushte mjaft mė cilėsore pėr studime univeristare. Sipas Selmanit, pėr kėtė dėshmojnė tė dhėnat e tė interesuarve nga ana e maturantėve dhe vetė prindėrve. (I.K.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio