Studentet.info
Lajme : VALON AHMETI E BERAT SHALA DIPLOMUAN NĖ “THE CITADEL”
Kyqur 20-05-2005 2:56:47 (2778 Lexime)

Dy studentėt ushtarak tė diplomuar nė SHBA u inkuadruan nė TMK


PRISHTINĖ, 20 MAJ- Dy kadetė nga Kosova, Berat Shala dhe Valon Ahmeti, kanė pėrfunduar studimet nė Akademinė Ushtarake "The Citadel" tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ata kanė diplomuar me 7 maj dhe janė kthyer nė Kosovė, ku do tė japin kontributin e tyre nė Trupat e Mbrojtjes tė Kosovės. Qė nga dita e sotme ata do tė jenė anėtarė aktiv tė kėtyre trupave, qka e dėshmuan me betimin e dhėnė nė njė ceremoni ku u graduan edhe me gradėn Kapiten nė TMK. Kadetėt nė fjalė u bėnė thirrje tė rinjėve kosovar qė studiojnė jashtė qė kontributin e tyre ta japin kėtu nė Kosovė.Qė nga dita e sotme Kapitenėt Valon Ahmeti dhe Berat Shala, janė oficerėt e rinj tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, tė cilėt u kthyen tė enjten nė Prishtinė pas pėrfundimit tė studimeve, gjegjėsisht diplomimit nė Akademinė Ushtarake “The Citadel” tė Karolinės Jugore tė SHBA-ve. Diplomimi i tyre dhe rreshtimi nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės i ka shtuar krenarinė vetė kėsaj trupe dhe prijėsit tė saj, gjeneralit Agim Ēeku. Komandant Ēeku nė ceremininė e gradimit tė tyre ka pėrkujtuar 7 majin, ditėn kur u ndodh nė ceremoninė e diplomimit tė tyre nė “Dhe Citadel”. Ai tha se “kėta dy djem na bėnė qė ne atė ditė kur ishim nė gradimin dhe diplomimin e tyre, vėrtet tė ndiheshim krenar qė jemi nga Kosova, qė jemi shqiptarė, qė kemi djem tė denjė tė cilėt krah pėr krah me djemtė tė pėrzgjedhur nga SHBA-tė dhe vendet e tjera tė jenė ndėr mė tė mirėt”. Mė pas gjeneral Ēeku ka bėrė gradimin e tyre ndėrsa kadetėt kanė dhėnė betimin solemn me rastin e inkuadrimit nė TMK. Kadetėt e rinjė tė diplomuar nė SHBA porositėn qė edhe djemtė e tjerė qė janė duke studiuar jashtė tė kthehen kėtu dhe tė japin kontribut, sepse kjo ėshtė shtėpia jonė. Pėr shkollimin e tyre nė Amerikė, ndihmė nė vlerė 250 mijė dollarė ka dhėnė Viktor Ulaj nga Kėshilli Shqiptaro Amerikan, dhe pėr kėtė gjest, nė ceremoninė e sotme i ėshtė ndarė njė mirėnjohje.
Kapitenėt e rinjė Valon Ahmeti dhe Berat Shala kanė sjellur njė freski nė radhėt e TMK-sė dhe me profesionalizimin e tyre do ta orientojnė TMK-nė kah ushtrit mė moderne nė Glob, dhe pa dyshim edhe nė NATO.

Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio