Studentet.info
Lajme : Univesriteti i Evropės Juglindore hap dyert pėr stundetėt
Kyqur 23-05-2005 13:04:03 (2141 Lexime)


UEJL-ja do tė pranojė 1060 brucosh

TETOVĖ, 23 MAJ-Univesriteti i Evropės Juglidnore (UEJL) nė Tetovė ka shpallur zyrtarisht tė hapur konkursin pėr pranimin e studetėve tė rinjė pėr vitin akademik 2005/2004.
Nė gjashtė fakultetet e kėtij universiteti gjithsjet do tė pranohen 1 060 studenet, prej tė cilėve 865 do tė jenė tė regullut, kurse 195 burucosh do tė vijojnė studimet me korespondencė. Sipas regullores pėr kritere tė regjistrimit nė UJEL, nga numri i pėrgjishėsm i brucoshėve qė do tė regjistrohen nė kėtė universitet 665 janė siguruar pėr studentėt me mėsim nė gjuhėn shqipe, 200 me mėsim nė gjuhėn maqedonase.
Zyrtarėt e univesritetit presin qė edhe kėtė vit akademik njėlloj si edhe vitet tjera tė ketė njė intersim tė madh tė studetėve potencial tė cilėt do tė aplikojnė pėr tė marė indeksin e UJEL-sė.Administra e Biznesit-Publike mė tė tė frekuentuarat

Fakulteti i Drejtėsisė do tė pranojė 150 student me mėsim nė gjuhėn shqipe, 25 me mėsim nė gjuhėn maqedonase dhe 50 me koresopodencė. Ndėrkaq nė Fakultetin e Drejtėsisė gjithsjet do tė pranohen 300 stundet prej tė cilėve 200 me mėsim nė gjuhėn shqipe, 50 nė gjuhėn maqedonase dhe 50 stundet me korespondencė. Administrata Publike, pėrkatėssisht degėt e saj pėr studime tė punės sociale dhe adminsistratės gjithsjet do tė pranojė 200 student, prej tė cilėve 150 do tė jenė me mėsim nė gjuhėn shqipe, 25 me mėsim nė gjuhėn maqedonase dhe 25 brucosh do ta tė studjojnė me korespondencė.
Kurse nė Fakultetin e Shkencave tė Komunikimit dhe Teknologjive nė kuadėr tė sė cilės funksionojnė dy qendra ajo pėr shkencat kompjuterike dhe shkencat e kominikimit do tė pranohet 235 student prej tė cilėve 210 do tė kenė statusin e studetėve tė regullut, kurse 25 do tė jenė me korespondencė. Vetėm nė Qendrėn pėr shkencat kompjuterike ėshtė parparė qė tė pranohen 160 student, kurse nė shkencat e komunikimit do tė pranohen 50.
Ndėrsa nė Fakultetin Pedagogjik i cili pėrgatit kuadro arsimore pėr arsimtarė tė gjuhės shqipe, angleze, gjermane dhe franceze gjithsjet do tė pranohen 165 stundent, prej tė cilėve 145 do tė jenė tė regullut, kurse 20 do tė tė jenė me korespondencė.
Sipas vendeve tė parapara nė konkurs edhe kėtė vit mė joshėse pėr maturantėt do tė jenė Fakulteti i Drejtėsisė, i Administratės sė Biznesit dhe ai i Administratės Publike.

Ēmimet nuk kanė ndryshuar

Ēmimet pėr njė vit akademik edhe kėtė vit nuk kanė pėsuar ndryshime dhe tė njejta varijojnė nga 605 euro deri nė 825 euro, mvarėsisht prej drejtimit. Fakulteti mė tė lira pėr xhepin e studetėve do tė jenė Pedegogjiku, Shkencat e Komunikimit, Administrata Publike dhe Drejtėsia me nga 605 euro nė vit, kurse mė tė shtrejta janė Adminsitrata e Biznesit dhe Shekncat Kompjuterike me nga 825 euro. Kėto ēmime do tė vlejenė edhe pėr ato student qė pėr aresye tė ndryshme do tė vendosin tė studjojnė me korespondencė.
Pėr t’u pranuar nė Universitetin e Evropės JugLindore, maturanti duhet tė plotėsojė kushtet pėr para-kualifikim pėr provimin pranues dhe mėpastaj duhet t’i nėnshtrohet provimit. Provimi pranues pėrbėhet nga disa fusha tė dijes dhe organizohet vetėm njė herė nė vit. Pėr studentėt e ērregullt nuk ka provim pranues, por komisioni pėr pranimin e studentėve bėn vlerėsimin nė bazė tė suksesit tė kandidatit dhe eseve tė shkruara tė kandidatit.
Paraqitja e kandidiatėve qė pretendojnė tė jenė student tė regullut do tė bėhet prej 15 deri 30 qershorė, kurse provimet pranuese do tė mbahen mė 6,7,8 dhe 9 korik.
Lista pėrfundimtare e kandidiatėve tė pranuar do tė shpallet prej 22 korik deri mė 1 gusht. Ndėrkaq pėr sa i pėrket kanidiatėve qė do tė aplokojnė tė studjojnė me korespondencė ėshtė paraprė njė afat i veēantė i pranimit nė UJEL. Konkretisht ato mund ti dorėzojnė dokumenetet prej 30 gushtit deri mė 5 shtatrorė, kurse provimet pranuese do tė mbahen mė 10 shtatorė dhe rezultatetet pėrfundimtare do tė shpallen mė 16 shtator. Momentalisht nė UEJL studimet ndjekin 5200 stundet.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio