Studentet.info
Lajme : Kėshilli i Akredeitimit njoftohet me planin pėr studime tė ciklit tė dytė
Kyqur 23-05-2005 13:06:29 (1932 Lexime)


UEJL-ja nga viti i ardhshėm me studime postdiplomike


TETOVĖ, 23 MAJ-Drejtuesit e Universitetit tė Evropės Juglindore nė Tetovė sot i kanė njoftuar delegacionin e Kėshillit tė Akreditimit nė Maqedoni pėr reformat qė janė duke u zbatuar nė kėtė inisitucion arsimorė sidomos me aplikimin e studimeve posdiplomike qė do tė fillojnė tė zbatohen nga viti i ardhshėm akademik.
Projketi pėr studime tė ciklit tė dytė i cili ėshtė parashtruar nė Kėshillin e Akredimimit pėrbehet nga 14 programe 10 prej tė cilave janė nacionale dhe katėr janė ndėrkombėtare, kurse vitin e ardhėshėm pritetet qė tė stratojnė me realzimin vetėm pesė prej tyre.


Ky projket parasheh qė studenti pėr tre vite tė mbarojė fakultetin kurse dy vite tė tjera tė mbarojė studeimet posdiplomike.
Rektori i UJEL-sė Alejdin Abazai pret nga Kėshilli i Akredimimit dritė jeshile pėr ciklin e dytė tė studimeve dhe nė kėtė drejtim universiteti kėto matriajle i ka dėrguar nė kėtė inisitucion qė nė mujan mars, mirėpo anėtarėt e Kėshill tė Akredetimit u vėrtetuan pėr sė afrėsimi me programet e universitetit.
Pėr realzimin e kėtij programi UJEL-ja ka vendosur kontakte edhe me disa universitete tė huja tė cilat kanė dhėnė ndihmė profesionale nė pėrpilimin e tyre. Studimet posdiplomike qė do tė fillojnė me siguri tė realizohen vitin e ardhshėm do tė jenė dy vjēare kurse studimet e rgeullta do tė jenė tre vjeēare.
Udhėheqėsi i sektorit pėr studime posdiplomike nė UEJL- Pol Foster shfaqi shpresė se studimet e ciklit tė dytė nė UEJL do tė marin vizė nga Kėshilli i Akredimmit.
"Profesorėt tonė kanė pėrgatitje pėr tė realizuar kėto programe dhe mendoj se kėto programe do tė arkerditohen nė inisitucionet pėrkatėse. Kemi parparė qė nė vjeshjtė tė startojmė me realzimin e sė poku pesė programeve qė janė mė tė popullarziuara, kurse vitin tjetėr do tė fillojmė edhe me programet tjera" deklaroi Foster. Ai nuk pėrjashtoi mundėsinė qė nė kuadėr tė kėtyre programeve tė ketė ndryshime, sepse siē tha ai asgjė nuk ėshtė e shkruar nė gurė.
"Vėrejtjet e Kėshillit tė Akredimimit gjithsesi do tė meren parasyshė dhe kėto progame do tė pėsojnė ndryshme nė ēdo tre vjet" potencoi Foster.
Nga ana kryetari i Kėshilli i Akredimimit i Republikės sė Maqedonisė Tito Beliēanec tha se ėshtė i fasisnuar nga projekti i parashtruar nga UJEL-ja nė lidhje me studimet posdiplomike por nuk precizoi afatin e saktė se kur ky projekt do tė marė akreditimin nga inisitucioni pėrkatės.
"UEJl-ja ka aritur rezultate tė mira dhe preznetimi i programit pėr studime postdiplomike paraqet njė pjekuri tė kėtij universiteti sepse kemi njė thellim tė punės shkencėore dhe ky ėshtė model i njė universiteti evropian" deklaroi Beliēanec. Ne sot u njoftuam edhe me infrastrukturėn e universitetin dhe ne ishim tė mendimit qė krahas kushteve teknike tė sigurohet edhe kuadrė arsimorė dhe nė kėtė drejtim morėm garanca nga drejtuesit e universitetit qė pas aplikimit tė sitemit tė studimeve posdiplomike do tė angazhohen edhe profesorė me pėrgatitje pėrkatėse, tha Beliēanet.
Delegacioni i Kėshillit tė Akreditimit me kėtė rast ka vizituar edhe tė gjitha fakultetet e universitetit me qėllim qė para marjes sė vendimit pėrfundimtarė tė konfirmohet pėr sė afrėimi nėse universiteti ka kapacitete pėr realzimin e studimeve posdiplomike.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio