Studentet.info
Lajme : Vazhdon greva e studentėve tė UT-sė
Kyqur 13-12-2004 4:22:16 (2251 Lexime)

UP-ja jep pak shpresė, por ēdo gjė mbetet nė suazat e premtimeve

TETOVĖ-(13 DHJETOR) Vizitėn e Rektorit tė UP-sė nė Tetovė studentėt e shohin si nje sinjal pozitiv. Studentėt nga ana tjetėr ēmojmė pėrpjekjet e tė dy rektorateve (UP dhe UT) pėr zgjidhje sa mė tė shpėjtė tė ēėshtjes sė tyre por, u bėjnė thirrje tė dy ministrive tė Arsimit (Kosovė dhė Maqedoni), qė ti intensifikojnė pėrpjekjet pėr zgjidhje sa mė tė shpėjtė.

Greva e studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė sė UT-sėka vazhduar edhe dje, ndėrsa nė mesin e studentėve grevist ka qėndruar zyrtari nga ministria e arsimit dhe shkencės sė RM-sė Prof.Dr. Avzi Memeti.
“Ai na konfirmoi se pardje, njė grup i pėrbėrė nga Aziz Pollozhani, Avzi Memeti, Oleck - pėrfaqėsues i OSBE-sė nė RM-sė dhe Ismail Ahmeti kanė qenė nė Kosovė pėr t'u takuar me pėrfaqėsuesit (grupin punues tė ekspertėve) kosovar tė pėrbėrė nga Agim Veliu – ministėri arsimit tė Kosovės, Bajram Nuraj – dekan i F. Mjekėsisė pranė UP-sė, Xhavit Rexha - Sekretari gjeneral per arsim tė lartė, Pėrfaqėsues nga UNMIK –u pėr biseda rreth problemit tė studentėve gervist tė F. Mjekėsisė pranė UT-sė. Ai sqaroi se tė dy grupet do tė realizojnė njė takim tjetėr ditėn e Hėnė ose tė Martėn nė Shkup” tha dje pėrfaqėsuesi i kėshillit grevist Besnik Krasniqi


Takimi nė Kosovė sipas fjalėve tė Memetit ka zgjatur 2 – 3 orė dhe ka qenė i pėrqėndruar nė transferin kolektiv tė studentėve dhe tė konfirmoj pėlqimin politik ndėrshtetėror ndaj kėtij problemi, pa hyrė nė detaje.
" Kjo punė do tė kryhet, por nuk e di kur dhe si. Besoj se F. i Mjekėsisė nė Prishtinė do tė krijojė mundėsi pėr pranimin", ka thėnė Memeti nė UT.
Pyetjes se si qėndojn raportet me Shkupin, Mehmeti para studentėve i ėshtė pėrgjigjur se “numri i studentėve pėr nė Shkup ėshtė i vogėl dhe transferi nė kėtė universitet do tė realizohet pa problem”. Ndėrsa lidhur me transferimet nė Tiranė Memeti ka sqaruar se ata kanė bėrė njė kėrkesė , megjithėse ka njė shifėr prej 50 studentėsh qė mund tė pranohen, por ai nuk disponon ende me ndonjė konfirmim zyrtar.
" Kur flasim pėr transfer nė Prishtinė kemi parasysh transferin e tė gjithė studentėve pa marrėparasysh se nga cili rajon vijnė, qoftė nga Maqedonia, Kosova, Lugina, etj", tha dje nė UT Prof. Dr. Avzi Memeti zyrtar nga ministria e arsimit dhe shkencės nė Republikėn e Maqedonisė.
Edhe pėrkundėr paralajmėtrimit se tė marten grupi punues i ekspertėve nga Kosova do te arrij nė Shkup pėr tė vazhduar bisedimet, kėto ditė nuk mund tė pritet ndonjė marrveshje.
“Pėrkundėr kėsaj ne studentėt nuk harrojmė fjalėt e Rektorit tė UP-sė, prof. dr. Arsim Bajrami se "ne nuk mund tė fillojmė punėn lidhur me transferin kolektiv para se Ministritė e Arsimit tė dy vendeve tė nėnshkruajn njė marrveshje paraprake", ndėrsa prof. Memeti thoshte se " Besoj se F. i Mjekėsisė nė Prishtinė do tė krijojė mundėsi pėr pranimin". Ne kėtė e shohim si tendencė pėr t'ia vu barrėn Ministria Dekanatit (pėrkatėsisht Rektoratit), ndėrsa kjo e fundit Ministrisė”- tha Besnik Krasniqi nė emėr tė studentėve grevist.
Vizitėn e Rektorit tė UP-sė nė Tetovė studentėt e shohin si nje sinjal pozitiv. Studentėt nga ana tjetėr ēmojmė pėrpjekjet e tė dy rektorateve (UP dhe UT) pėr zgjidhje sa mė tė shpėjtė tė ēėshtjes sė tyre por, u bėjnė thirrje tė dy ministrive tė Arsimit (Kosovė dhė Maqedoni), qė ti intensifikojnė pėrpjekjet pėr zgjidhje sa mė tė shpėjtė, sepse koha nuk pret dhe gjendja shėndetėsore po keqėsohet edhe mė, pėr faktin se tashmė edhe temperatura pėrbrenda objektit tė UT-sė ėshtė mjaft e ulėt.
“Tani e kemi pėrkrahjen nga Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė i cili ka apeluar tek institucionet e Kosovės : Qeveria, Ministria e Arsimit dhe nga Universiteti i Prishtinės qė ta formojnė sa mė shpejt grupin punues pėr transferimin tonė nė Universitetin e Prishtinės. UPS-ja kėrkon qė transferi tė kryhet sa mė shpejt, nė tė kundėrtėn mund tė shfaqen pakėnaqėsi edhe tek studentėt e UP-sė” deklaroi dje pėr gazetėn tonė Krasniqi.
Po gjatė diėtės sė djeshme studentėt grevist prisnin edhe njė vizitė tjetėr tė paralajmėruar, kėsaj rradhe nga ana e kryetarit tė Partisė Demokratike Kombėtare Basri Haliti.


nga: Halit AJDINI (Fakti)




Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio