Studentet.info
Lajme : Nxitja e studentėve pėr punėsim
Kyqur 24-05-2005 4:03:05 (1857 Lexime)

Universiteti Politeknik

Tiranė, 24 MAJ-Njė ditė pėr tekstilin dhe modėn shqiptare
Studentė tė degės sė tekstilit nė Universitetin Politeknik, mėsimdhėnės dhe sipėrmarrės tė kėtij prodhimi dhe atelieve tė modės nė Shqipėri, janė mbledhur bashkė nė njė aktivitet tė veēantė. “Dita e tekstilit dhe modės shqiptare”. Kėshtu ėshtė quajtur aktiviteti i zhvilluar pasditen e djeshme, konceptuar si njė sfilatė e punimeve mė tė mira tė studentėve tė kėsaj dege nė UP. Sipas organizuesve, aktiviteti nuk ėshtė thjesht sfilatė.


Pėrmes tij synohet nxitja e punėsimit tė studentėve tė diplomuar, nxitja e bashkėpunimit mes prodhimit industrial dhe modės me universitetin dhe pėrafrimi i aktivitetit didaktik me tregun e punės. Departamenti i Tekstilit ėshtė njėsi mėsimore e Politeknikut qė nga viti 1984 dhe nė vitet ’90 u orientua nė drejtim tė industrisė sė re qė po krijohej nė fushėn e veshjeve, prodhimit tė tekstileve dhe modės. Nė kėtė departament gjendet laboratori pėr kontrollin e cilėsisė sė materialeve dhe produkteve tekstile, ai i sixhadeve dhe tapicerisė dhe ėshtė nė pėrfundim laboratori i teknologjisė dhe dizajnit. (SHEKULLI)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio