Studentet.info
Lajme : UPS-I KUJTOHET PAS KATĖR JAVĖSH SE KOLEGĖT E TYRE JANĖ NĖ GREVĖ
Kyqur 13-12-2004 8:37:17 (1504 Lexime)


STUDENTĖT GREVISTĖ TĖ UT-SĖ: “BRAVO SHYQYR QĖ PASKIM KOLEG NĖ PRISHTINĖ”

Gjithė studentėt duhet tė dalin nė krah tė kolegėve tė tyre, pasi nė kėtė mėnyrė mbrojnė edhe interesat e tyre dhe vetė emrin student.

“UPS ka apeluar tek institucionet e Kosovės pėr formim tė shpejt tė grupit punues pėr transferimin e kolegėve nga UT-ja” ishte lajmi qė liferuan shumė mediume nga Kosova, sikur UPS, tė kishte bėrė ndonjė gjestė shumė madhėshtorė.
Kjo pėrkrahje vinė pas 25 ditėsh tė grevės sė studentėve. Studentėt thonė se mund tė kuptohet tė heshtė Universiteti, Ministria, po aspak nuk e kuptojmė heshtjen kaq tė gjatė tė kolegėve tė tyre. “Bravo shyqyr qė paskim koleg nė prishtinė”, deklaroi pėr studentet.info, njė studentė grevistė i shtrirė nė spitalin e Tetovės.
Ai u shpreh shumė i indinjuar nga heshtja mortore dhe sjellja servile qė kanė bėrė studentėt e Universitetit tė Prishtinės gjatė kohės qė kolegėt e tyre nė Universitetin e Tetovės kanė protestuar me anė tė bojkotimit tė mėsimit dhe grevės.Masat qė thonė se do ti marrin studentėt nė prishtinė, nėse nuk formohot grupi punues pėr transferin e studentėve na gėzon thanė studentėt.
Gjithė studentėt duhet tė dalin nė krah tė kolegėve tė tyre, pasi nė kėtė mėnyrė mbrojnė edhe interesat e tyre dhe vetė emrin student.
“Studentėt e Universitetit tė Prishtinės ėshtė dashtė qė nga dita e parė tė jenė nė krahin tonė dhe tė ngrejnė zėrin e arsyes pėr tė ndihmuar nė zgjedhjen e problemit” tha njė tjetėr student qė dėshironte tė mbetet anonim.
Plotė 25 ditė studentėt e mjeksisė dhe stomatologjisė u injoruan nga tė gjitha institucionet e Kosovės, duke filluar nga kolegėt e tyre nga Universiteti i Prishtinės dhe tė gjithė institucionet tjera tė Kosovės dhe fill pasi problemi filloi tė gjejė pėrkrahje ndėrkombėtare u zgjuan institucionet kompetene dhe bashkė me to edhe studentėt.
Disa herė studentėt kanė shprehur krika tė ashpra pėr kolegėt, universitetin, ministrinė dhe qytetart e Kosovės qė rinė tė heshtur, sikur njė grevė e studentėve tė bėhet nga Bangladesh e jo nė prag tė shtėpisė sė tyre nga nga vllezėrit e tyre.
Institucionet e Kosovės disa herė janė vlersuar si tė turpshme nga vetė studentėt.
Mediumet e Kosovės janė theksura si joprofesionale dhe aspak tė interesuar pėr komunitetin mė vital tė shoqėrisė kosovare.
Universiteti i Prishtinės dhe Ministira e Arsimit janė zgjedhur si institucionet qė do tė mbajnė turpin e vitit, pėr shkak tė mos interesimit pėr fatin e studentėve qė hynin nė javėn e katėr tė grevės, ndėrsa nė anėn tjetėr universiteti i Beogradit u hapė dyertė pėr tė gjithė studentėt pa asnjė kushtė tė vazhdojnė studimet e mjeksisė dhe stomatologjisė.


nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio