Studentet.info
Lajme : Zėvendėsministrja: Nuk do tė ketė konkurs
Kyqur 26-05-2005 4:12:48 (1701 Lexime)


Konkurset pėr shkollat e larta, korrigjimi vetėm me skaner

Tiranė, 26 MAj- Tezat e konkurseve tė sivjetshme tė pranimit pėr nė shkollat e larta shqiptare do tė korrigjohen tė gjitha nė mėnyrė elektronike. Nuk do tė ketė mė korrigjime me dorė qė zgjasin me orė tė tėra dhe qė gjithmonė kanė lėnė vend pėr dyshime. Korrigjimi me skaner, i cili vitin e kaluar ishte luks vetėm pėr dy universitete nė Shqipėri, atė tė Tiranės dhe atė Politeknik, nė shtator do tė pėrdoret nga tė gjitha fakultetet. Edhe nė rrethe. Sipas zėvendėsministres sė Arsimit, Edlira Haxhiymeri, kanė qenė vetė fakultetet qė ia kanė kėrkuar njė gjė tė tillė ministrisė, pėr ta pėrfshirė nė rregulloren e konkurseve tė sivjetshme. Aparaturat, tė cilat do tė sigurohen nga vetė universitetet, bėjnė korrigjimin e dhjetėra testeve brenda disa sekondash.

Mundėsia e gabueshėmrisė sė tyre ėshtė thuajse zero. Vitin e kaluar, kur disa specialistė italianė i sollėn dhe i pėrdorėn ato nė Shqipėri, u vėrejt se makineritė ishin tepėr tė sakta.
Dhe sa pėr formėn e pranimit, edhe kėtė vit, siē mund tė kuptohet lehtė meqė flitet pėr korrigjim testesh, do tė jetė ajo e konkursit. “Nuk do tė ketė konkurs vetėm nė degėt ku kuotat e pranimit janė mė tė mėdha se sa tė regjistruarit, rregullorja ėshtė shumė e qartė nė kėtė pikė”, - tha Haxhiymeri, e cila shtoi se kuotat ende nuk janė pėrcaktuar dhe se nuk mund tė deklaronte se sa do tė rriteshin ato krahasuar me vitin e kaluar.

Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio