Studentet.info
Lajme : DIPLOMOI GJENERATA E PARĖ E STUDENTĖVE NĖ AUK
Kyqur 26-05-2005 5:30:13 (2023 Lexime)


57 studentė u pajisen me diploma Amerikane

PRISHTINĖ, 26 MAJ- Tė mėrkurėn ka diplomuar brezi i parė i studentėve tė cilėt kanė ndjekur studimet deridiplomike nė Universitetin Amerikan tė Kosovės. Me kėtė rast 57 studentėt qė diplomuan u nderuan nga personalitete publike vendėse dhe ndėrkombėtare. Pjesėmarrės ishte edhe kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova. Studentėt e diplomuar nuk fshenhėn emocionet e tyre. “Kjo diplomė njihet nga e gjithė bota. Do tė vazhdoj mė tej. Besoj se kjo e arritur mė ka hapur perspektiva tė reja”, tha e sapodiplomuara Valmira Rexhaj.Pas dy vite studimesh nė Universitetin Amerikan tė Kosovės, dje janė pajisur me diploma 57 studentė. Qė tė gjithė tė diplomuarit do tė sjellin pėrvojat e tyre nė shoqėrinė kosovare.


Nė ceremoninė e diplomimit morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve vendore dhe tė atyre ndėrkombėtare si dhe investitori i objektit tė AUK-sė, biznismeni Begjet Pacolli. Nė fjalėn e tij, kryetari i kosovės, z. Ibrahim Rugova tha se “kėto diploma do tė jenė nė shėrbim tė sė ardhmes sė Kosovės. Unė do tė pėrkujdesėm qė kjo e ardhme do tė jetė mė e ndritur pėr ju”. Robert Curis, drejtor i AUK-sė, pėrgėzoi studentėt tė cilėt kanė kryer njė punė tė madhe qė do t’ia kishte lakminė gjithėkushė. “Erdhi koha qė ne tė krenohemi me tė arriturat e studentėve tanė” tha Curis. Pjesėmarrės i nderit, ish-ambasadori Wiliam Walker, i uroi tė diplmuarit. Ai tha se dita e sotme para pakė vitesh ka qenė ėndėrr pėr studentėt dhe pėr tė gjithė. “Kjo ėshtė mrekulli, e ardhmja e Kosovės ėshtė nė duart tuaja” tha nė ceremoninė e diplomimit tė studentėve, z. Walker.Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio