Studentet.info
Lajme : Eurodeputeti Majkėll Salin viziton USHT-nė
Kyqur 27-05-2005 11:29:16 (1571 Lexime)

Salin konformon mbėshtejen e BE-sė pėr USHT-nė

Tetovė, 27 MAJ- I dėrguari i posaēėm i Bashkimit Evropian (BE) nė Maqedoni Majkėll Salin ka vizituar Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) me ērast ėshtė takuar me rektorin e kėtij universiteti Nexhbedin Behadini tė cilit i ka dhėnė mbėshteje pėr punėn e mėtutjeshme tė USHT-sė. Salin ėshtė njoftuar me me rrjedhat e gjithmbarshme me ē’rast rektorit tė USHT-sė nga ky takim i ėshtė konfirmuar pėrkrahja qė ka USHT-ja nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe nė veēanti nga zyra e saj nė Shkup . Rektori Behadini e ka informuar euro deputetin Salin pėr punėn qė ka bėrė rektorati bashkė me stafin e tij me qėllim qė tė kompletohet ana formale e USHT-sė.


"Konfirmuan faktin se Fakulteti i Mjekėsisė nuk ekziston mė, por tė gjithė duhet tė punojmė pėr mėnyrėn e tranferimit tė studentėve qė ishin nė kėtė ish fakultet" tha Salin i cili ka marė ftesė nga ana e autoriteteve tė USHT-sė pėr tė mbajtur njė ligjėratė pėrpara studentėve. Nga ana tjetėr njeriu i parė i USHT-sė Nexhbedin Beadini deklaroi se USHT-ja e ka vizionin dhe rrugėt kah duhet tė ecė, pėr zhvillimin permanent tė problemeve me tė cilat has ky institucion. Beadini i ka dorėzuar dokumentin tė dėrguarit special tė BE-sė , i cili i pėrmban tė gjitha tė dhėnat e kushteve qė punon USHT-ja qė mbėshteten nė pėrpjekjet maksimale konform ligjit pėr Arsim tė lartė. Gjithashtu Beadini e ka njoftuar edhe pėr mungesėn themelore tė hapėsirave, qė nga Salin ka marrė premtimin se do tė angazhohet pėr tė gjetur zgjidhje adekuate.
"Dorrėzimi i dokumenteve pėrkatėse ėshtė hap serioz qė dėshmon se ky institucion i lartė arsimor ėshtė duke i pėrmbushur kushtet themelore pėr t’u akredituar qė sipas standardeve tė jetė universitet modern e jo politik" tha Behadini.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio