Studentet.info
Lajme : Iligologo Aleksandėr Stipēeviq vizitoi Tetovėn
Kyqur 27-05-2005 11:31:53 (1817 Lexime)

Stipēeviē elebaroi pėrpara studetėve rėndėsinė e ilirėve

TETOVĖ, 27 MAJ-Ilirollogu dhe profesori Fakultetit tė Filozofisė nė Zagreb Aleksandėr Stipēeviq ka vizituar tė premten dy universitetet e Tetovės dhe disa objkete me karakter kulturorė dhe fatarė. Stepēeviē nė Universitetin Shtetrorė tė Tetovės (USHT) ka mbajtur ligjėratė ku ka folur pėr kulturėn e shqiptarėve tė shpėrngulur nė Zarė. Duke spejguar rėndėsinė e shumėfisht tė tė gjitha poreve tė jetės sė arbanasėve tė Zarės qė kanė dhėnė gjatė kėtyre 300 vjetėve prej se janė shpėrngulur nga rrethinat e Shkodrės, Stepēeviē tha se shqiptarėt e kėsaj ane edhe pse tė shpėrngulur ende kultivojnė traditat e popullit shqiptarė.

Prorektori i kėtij universiteti Ismail Ahmedi, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse ka vlerėsuar profesorin dhe studiuesin e njohur tė kulturave tė lashta tė Ballkanit dhe hulumtuesin e rrallė tė historisė sė pėrgjithshme tė librit dhe tė bibliotekave. “Ky dijetar me potencial intelektual tė lartė, me kulturė tė gjerė, erudite, lėrvrues I disa fushave tė dijes pėr mė se njė gjysėm shekulli, me punėn dhe veprėn e tij radhitet denjėsisht krahas figurave mė eminente tė historisė kulturore dhe gjuhėsisė siē janė Jokli, Ēabej, Shufllai, Sami Frashėri e tė tjerė” tha Ahmedi . Nė rrafshin e veprimtarisė sė gjerė hulumtuese u tha se prof. Stipēeviqi botoi mbi 20 vepra dhe njė numėr tė madh studimesh shkencore qė llogariten mbi 200 njėsi bibbliografike. Nė studimet e tij nė njė rėnditje tė suksesshme tė madhe e ka pėrcaktuar vijėn hulumtuese mbi ilirėt pėr tė konstatuar plotė para pesė vitesh, pikėrisht mė 29 dhe 30 maj tė vitit 2000 nė njė ligjėratė tė mbajtur nė Universitetin e Prishtinės vetė Stipceviq ėshtė shprehur se ilirologjia sot definitivisht ka sqaruar ēėshtjen e kontinuitetit iliro-shqiptar dhe se kjo ēėshtje dhe mė tutje mund tė pėrforcohet, por jo edhe tė kontestohet”- theksoi Ahmedi.
Ilirologu Aleksandėr Stipēeviq ka qėndruar edhe nė UEJL ku ka promovuar edhe librin e tij "Histori e Librit", kurse viztėn nė Tetovė e ka pėrmbylluar me takimet qė i ka reliazuar me drejtuesit e Bibliotekės sė qytetit dhe me imamin e Xhamisė sė Larme.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio