Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT KOSOVAR PA TĖ DREJTA NĖ EVROPĖ
Kyqur 30-05-2005 9:42:20 (2403 Lexime)


UPSUP me status ‘parkim pozite’ nė ESIB


PRISHTINĖ, 30 MAJ- ESIB ėshtė njė organizatė studentore mjaft e fuqishme, e cila pėrbėhet prej 45 anėtarėve me tė drejta tė plota, nga 34 shtete evropiane. Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė ėshtė organizata e vetme studentore kosovare e cila e gėzon statusin e anėtarit konsultativ nė ESIB, qysh nga viti 2002. Njė kohė ishte nė rrezik tė humbej edhe ky status, por falė pėrpjekjeve titanike tė udhėheqėsve tė tanishėm, UPSUP vazhdon tė jetė pjesė e kėsaj organizate evropiane por pa tė drejta tė cilat duhej t’i takonin asaj. Me gjithė kėtė statusi i pazgjidhur i Kosovės mbanė peng statusin e anėtarit mė tė drejta tė plota tė UPSUP-sė nė ESIB. Janė kėto komente tė Ardian Sadikut, nėnkryetar i UPSUP-sė, dhe njėkohėsisht pėrgjegjės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare, qė i dha pėr studentet.info.


Kush ėshtė ESIB?

ESIB (Unionet Kosmbėtare Studentore tė Evropės) ėshtė njė organizatė studentore mjaft e fuqishme, e cila pėrbėhet prej 45 anėtarėve me tė drejta tė plota nga 34 shtete evropiane. Kjo organizatė studentore luan njė rol mjaft tė rėndėsishėm nė promovimin e Zonės sė Arsimit tė Lartė nė Evropė, zbatimin e reformave nė universitetet evropiane nė bazė tė Deklaratės sė Bolonjės, krijimin e kushteve pėr mobilitet tė studentėve, njohjen e diplomave etj. Gjithastu ESIB angazhohet pėr mbrojtjen e tė drejtave tė studentėve nė mbarė Evropėn por edhe mė gjerė. ESIB e ka njė pėrfaqėsues nė Parlamentin e Bashkimit Evropian, i cili ėshtė edhe financuesi kryesor i tij. Nė bazė tė Statusit tė ESIB-it anėtar me tė drejta tė plota mund tė jenė vetėm organizatat studentore qė vijnė nga shtete brenda evropės.Si trajtohet UPSUP nė ESIB

“Unioni i Pavarur i Studentėve tė UP-sė qysh nga viti 2002 e gėzon statusin e anėtarit konsultativ nė ESIB. Ky status, faktikisht nuk i obligon asnjėrėn palė qė tė kishin ndonjė detyrim ndaj njėra tjetrės, ishte si tė thuash njė parkim pozitė. Ne kishim tė drejtė tė marrim pjesė nė takimet e ESIB-it, pėrveq seancave tė mbyllura, nuk kishte tė drejtė vote por vetėm tė drejtė fjale, dhe asgjė mė shume. Pra, kishim tė drejtė vetėm tė japim ndonjė sygjerim nė takimet e ESIB, dhe ESIB e kishte si obligim qė tė na e jepte fjalėn, natyrisht nė rast se ne e kėkrkonin njė gjė tė tillė”, tha Ardian Sadikut, nėnkryetar i UPSUP-sė, dhe njėkohėsisht pėrgjegjės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė kėtė organizatė.

Synim i UPSUP-sė ka qenė pėrherė, qė pėrveq nė nivel shtetėror, tė kenė edhe pėrfaqėsim dhe bashkėpunim nė nivel ndėrkombėtar. Si hap i parė nė kėtė drejtim ėshtė qė UPSUP tė jetė anėtar me tė drejta tė plota nė ESIB. Ky synim nuk ka qenė vetėm simbolik, por pėr shkak se edhe Kosova
ėshtė pjesė e Evropės, edhe se UPSUP angazhohet dhe ėshtė pjesė nė procesin e reformimit nė bazė tė Deklaratės sė Bolonjės, dhe i posedon tė njėjtat probleme, sfida dhe qėllime me organizatat studentore nė rajon dhe Evropė.

Statusi i UPSUP-sė ishte nė rrezik qė tė humbet, pėr shkak se udhėheqėsit e mėparshėm tė UPSUP-sė i kishin ndėrprerė kontaktet mė pėrfaqėsuesit e ESIB-it, pohon gjatė bisedės Sadiku. Lidhur me pėrpjekjet e mėdha qė organizata e tij tė jetė pjesė e Unioneve Kosmbetare Studentore tė Evropės, Ardian Sadiku shprehet se “Ne morėm pjesė edhe mė herėt nė njė takim tė ESIB-it nė Tallinn Estoni (takimi i 47-tė i ESIB-it), unė dhe Sejdi Hoxha. Nė kėtė takim, ku ishte pikė e rendit tė ditės qė tė shqyrtohej statusi ynė nė ESIB (me kėrkesa qė tė na pėrjashtonin nga aty). Nė kėtė takim, arritėm qė rishqyrtimin e statusit tonė ta lėmė pėr me vonė, pasi qė njė ekip nga ESIB do tė vinte dhe do ta bėnte njė vizitė studimore kėtu. Gjithashtu, nė kėtė takim u vendos qė pėr shkak se statusi i anėtarit konsultaiv nuk i obligonte asnjėrėn palė qė tė kishte bashkėpunim nė mes vete. Ky ekip ka qenė kėtu, e ka bėrė vizitėn dhe njė raport nė lidhje mė punėn tonė (UPSUP-sė), qė ishte pėrgjithėsisht pozitiv, me vetėm disa vėrejtie tė vogla qė duhej t’i bėnim ca ndryshime nė Statutin e UPSUP-sė deri mė 1 Maj 2005. Kėto ndryshime ne i kemi bėrė, edhe pse kishte ca probleme rreth kėsaj qė ende nuk janė zgjidhur (nė strukturat e UPSUP-sė). Pastaj, ky e kip erdhi nė pėrfundim se ESIB duhet tė ketė bashkėpunim me UPSUP-nė”, tha Ardian Sadiku, pėrgjegjės pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė UPSUP.


Nė prag tė njė marėveshje me ESIB-in

Nė pėrpjekje pėr tė qenė pjesė e mėtutjeshme e kėsaj organizatė studentore Evropiane, Sadiku na njofton me tentativat dhe punėt qė bėri ai me udhėheqėsinė e UPSUP-sė, qė do e mos studentit kosovar t’I dėgjohej zėri edhe nė Evropė. “Unė ua kam dhėnė si propozim qė tė jetė njė marrėveshje dypalėshe, e cila do ta caktojė pozitėn e UPSUP-sė nė ESIB, pasi qė ne nuk jemi shtet ende, propozim qė u mirėprit nga ata. Pastaj, ne morėm pjesė nė takimin e 48-tė tė ESIB-it. Nė kėtė takim do tė bėhej edhe prezantimi i raportit nga ekipi i vizitės studimore. Ky ekip e paraqiti raportin e vet, dhe u propozoi qė tė ketė mė tepėr bashkėpunim nė mes tė UPSUP-sė dhe ESIB-it, dhe pėr shkak se nuk do tė ketė mė anėtarė konsultativ, tė bėhet njė marrėveshje e veqantė pėr bashkėpunim. Pastaj unė e kisha edhe njė fjalė rasti, ku bėra thirrje qė tė ketė njė marrėveshje tė tillė, e cila do tė na jepte mė shumė tė drejta dhe do tė nxiste bashkėpunimin nė mes tė UPSUP-sė dhe ESIB-it.

Pastaj, ky propozim u votua, dhe u vendos qė tė ketė njė marrėveshje tė tillė. Fillimisht, unė ia kam dorėzuar Marzia Foronit, anėtare e Kėshillit Ekzekutiv tė ESIB-it dhe kryesuese e ekipit tė vizitės studimore nė Kosovė, njė “propozim” rreth kėsaj marrėveshje, e cila do tė shėrbente si skelet pėr formimin e marrėveshjes. Tani ne po presim qė KE i ESIB ta formulojė marrėveshjen dhe ne ta diskutojmė atė kėtu, dhe pastaj ta nėnshkruajmė”, potencoi nė fund tė bisedės Ardian Sadiku, nėnkryetar pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė UPSUP.

Ndryshe, marrėveshja nė fjalė, do t’ia njihte UPSUP-sė tė gjitha tė drejtat nė ESIB, si tė jetė anėtar me tė drejta tė plota pėrveq se nuk do ketė tė drejtė tė marrė pjesė nė seancat e mbyllura, dhe nuk do tė ketė tė drejtė vote, dhe gjithashtu, ky status do tė rishqyrtohej menjėherė pasi qė tė zgjidhet statusi final i Kosovės ku UPSUP do tė fitonte tė drejtėn e anėtarit me tė drejta tė plota dhe ta barabarta me anėtarėt e tjerė. Pra statusi i pazgjidhur i Kosovės e mban peng trajtimin adekuat tė studntėve kosovar karshi atyre tė Evropės.Nga: Besnik KRASNIQI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio