Studentet.info
Lajme : Kampusi nė Tetovė hapi dyert pėr studentėt e ardhshėm
Kyqur 30-05-2005 11:46:58 (1995 Lexime)


UEJL-ja prezentoi frymėn evropiane tė arsimimit

TETOVĖ, 30 MAJ-Kampusi i Universitetit tė Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė tė shtunėn kishte hapur dyert pėr studentėt e ardhshėm dhe qytetarėt, nė kuadėr tė manifestimit “Dita e hapur” qė tradicionalisht universiteti e organizon nė prag tė fillimit tė vitit tė ri akdemik. Qėllimi i kėtij organizimi ishte qė kanidiatėt e intesuar pėr tė vazhduar studimet nė UEJL tė njihen me kushtet tė cilat i ofron ky inisistucion arsimorė dhe me kėtė ato rast kanė marė edhe matriale informative dhe pėrgatitore pėr regjistrim nė vitin e ri akdemik.

Programi i “Ditės sė hapur” ishte i pėrbėrė nga disa pika, kurse deprtamentet e universitetit u kanė spjeguar tė interesuarve progaramet studimore dhe kushtet tjera tė cilat disponon universiteti, me qėllim qė studentėt e ardhshėm tė kenė njohuri me tė hollėsishme pėr kampusin.
Pjesa mė e madhe e vizitorėve ishin kanidiatėt tė cilėt do tė aplikojnė pėr tė studjuar nė kėtė universitet, por nuk mungonin edhe prindėrit e tyre dhe qytetarė tjerė tė cilėt kishin ardhur tė vizitojnė objktet universitare.

Maturėtėt vizitojnė fakultetet e preferuara

Linda Sulejmani kishte ardhur nga Kumanova sė bashku me familjen e saj pėr tu intesuar pėr programin studimorė qė ofron Administrata e Biznesit.
“Ėshtė hera e parė qė vizitoj kampusin e UEJL-sė dhe e tė vėrtetė jam e fasionuar nga kushtet qė i ka nė disponim ky universitet, sepse ka kushte edhe pėr studime por edhe pėr kohėn e lirė, por ajo ēka ėshtė mė kryesorja ka edhe konviktin. Planifikoj tė dorėsojė dokumetet pėr Fakultetin Administtė e Biznesit dhe kam shpresė se do tė pranohem” shprehet Linda.
Ndryshe nga Linda, maturantja nga Shkupi Besa Halili kishte qėndruar nė hapėsirat e Fakultetit tė Drejtėsisė dhe kishte marė informata pėr kėtė depertament dhe kushtet nė tė cilat funksionon.
“Nėse deri mė tani kam pasur dilema se nė cilin universitet tė Maqedonisė tė regjistrohem, tani e kam tė qartė se do tė jemė studente e UEJL-sė kuptohet nėse e jap provimin pranues. Pėr mua ma atraktiv ėshtė Fakulteti i Drejtėsisė dhe bashkė me disa shokė dhe shoqe tjera sė bashku kemi vendosur qė tė studjojmė nė kėtė drejtim” tha Besa.
Nga ana tjetėr edhe prindėrtit e studentėve potencial u shprehėn se do tė finansojnė studimet e fėmijėve tė tyre nė kėtė universitet sepse i njeti ka tė instaluar njė sistem evropian tė studimeve. “Ėshtė e vėrtetė se ēmimet janė tė larta por unė kam vendosur qė vajzėn time ta regjistroj nė kėtė universitet, sepse rezultati do ti arsyetoj mjetet. Kushtet janė tė mira dhe studentėt kanė nė dispozcion internet dhe mėsojnė gjuhė tė huja me njė fjalė arsimohen nė frymė evropiane qė pėr mua si prind ėshtė shumė me rėndėsi” tha Shaban Ajdini, i cili bashkė me vajzėn e tij ishin interesuar pėre Fakultetin Pedagogjik, pėrkatėsisht katedrėn e gjuhėve.


Marku: UEJL-ja me sitem tė ri tė studimeve

Ndėrkaq, autoritetet e UEJL-sė duke shfaqur knaqėsi nga fluksi i madh i vizitorėve, njoftuar se tanimė kanė bėrė tė gjitha pėrgatitjet paraprake pėr pranimin e brucoshėve, kurse dita e hapur sipas tyre ishte njė mundėsi e mirė pėr stundentėt e ardhshėm qė tė njihen pėr sė afrėmi me kapacitetet e universitetit
“Dita e hapur ėshtė bėrė njė traditė tanimė nė universitetin tonė. Tė intersuarit dhe prindėrit e tyre mund tė intersohen pėr kushtet qė ka nė dispozicion uniniversiteti, kurse stafi akdemik jep hollėsi pėr programet studimore, pėr gjuhėt e huja, pėr konviktet dhe gjithēka ēka u interson studentėve potencial” tha zėdhėnsja e UEJL-sė Adelina Marku.
Zonja Marku paralajmėroi se nga viti i ardhshėm akademik do tė fillojė tė aplikohet stistemi pesėvjeēarė i studimit, kurse pėr sa i pėrket buresave ajo tha se do tė ketė shumė alternativa pėr studentėt.
“UEJL-ja ėshtė lider i reformave. Pėr herė tė parė nė vitin ardhėsėhm akdemik do tė aplikojmė sitemin e ri tė studimeve, ku njė stundet pas tre viteve nėse ka 120 pikė do tė mbarojė studimet, kurse brenda dy viteve tjera nėse fiton edhe 80 pikė do tė fitojė titullin e magjistrit. Gjithashtu kemi edhe disa risi tjera qė i kemi bėrė nė disa deprtamente tė universiteit, kurse pėr sa i pėrket bursave nė vitin e ardhshėm akademik krahas Ambasadės sė Holandės bursa do tė ndajė edhe Fondacioni pėr Shqiėri tė Haupur SOROS” nėnvizoi zėdhėnsja Marku.
Ndryshe UEJL-ja kėtė vit akademik do tė pranojė 1060 studenet, prej tė cilėve 865 do tė jenė tė regullut, kurse 195 burucosh do tė vijojnė studimet me korespondencė. Sipas regullores pėr kritere tė regjistrimit nė UJEL, nga numri i pėrgjishėsm i brucoshėve qė do tė regjistrohen nė kėtė universitet 665 janė siguruar pėr studentėt me mėsim nė gjuhėn shqipe, 200 me mėsim nė gjuhėn maqedonase

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio