Studentet.info
Lajme : STUDENTĖT E MJEKSISĖ DHE STOMATOLOGJISĖ NĖ UT, NJĖ MUAJ GREVĖ
Kyqur 16-12-2004 6:49:01 (1991 Lexime)


Mungon angazhimi I atyre qė I futėn studentėt nė grackė

TETOVĖ(16 DHJETOR) Dikush e ka quajtur ferrė, dikush lule dafine, dikush zbulim mashtrimi, dikush i pa mundshėm, jashtė mundėsive, i rėndėsishėm, i domosdoshėm etj.-ēdokush vėtėm ka komentuar e premtuar, por lėvizje positive ende nuk ka

Studentėet e mjeksisė dhe stomatologjisė tė Universitetit tė Tetovės, tė mbyllur nė njė objekt tė izoluar, largė zhurmės, kanė vendosur qė tė protestojnė deri sa tė plotėsohen pikė pėr pikė kėrkesat e tyre. Fati i tyre ende nuk ka marė epilogun e kėnaqur, edhepse ata shpresėn nuk e kanė humbur, pasi besojnė se kėrkesat e tyre do tė zgjidhen patjetėr.
Rektori i UT-sė Beadini, sipas studentėve po angazhohet maksimalishtė pėr tė gjetė njė zgjedhje fatlume, por si duket nuk arinė te caku.

Themeluesit e fakultetit tė mjeksisė dhe stomatologjisė, nuk angazhohen apsulutishtė, thonė studentėt. Ish rektori Fadil Sulejmani, nuk ka marė pjesė nė asnjė mbledhje qė ėshtė thirė nga studentėt grevistė.
Arsyetimi i prof. Fadil Sulejmanit, sipas studentėve ka qenė jo serioz. “Ju nuk mė keni thirrur” ka qenė pėrgjigjja e prof. Fadil Sulejmanit.
Besnik Krasniqi sqaroi se “ kėshilli grevistė e ka thirė prof. Sulejmanin, nė takimet qė kanė pas ndėrmjet kryesisė sė UT-sė dhe studentėve, por ai nuk i ėshtė pėrgjigjur thirjes sonė. Ne nuk mund ta thirim tė na vizitoj, pasi vlersoj se pėr vizitė nuk nevojiten ftesa”.


Partitė politike shqiptare kanė vizitur disa herė studentėt.

Nė UT, ditėve tė fundit kanė vėrshuar politikan tė tė gjitha partive politike nė vend pėr tė dhėnė premtime e pėrkrahje, por gjithė kėto vizita kanė mbetur vetėm vizita dhe asgjė tjetėr. Nė kėtė drejtim sdo mend se ka munguar edhe angazhimi I themeluesve tė kėtij fakulteti tė cilėt sot nuk janė askund.
Ali Ahmeti nė fillim u ka premtuar studentėve se mbrenda dy javėve do tė zgjidhet problemi i tyre. Mirėpo, nė kėtė drejtim ende nuk ka asnjė gjė konkrete pasi qė greva tanimė po bėn njė muaj. Ministri Aziz Pollozhani para disa ditėsh ka kritikuar udhheqėsinė e UT-sė, dhe barėn e fajit ua ka hedhur atyre.
Rektori Beadini, kėsaj deklarate I ėshtė pėrgjigjur me fjalėt se “kur unė I thashtė ministrit se fakulteti i mjeksisė ėshtė mollė sheri, ai tha se ai ėshtė “lulja e dafinės” .
Sekretari i PDSH-sė, i ka vizituar studentėt dhe nė parlamen ka kėrkuar nga Ministri Aziz Pollozhani, qė tė jap llogari pėr implemetinim e ligjit pėr arsim sipėror.
Deputeti i PDK-sė, e ka quajtur gjysmak legalizimine UT-sė, dhe ka kėrkuar nga studentėt qė tė mos heqin dorė nga pika e parė e kėrkesės sė tyre, gjegjėsishtė legalizimin e fakultetit tė mjeksisė.
Studentėt nė anėn tjetėr thonė se atyre u ėshtė imponuar transferi, pasi askush nuk u ka dhėnė pėrkrahje dhe shpresė pėr ta vazhduar me kėrkesėn pėr legalizim.

PDSH thotė se ka njoftuar me koh pėr kėtė rrezik

Sulejman Rushiti, nėnkryetar i PDSH-sė, e ka vlersuar grevėn e studentėve tė mjeksisė edhe si njė zbulim tė mashtrimit qė ėshtė bėrė me ligjin pėr legalizimin e UT-sė.
“Ėshtė koha e zbulimit tė mashtrimit qė u bė kur u soll ligji pėr legalizimin e UT-sė. Ne e dinim se studentėt pėr njė kohė tė shkurtėr do ta ndjejnė kėtė mashtrim dhe pėr kėtė shkak e sqaruam nė Parlament”, deklaroi Sulejman Rushiti.
Sipas tijė, greva e studentėve tė mjeksisė ėshtė fillim i zbulimit tė problemeve qė ka lėnė hapur ligji qė u miratua nė Parlament nga BDI dhe LSDM, pėr legalizimin e UT-sė. Nėnkryetari i partisė mė tė madhe opozititare nė bllokun shqiptare, e sheh si tė vetmėn zgjidhje, intensifikim e punės dhe respektimin nė maksimim tė kėrkesave tė studentėve nga organet kompetente.
“Partia nė pushtet BDI, nuk ka mundėsi reale pėr tė legalizuar fakultetin e mjeksisė, por ata si duket nuk kanė mundėsi as pėr kėrkesėn e dytė tė studentėve, transferin kolektiv”, deklaroi pėr FAKTI-in, nėnkryetari i PDSH-sė, Sulejman Rushiti.

Minisrat e dy vendeve nuk arinė marveshje

Aziz Pollozhani, ka vizituar Kosovėn dhe ėshtė takuar me ministrin e sapo zgjedhur tė arsimit Agim Veliun, por edhe nė kėtė takim nuk ėshtė arritur asnjė marėveshje serioze. Marrėveshja ndėrqeveritare ėshtė vendimtare pėr transferin, kanė deklaruar dy rektorėt para disa ditėsh.
Studenėt pyesin se sa kohė ju duhet tė arihet marveshja, apo e gjithė kjo ėshtė njė defile, pėr tu arsyetuar para opinionit publik se ata pėrpiqen tė gjejnė zgjidhje pėr studentėt.


Kėshilli i prindėrve do protestoj nė qendėr tė Tetovės

Kėshilli i prindėrve tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė e ka pėrkrahur qė nga dita e parė grevėn, dhe kėmbngulin nė realizimin e kėrkesės sė parė tė studentėve. “Legalizimi i fakultetit ėshtė i mundshėm”, kanė deklaruar pėrfaqėsuesit e kėshillit tė prindėrve.
Ky kėshill ka inicuar edhe njė protestė nė pėrkrahje tė studentėve grevistė tė fakulteti tė mjeksisė dhe stomatologjisė, me moton “sot ėshtė koha, nesėr bėheėt vonė”, qė do tė mbahet tė nesėr, e ejnte, nė qendėr tė Tetovės nė ora 12.00.
Nė thrrjen pėr protestė drejtuar popullit shqiptarė, kėshilli i prindėrve ndėr tė tjera thotė se ”i gjithė populli shqiptarė dhe studentėt, tė marin pjesė nė protestėn e ditės sė ejnte mė datė 16 dhjetor”.


Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio