Studentet.info
Lajme : Nė UEJL mbahet panairi i punėsimit
Kyqur 01-06-2005 13:26:29 (1509 Lexime)

Bankat dhe kompanitė celulare mė joshėse pėr studentėt

TETOVĖ, 1 QERSHOR-Nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovė tė mėrkurėn ėshtė mbajtur panairi i punėsimit ku studentėt e administatės sė biznesit dhe tė fakulteteve tjera kanė pasur mundėsi tė njihen me pronarė tė komapnive tė ndryshme qė kanė eksponuar shėrbimet e tyre nėpėr stande tė veēanta.
Qėllimi i kėtij panairi ishte qė studentėt qė janė pėrpara diplomimit tė vendosin kontakte tė drejtpėrdrejta me komunitetin e biznesit me qėllim qė tė gjenė njė vend tė pėrshtatėshėm tė punės pasi tė paisen me diplomė universitare.
Kryetari i Klubit tė Marketinugut pranė Qendrės pėr Shėrbime tė Karierės nė kėtė universitet Bekim Akiki tha se fluksi i stundetėve kanė qenė nė nivel tė duhur dhe painairi ia ka aritur qėllimit qė tė vendosn kontakte tė drejtpėrdrejta me pėrfaqėsus tė kompanive tė ndryshme."Intersimi i kompanive pėr tė punėsuar studentė qė do tė mbarojnė nė UEJL ėshtė me tė vėrtetė i madh dhe nė kėtė drejtim janė vendosur qindra kontakte me komapni tė ndryshme tė cilat sipas novojės mund tė angazhojnė kuadro qė do tė diplomojnė nė UEJL nė ndėrmarjet e tyre" deklaroi Akiki.
Ndėrkohė, drejtuesit e 30 kompanive tė cilat morėn pjesė nė panairin e punėsimit deklaruan se kanė vėnė kontakte tė drejtpėrdrejta me student tė profilave tė ndryshme dhe nėse do tė kenė nevojė pėr profile tė kėtilla do tė angazhojnė kėto studentė qė janė pėrpara diplomimit.
"Kompania jonė vendosi kontakte me student dhe unė ju garantoj se nėse kompania jonė ka nevojė pėr puntorė tė rinj studentėt qė do tė diplomojnė nė UEJL do tė jenė tė parėt qė do tė punėsohen" tha drejtori i kompanisė "Sigma" Enver Pajaziti.
Studentėt nga ana e tyre mė tė intersuar ishin qė tė punojnė nė ndėrmarje tė mėdha si nė banka dhe kompani tė shėrbimeve tė telefonisė celulare.
"Unė isha e intersuar tė punojė nė Pro Credit Bank dhe atje nė kėtė kompani i dorėzova tė dhėnat dhe besoj se do tė njejtat do tė meren parasyshė pėr punėsimin tim nė kėtė bankė" tha studentja e Fakultetit tė Administarėtės sė Biznesit Luljeta Sadullahu.
Ky panair mbahet nė kuadėr tė programit qė ka pėrpiluar Universiteti i Evropės Juglindore qė ka pėr qėllim qė stundetėt tė mos harohen edhe pas diplomimit por tė njetėve tu sigurohet njė vend pune pėr ēka janė tė kulaifikuar. Organizatorėt paralajmėruan se ky panair do tė bėhet tradicional.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio