Studentet.info
Lajme : Punsime pėr studentet e mirė
Kyqur 02-06-2005 7:10:32 (2028 Lexime)

QEVERIA E MBĖSHTET INICIATIVĖN PĖR DISPERZION TĖ NJĖ PJESE TĖ PROGRAMEVE STUDENTORE TĖ "SHĖN CIRILIT DHE METODIT"

Shkup, 2 QERSHOR - Qeveria e mbėshtet iniciativėn e Drejtorisė sė rektoratit tė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" dhe 18 kryetarėve tė komunave nga Maqedonia Lindore pėr dipserzion tė njė pjese tė programeve studentore tė Universitetit "Shėn Cirili dhe Metodi" nga Shtipi, u kumtua nė takimin e sotėm tė punės sė kryeministrit Vllado Buēkovski dhe ministrit tė Arsimit Azis Pollozhani, rektorit tė Universitetit Gjeorgji Martinovski dhe tė kryetarit tė Kėshillit pėr akreditim pėr arsim tė lartė Tito Beliēanec.Realizimi i kėsaj ideje nuk ka implikime financiare pėr Qeverinė, ndėrsa objektet gjegjėsisht mbėshtetja logjistike pėr realizimin e mėsimit tė studentėve ta sigurojė vetėqeverisja vendore, thuhet nė kumtesėn e Kabinetit tė kryeministrit.

Qeveria konsideron se nga shumė arsye kjo ėshtė iniciativė pozitive, pėr shkak tė interesit tė rritur tė studentėve nga Maqedonia Lindore, numri i vogėl i kapaciteteve pėr vendosjen e studentėve nė Shkup, pėr shkak tė pengimit tė rrjedhjes sė studentėve nė vendet e huaja, pastaj edhe pėr shkak tė mbėshtetjes nga 18 kryetarė tė komunave nga Maqedonia Lindore, si dhe mbėshtetjen logjistike qė e siguron vetėqeverisja vendore.

Nė takimin e sotėm nė Qeveri u arrit marrėveshje qė tė fillojnė pėrgatitjet pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė Qeverisė sė RM-sė me tri universitetet shtetėrore nė Maqedoni me qėllim qė t'u ofrohet punė nė administratėn shtetėrore 100 studentėve mė tė mirė tė cilėt do tė mbarojnė nė vitin studentor dhe nė kėtė mėnyrė do tė pėrforcohet kapaciteti i administratės shtetėrore dhe do tė plotėsohet masa e parashikuar nė Programin ekonomik tė Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė.
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio