Studentet.info
Lajme : Rektori: Do tė shesim si ēdo vit vetėm programet mėsimore tė lėndėve
Kyqur 02-06-2005 7:12:07 (1675 Lexime)

Konkurset te Bujqėsori, asnjė pyetje nė shitje

Tiranė, 2 QERSHOR- Universiteti Bujqėsor i Tiranės nuk ka ndėrmend tė nxjerrė nė shitje pyetjet e konkurseve tė sivjetshme tė pranimit apo modelet orientuese, pėrveē programeve tė pėrvitshme mėsimore qė shiten nė momentin e regjistrimit pėr nė konkurs. Madje, sipas rektorit tė tij, Velesin Peēuli, hartimi i qindra pyetjeve dhe mė pas shitja e tyre konkurrentėve tė ardhshėm, ėshtė thjesht njė humbje kohe.
Gjashtė ditė mė parė, rektori i Universitetit tė Tiranės (UT), mė tė madhit nė Shqipėri, deklaroi pėr “Shekullin” se fakultetet kishin propozuar shitjen e modeleve orientuese dhe njė pjesė tė pyetjeve qė kėtė vit do tė jepen nėpėr konkurset e pranimit pėr kėtė shkollė tė lartė. Shezai Rrokaj shtoi se ēėshtja ishte duke u diskutuar nė Ministrinė e Arsimit.Njė tjetėr universitet, ai Politeknik i Tiranės (UPT), ėshtė shumė pėrpara. “I kemi gati pyetjet, 1 000 pėr matematikėn dhe 1 000 pėr fizikėn e do t’i nxjerrim tė gjitha nė shitje”, - pohoi njė ditė mė parė pėr gazetėn rektori Pėrparim Hoxha, i cili shtoi se nga kėto 2 000 pyetje do tė zgjidhen tė gjitha ato qė do tė jepen nė testin special tė pranimit.
Peēuli, rektori i UBT-sė, nuk mendon kėshtu. Duke pohuar se nuk i ka shkuar nė mendje tė hartojė qindra pyetje pėr konkurset e sivjetshme tė pranimit dhe tė zgjedhė mes tyre ato qė do tė jepen nėpėr testime, ai madje e quan kėtė njė humbje kohe. “Tė shesėsh pyetjet e konkurseve apo tė hartosh qindra pyetje e mes tyre tė zgjedhėsh ato tė konkurseve, ėshtė diēka pa kuptim. Nuk na ka shkuar nė mendje, sepse, nė fakt, orientimi i studentit tė ri bėhet nė bazė tė programit mėsimor qė i shitet 500 lekė tė reja kur regjistrohet pėr tė konkurruar. Ato janė pyetjet e ardhshme, mbi ato ngrihet testi. T’i japėsh konkurrentėve mijėra pyetje pėr tė mėsuar nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė shpenzim i kotė energjish. Dhe nė Shqipėri, me sa duket, shpenzimi i kotė i energjive ėshtė gjėja qė ndodh mė shpesh”, - deklaroi dje Peēuli.
Pėrkundėr kėtij mendimi, rektorėt e tjerė besojnė me tėrė mend se shitja e pyetjeve krijon nė njėfarė mėnyre shanse tė barabarta. Sidomos pėr nxėnėsit e zonave tė thella dhe ata qė nuk kanė mundėsi tė kryejnė kurse parapėrgatitore private pėr konkurset e shkollave tė larta. Pėrgjigjet e pyetjeve do tė jepen brenda teksteve pėrkatėse qė do tė shiten, ēmimi i tė cilėve ende nuk ėshtė vendosur.
***
Mė shumė se 5 200 studentė numėrohen sot nėpėr auditoret e UBT-sė dhe qindra tė tjerė do tė shtohen kėtė tetor. Njė gjė ėshtė e sigurt: mėnyra e pranimit tė tyre sivjet nuk do tė ndryshojė nga njė vit mė parė. “Pėr ne, konkursi i pranimit ėshtė njė nga gjėrat mė tė rėndomta qė ndodh nė universitet. Ėshtė thjesht njė renditje, mjafton qė teza tė jetė e fshehtė dhe e sekretuar. Nuk ėshtė kjo ajo qė na shqetėson tani mė shumė”, - thotė rektori.
Ajo qė e shqetėson mė tepėr Peēulin, siē edhe pohon, janė kurrikulat e reja, me frymėn e Kartės sė Bolonjės, anėtare e sė cilės Shqipėria ėshtė qė nė vitin 2003. “Nė 17 qershor ne organizojmė njė konferencė tė madhe, ku deklarojmė se nė vitin e ri akademik 2005-2006, tė gjitha fakultetet tona strukturohen sipas Kartės sė Bolonjės. Tė gjitha kurrikulat e reja janė gati dhe tė gjitha fakultetet kėtė vit pėrfshihen nė ndarjen 3 + 2 + 3. Pra, 3 vjet do tė zgjasė shkolla bazė e lartė, 2 vjet masteri dhe 3 vjet doktoratura”, - shpjegon kreu i UBT-sė.
Rektori shton se njė vit akademik nė kėtė univeristet do tė ketė maksimalisht 60 kredite. “Tė gjitha lėndėt janė vlerėsuar njėlloj me kredite, pra kanė tė njėjtėn sasi pikėsh, pavarėsisht nėse janė apo jo mė tė rėndėsishmet. Nėse janė tė tilla, ne u kemi lėnė mė shumė kohė nė auditor, por gjithsesi, tė njėjtin numėr kreditesh”, - pėrfundon ai.


Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio