Studentet.info
Lajme : Arsimi i lartė
Kyqur 04-06-2005 8:24:02 (1317 Lexime)


POLLOZHANI: QEVERIA E MBĖSHTET KONCEPTIN PĖR DISPERSION TĖ ARSIMIT TĖ LARTĖ

Shtip, 4 QERSHOR - "Koncepti pėr dispersion tė arsimit tė lartė tani pėr tani ėshtė mė i pranuar se formimi i universitetit tė ri shtetėror, pėr shkak se pėr atė nevojitet pėrpunim i elaboratit tė hollėsoshėm pėr kapacitetet, por edhe pėr nevojat nė rajon. Qeveria e mbėshtet idenė pėr dispersion tė arsimit tė lartė dhe nėse kėnaqen kapacitetet, atėherė nė shtator do tė mund tė shpallet konkurs pėr pranimin e studentėve tė studimeve tė dispersuara nė Univesitetin e Shkupit", deklaroi ministri i Arsimit, Azis Pollozhani.Ministri i Arsimit sot nė Shtip e vizitoi edhe Institutin pėr kultura jugore bujqėsore. Qėllim i kėsaj vizite ishte qė t'i shohė mundėsitė e Institutit, si lokacion i mundshėm pėr realizimin e mėsimit praktik nga dispersioni eventual tė drejtimeve nga fakulteti i bujqėsisė.

Nė kuadėr tė vizitės nė Shtip, Pollozhani dhe kryerėsi i detyrės ambasador i SHBA-sė nė Maqedoni, Pol Vilers solemnisht e inauguruan shtypshkronjėn nė shkollėn e mesme tė tekstilit "Dimitar Mirasēiev".

Kompanitė reale shkollore janė pjesė e projektit SEA, i financuar nga USAID-i
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio