Studentet.info
Lajme : Njėvjetori i Fondacionit Shqiptarė tė Bursave
Kyqur 07-06-2005 5:59:14 (1814 Lexime)


Fondacioni mbėshtet arsmin sipėror tė shqiptarėve tė Maqedonisė

SHKUP, 7 QERSHOR- “Dituria nuk mund tė asgjėsohet” ėshtė motoja e Fondacioni Shqiptar tė Bursave, i cili ėshtė ndoshta i vetmi fondacion ndėrshqiptarėt e Maqedonisė. Qėllimi i formimit tė kėtij fondacioni ėshtė zhvillimi i kuadrove shqiptare nė lėmitė specifike ku shqiptarėt kanė mungesė kuadrosh.
“Bursat ndahen nga ky fonacion pėr studentėt qė dėshirojnė tė studjojnė nė Maqedoni, por edhe pėr ata qė dėshirojnė tė studjojnė jashtė Maqedonisė, nuk ka asnjė kufizim. Mirpo pėr tė fituar bursa, duhet tė plotėsohen tre kritere elementare, si : suksesi i shkelqyeshėm i studentėve, lėnda deficitare dhe gjendja financiare e studentit.


Do tė kenė pėrparėsi tė sukseshmit qė kanė dėshirė tė studjojnė lėndė deficitare dhe qė kanė nevoj pėr ndihmė, mirpo nuk do tė pėrjashtohen tė gjithė qė kanė sukses tė shkėlqyeshėm, pa marė parasyshė gjendjen financiare”, deklaroi Stiv Lied, kryetari i Bordit drjetues.
Fondacioni ka pėr qėllim qė tė mbėshtet arsmin sipėror tė shqiptarėve duke motivuar qytetarėt shqiptarė qė tė investojn nė rinė shqiptare.
Fondacioni do tė ndajė bursa pėr tė gjithė sferat e arsmit sipėror nė lėndėt me prioritet pėr shiqptarėt. Me bursa do tė pėrfishihen tė gjitha ciklet e studimve universitare, pasuniversitare si dhe tė doktoraturės, deklaroi antari i fondacionit Naser Nagavci.
Themelues i ligjshėm Fondacionit Shqiptarė tė Bursave ėshtė Millennium Relief Dovolopment Services,organizatė nga SHBA-tė, mirpo nė fakt nismėtar janė njė grup shqiptarėsh nga Maqedonia tė cilėt kishin pėr qėllim tė ndihmojnė arsmin sipėror tė shqiptarėve nė Maqedoni, sqaroi Stiv Lied i vetmi joshqiptar nė kėtė fondacion.
Fondacioni Shqiptar i Bursave ka njė vitė tė funksionimit, mirpo prezentimi nė FAKTI-, ėshtė e para nė media.
Nė gushtė do tė hapen konkurset pėr ndarjen e Bursave pėr studentėt shqiptarė nė lėndėt deficitare.
Interesimi i donatorėve deri tani ka qenė shum i madhė pėr tė ndihmuar kėtė fondqacion, ndėrsa udhėheqėsit e kėtij fondacioni shprehen optimistė se nė tė ardhmen donacionit nga shqiptarėt e Amqedonsiė do tė jenė mė tė mėdha, nė tre llogari rrjedhse nė Pro-Credit Bank.

Pikat pėrcaktimore tė Fondacionit Shqiptarė tė Bursave
Fondacioni do tė punojė nė rritjen e vetėdijes sė popullatės pėr nevojėn e arsimimit sipėror. Rritja e shkallės sė arsimimit sipėror do tė mundėsojė ndryshim thelbėsor tė gjendjes sociale, kulturore dhe shpirtėrore tė qytetarėve. Pėrveē kėsaj, me popullatė tė arsimuar mirė shoqėria jonė do tė mund tė inkuadrohet nė tė gjitha rrjedhat e arsimit sipėror dhe nė sferat e shkencės qė sot praktikohen nė botėn e zhvilluar bashkėkohore e qė njėkohėsisht ėshtė nė pajtim me obligimet qė rrjedhin nga Deklarata e Bolonjės e nėnshkruar nga vendi ynė, thuhet nė statusin e kėtij fondacioni.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio