Studentet.info
Lajme : VITI AKADEMIK 2005/06 MĖ I PĖRGATITUR NGA VITET E KALUARA
Kyqur 07-06-2005 6:55:50 (1416 Lexime)


Lėshohen 19 kabinete tė reja nė USHT

Tetovė, 7 QERSHOR- Nė USHT javėn e kaluar janė lėshuar nė pėrdorim edhe 19 kabinete tė reja tė destinuara pėr profesorėt dhe asistentėt. Sekretari i kėtij institucioni tė lartė arsimor Bashkim Selmani tha se kėto kabinete u pėruruan javėn e kaluar, ndėrkohė qė kėto do tė ofrojnė njė shėrbim juridiko-shkencor mė tė lehtė pėr interesat e studentėve tė USHT-sė .
“Ėshtė paraparė qė tė ketė orar tė rregullt nga ana e pedagogėve pėr t’i pranuar studentėt pėr ēėshtje konsultative, gjė e cila ka munguar deri mė tash nė USHT”, tha Selmani. Kohė mė parė nė USHT u lėshuan nė pėrdorim 20 kabinete tė kėtilla. Por, sipas Selmanit mungesa e hapėsirave tė kėtyre kabineteve ka qenė shkas themelor qė as studentėt e as pedagogėt universitarė nuk kanė mundur t’i shėrbejnė studentėt tė cilėt kanė nevoja tė shumta nė kėtė rrafsh.“Tani kur kemi 39 kabinete tė reja besojmė se shėrbimet e kėtyre kabineteve eleminuan dukshėm shqetėsimet pėr vitin akademik qė e lamė pas”, thotė sekretari i pėrgjithshėm i USHT-sė. Nė anėn tjetėr, sė shpejti nė kuadėr tė USHT-sė do tė fillojė rindėrtimi apo sanimi i bibliotekės universitare qė do tė jetė nė funksion tė shumė fakulteteve qė deri mė sot u kanė munguar. Investimet e kėtilla janė shenja tė mira se viti i ri akademik 2005/06 nė USHT do tė jetė mė i pėrgatitur si nė aspektin kabinetik, teknologjik, hapėsinor e tė ngjashme. Autoritetet e USHT-sė thanė se tė gjitha kėto do tė jenė nė interesin e pėrgjithshėm tė vetė studentėve tė USHT-sė. Por, nga na tjetėr pedagogėt universitarė dhe studentėt e kėtij institucioni tė lartė shprehin fjalė miradie se investimet e kėtilla jo qė ndihmojnė, por ngadalė po ia ndėrrojnė imazhin kėtij tempulli tė diturisė. Ata thonė se komunimi mundėsohet qė tė kryhen pėrmes formave administrative juridike. Kjo praktikė duket se do tė dėshmojė njė emancipim institucional qė kėta studentė qė do t’i kryejnė studimet nė USHT tė jenė kuadėr serioz nė tė gjitha poret e shoqėrisė. Kabinetet do tė jenė nėpėr hapėsirat e USHT-sė dhe do tė jenė tė pajisuara me kushte moderne dhe me kompjuterė, e cila gjė do tė ndihmojė dukshėm qė pedagogėt tė merren edhe me studime mė tė mirėfillta shkencore.

Nga:Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio