Studentet.info
Lajme : KONTESTI PĖR EMĖRIMIN E DREJTORIT REFLEKTOHET TE STUDENTĖT
Kyqur 08-06-2005 10:18:49 (1626 Lexime)


Njė fakultet dy orare


Tetovė, 8 QERSHOR- “Ligji tė fillojė tė veprojė nė USHT e sidomos nė Qendrėn e Shkencave Politeknike dhe jemi tė vendosur qė tė kėrkojmė drejtėsi deri nė fund”, tha Sulejman Meta nė njė konferencė pėr media tė mbajtur dje nė Tetovė. Sipas tij studentėt janė nė anėn e sė drejtės dhe tė fakteve.
Parregullsitė e procedurės sė emėrimit tė drejtorit tė Qendrės sė Shkencave Politeknike nė USHT u prezentuan nė konferencėn e djeshme pėr shtyp. Pas shpalljes sė vendimit pėr zgjedhjen e dekanėve nė USHT fillon fushata parazgjedhore ku Qendra e Shkencave Politeknike emėron dy kandidatė. Rektorati ka nxjerrė njė rregullore pėr emėrim, e cila sipas Sulejman Metės, ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin pėr arsim tė lartė, sidomos neni 79 ku ėshtė prėcaktuar qartė.“Rektorati i USHT-sė nuk i ka pranuar dy kandidatėt e propozuar nga Kėshilli mėsimor-shkencor, por ka emėruar drejtor tė dhunshėm, i cili jashtė procedurės ligjore ka konkurruar. Kėshilli mėsimor shkencor nuk e ka paranuar kėtė emėrim”,-tha Meta.
“I kam shkruar ministrit duke sqaruar tė gjitha parregullsitė qė kanė ndodhur. Ministri ka dėrguar njė inspektor, i cili ka konstatuar parregullėsitė nė procedurėn e zgjedhjes dhe ka marrė vendim qė tė anulohen zgjedhjet, deri mė tani nuk kemi asnjė informatė pėr anulimin e zgjedhjeve”, thotė Meta. Sipas tij, nga ana e rektoratit, kohėve tė fundit ai ėshtė kėrcnuar se duhet ta dorėzojė detyrėn udhėheqėse dhe i kėrkojnė tėrheqje. “Ka edhe trysni edhe ndaj kolegėve tė tjerė, puna nė kėtė qendėr ėshtė e bllokuar, ndėrsa Kėshėlli mėsimor shekencor ka marrė vendimin qė tė vazhdohet me punė, pasi i kemi organet legjitime tė zgjedhura”, tha Meta.
Qendra e Shkencave Politkenike nė USHT tani pėr tani ka dy udhėheqės. Janė tė shpalluar dy orare pėr mbajtjen e provimeve, njėri nga Mendi Doko, e tjetri nga Sulejman Meta. (S.A.)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio