Studentet.info
Lajme : UEJL-ja nderon ambasarodrin e kulturės shqiptare
Kyqur 08-06-2005 11:22:16 (2044 Lexime)


Ismail Kadare shapllet nė Tetovė "Doktor honoris Causa"

TETOVĖ, 8 QERSHOR-Ambasadori i kulturės dhe letėrsisė shqiptare Ismail Kadare sot me njė ceremoni madhėshtore nė Universitetin e Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė ėshtė shpallur doktor nderi, qė ėshtė titulli i dytė i kėtij lloji qė universitetet shqiptare i dedikojnė pendės sė letrėsisė shqipe. Kadare pėr herė tė parė ėshtė begatuar me njė titull tė kėtillė nga Universiteti i Prishtinės, kurse UEJL-ja ėshtė inisitucioni i dytė arsimorė qė nderon ambasadorin e lėtėrėsisė shqiptare me titullin "Doktor honoris Causa". Tė pranishėm nė kėtė manifestim ishin fytyra tė njohura tė skenės politike, letėrsisė, arsimit dhe myfasirė tė shumtė jo vetėm nga vendi por edhe nga rajoni.

Rektori i UJEL-sė Alajdin Abazi duke folur nė kėtė evinimet madhėshtorė tha se ėshtė njė nder i madh dhe knaqėsi e veēantė qė nė UEJL ėshtė i pranishėm intelektuali dhe shkrimtari i madh Ismail Kadare.
Duke mos fsheur emocionet nga privilegji qė ka ky universitet pėr tė ndarė njė ēmim tė kėtillė pėr njė shkrimtarė tė madh Abazi tha se i tėrė stafi dhe studentėt e universitetit kėtė takim e kanė pritur me entuzizaėm tė madh duke konsiduruar se peng dhe krenari kėtė zė tė fuqishėm e orgjinal qė zgjoi kureshtjen e qarqeve elite botėrore.
"Kjo ėshtė hera e dytė qė jemi mbledhur sė bashku nė kėtė universitet me shkrimtarin tonė tė nderuar, por kėsaj radhe pėr njė qėllim tepėr fisnik siē ėshtė etja pėr dije dhe kulturė duke dashur qė shkrimtarin tonė epokal ta bėjmė pjesė e pandashme tė kėtij inisitucioni tė lartė, vleret e tė cilit tanimė janė tė njohura, por qė veprimtarinė e tij dėshirojmė ta begatojmė edhe me titullin e nderit "Doctor honoris Causa" qė i dedikohet shkrimtarit tonė tė madh Ismal Kadare" tha Abazai, duke potencuar se ky titull ėshtė nderė pėr UEJL-nė dhe zotin Kadre.
Ceremonia e ndarjes sė titullit Doktor nderi u pėrcoll fillimisht me tingujt e bukur tė violinės tė eksekutuara nga violinisti i mirėnjohur shqiptarė Blegrim Grupi dhe violinistja Sihana Badivuku, kurse mė pas sipas regullores rektori i UEJL-sė lexoi nė gjuhėn latine aktin e shpalljes sė Isamail Kadresė Doktor honoris Cuausa tė UEJL-sė.
Shkrimtari mė i madh i letrave shqipe dukshėm i emocinuar pėr nderin qė i ėshtė bėrė nė Tetovė fillmisht falemderoi UEJL-nė pėr titullin e lartė qė i ka ndarė. "Jam i lumtur qė ndodhem nė njė nga qendrat mė tė bukura kulturore tė Evropės qė ėshtė kjo zonė qė tani quhet Ballkani Predimorė. Kjo zonė ka nevojė mė shumė se kurė pėr kulturė, pėr emancipim, pėr dinjitet dhe dritė dhe ju jeni njė qendėr qė e rezatoni kėtė dritė dhe unė jam i lumtur qė mar kėtė titull pikėrisht nga ju" theksoi Kadare menjerė pas marjes sė titullit "Doctor honoris Causa" nė UEJL.
"Nė historinė e Ballkanit pėr fat tė keq pėr tė cilėn popujt e Ballkanit mund tė mbureshin sepse na ka dalė nga kujtesa tė gjithėve ajo kohė kur popujt e kėsaj pjese tė Evropės ishin nė hall tė madh tė pėrbashkėt spepse nė lėmin e kulturės kanė qenė miqėsorė nė mes veti dhe kanė bashkėpunuar dhe kanė krijuar vlera tė mėdha kulturore. Pėr fat tė keq nė fillim tė shkeullit XX ato zėvėndėsuan kėtė bashkėpunim kulturorė shpirtėrorė e zėvėndėsuan me mesazhe tė kėqija dhe me kėtė luftė mė i humburi doli populli shqiptarė" theksoi Kadare, duke folur pėrpara studentėve dhe mysafirėve tė shumtė nė amfiteratrin e universitetit.
Penda e letėrėsisė shqipe, i cili nė ka qenė viktimė e sistemit monist, nė fajalimin e tij nuk ka haruar pa pėrmendur edhe izlomin komunsit duke e qujatur kėtė izlolim mė tė egėr se ai i perendeorisė otomane.
"Populli shqiptarė e humbi dy herė Evropėn dhe pėr fat tė tij tė mirė nė fillim tė shekullit XXI ai tani kthehet nė Evropė me atė kulturė tė lashtė dhe me traditėn e miqėsisė dhe kėrkon tė jetojė i lirė si gjithė tė tjerėt" nėnvizoi Ismail Kadre, duke bėrė thirje popullit shqiptarė pėr zhvillim tė kulturės.
Duke vlerėsuar presonalitetin dhe aftėsitė e ambasadorit tė letėrtisė shqiptare, rektori i Universitetit tė Prishtinės Arsim Bajrami tha se tė ndash njė titull tė kėtillė njė intelektuali dhe shkrimtari siē ėshtė Kadareja ėshtė njė privilegj edhe pėr unveristetet.
"Dėshimtė qė po mer Kadareja qė mer jo vetėm nga universitetet por edhe nga asociacionet ndėrkombėtare tregojnė se ai ėshtė njė shkrimtarė me famė botėrore dhe janė pjekur kushtet qė atij ti akordohet ēmimi Nobėl sepse ai me tė vėrtetė e meriton" deklaroi Bajrami.
Edhe rektori i Universitetit Shtetrorė tė Tetovės (USHT) Nexhbedin Behadini ka vlersėuar lartė punėn e pendės shqiptare duke theksuar se shqiptarėt e Maqedonisė kanė pasur njė nder tė madh qė kanė shpallur Doktor nderi Ismail Kadarenė. "Me kėtė dėshmohet se shqiptarėt e Maqedonisė kanė aritur njė shkallė tė pjekurisė kulturore dhe arsimorė dhe kanė aritur nė atė shkallė qė nė kėtė formė tė shpėrbjelnė fytyrat e tyre eminente siē ėshtė Ismail Kadreja" u shpreh Behadini.
Shkrimtari Ismail Kadre qėndrimin e tij nė UEJL e ka pėrfunduar me njė debat me studentėt, ku ėshtė diskutuar pėr tema tė ndryshme qė tangojnė popullin shqiptarė. Ai nė fund ka nėnshkruar edhe librat e tij pėr tė intesuarit qė kanė marė pjesė nė kėtė debat.
Ndryshe Ismail Kadare ėshtė shkrimtari me i madh i letrave shqipe, i cili qė pas viteve '90 jeton ne Francė. Kanditat i cmimit Nobėl nė letėrsi. Lindi nė vitin 1936 nė Gjirokaster. Eshtė autor i romaneve "Gjenerali i ushtrise se vdekur", i perkthyer ne tetė gjuhė te botės, "Muzgu i perendive te stepes", "Koncert ne fund te dimrit", dhe i nje serie vjershash, permbledhjesh, novelash dhe poezish. ėshtė nderuar me titullin e lartė "Nderi Kombit".Kadare bėn pjesė nė Akademinė Franceze nder 12 anetare-shok te huaj te kesaj Akademie, i Akademise se Berlinit. Veprat e tij janė pėrkthyer ne 20 gjuhė te botės.

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio