Studentet.info
Lajme : Protestė nė sheshin e Tetovės nė ndihmė tė studentėve tė UT-sė
Kyqur 17-12-2004 8:15:48 (1930 Lexime)


Prindėrit kėrkuan drejtėsi tė fėmijėt tė tyre

TETOVĖ (17 DHJETOR)“Dikush thotė se nuk kemi kuadro, tė mirfillta shkencore pėr tė legalizuar fakultetoin e mjeksisė, kėto janė rena tė kulluara. Ne kemi mbi 10 doktora shkence, mbi 10 magjistra, dhe kushte tė mira, pėr tė legelazuar, fakultetin e mjeksiė” u tha nė kėtė protestė.

Kėshilli i prindėrve tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė, ka protestuar dje nė qendėr tė Tetovės, para njė numri tė mdhė qytetarėsh qė kishin dalė nė pėrkrahje tė studentėve, me moton “sot se nesėr ėshtė vonė”. Pėrfaqėsuesi i kėshillit tė prindėrve e ka hapur protestėn me sqarim se kjo protest bėhet pėr tė ngritur zėrin nė mbrojtje tė fėmijve tė tyre.

“Jemi mbledhur sot kėtu pėr tė ngritur fuqishėm zėrin e arsyes, nė pėrkrahje tė atyre qė kėrkojnė arsim, atyre qė kėrkojnė dituri, atyre qė nesėr pretendojnė ta vėnė mbi supe mantilin e bardhė. Sot u bėnė 31 ditė kurė ata hynė nė grevė dhe askush nuk mori hapin deri mė tan pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė tyre, gjithēka qė ata kėrkojnė hasė nė veshėt e shurdhėr dhe po ne duhet tė jemi tė zhurmshėm, pėr tu prishur rehatėllėkun dhe pėr tė bėrė presion mbi ata qė po luajn me fatin e mėse 500 studentėve tė Mjekėsisė”- tha pėrfaqėsuesi i kėshillit tė prindėrve.

Nė protestė kėrkohet legalizim jo transfer

Referat nė mbrojtje tė studentėve mbajti edhe prof. Remzi Izairi, kryetar i shoqatės sė mjekėve dhe stomatologėve tė Maqedonisė.
“Dikush thotė se nuk kemi kuadro, tė mirfillta shkencore pėr tė legalizuar fakultetoin e mjeksisė, kėto janė rena tė kulluara. Ne kemi mbi 10 doktora shkence, mbi 10 magjistra, dhe kushte tė mira, pėr tė legelazuar, fakultetin e mjeksiė”- tha Izairi.
“Studentėt prej kur kanė hyrė nė greve e gjerė mė tani nuk kan shijuar ajrin e freskėt jasht godinės sė UT-sė, andaj edhe sot nuk mund ta bėnin kėtė pėr tė qenė fizikisht kėtu. Megjithatė na dėrguan njė letėr tė cilėn thuhet se “Meqenėse nė Kornizėn ligjore pėr legalizimin e UT- sė nuk u pėrfshi Fakultei i Mjekėsisė, studentėve tė kėtij fakulteti iu afrua njė zgjidhje tjetėr mė pak e dėshirueshme e qė ėshtė transferi nė njėrin nga universitetet simotra”- tha pėrfaqėsuesi i kėshillit tė prindėrve.
Nė letrėn e studentėve grevizt qė u lexua para protestuesve thuhej se “Edhe pse greva hyn nė ditėn e 31-tė, statusi jonė mbetet ende i padefinuar. Prandaj ėshtė mėse e natyrshme qė tė kėrkojmė nga organet kompetente qė nė kohė sa mė tė shkurtėr tė gjejnė zgjidhje pėr ne studentėt. Besojmė se kjo protestė mbarėpopullore e organizuar nga Kėshilli i Prindėrvedo tė ndikojė nė pėrshpejtimin e kėtij procesi. Njėkohėsisht Kėshilli Grevist i Studentėve tė F. Mjekėsisė u bėn thirrje tė gjithė faktorėve relevant nė vend qė tė ndikojnė nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtje”.
Organizatorėt e protestės u shprehėn se kanė shpresė se zėry i tyre do tė bie nė veshin e shurdhėr tė kompetentėve dhe ata do tė rreagojnnė edhe pse ėshtė bėrė shumė vonė pėr njė gjė tė tillė.
Prof dr. Sejfedin Haruni kryetarė i kėshillit tė prindėrve tė studentėve grevistė, akuzoi strukturat qė kanė legalizuar UT-nė, gjysmak. Ai githashtu ka akuzuar pėr postet qė kanė se i kanė fituar nė krah tė studentėve. Nė kėtė protestė letėr pėrkrahėse ka dėrguar edhe Unioni i studentė tė Prishtinė, ndėrs aprotesta ėshtė pėrkrahur edhe shoqata e stomatologėve “Aplolonia”.


Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio