Studentet.info
Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 09-06-2005 7:08:52 (1514 Lexime)

Qendra pėr Hulumtime tė Administratės Publike - Universiteti i Evropės Juglindore - Tetovė dhe Fondacioni Friedrich Ebert me zyrė nė Shkup, me studentėt e Fakultetit tė Administratės publike organizonS E M I N A RTĖ DREJTAT E NJERIUT

DHE SHĖRBIMI PUBLIKPROGRAMI I PUNĖS


9.45- 10.00

Regjistrimi i pjesmarrsėve10.00 - 10.20Hapja e Seminarit

Stefan Dehnert, Drejtor i Fondacionit Friedrich EbertFjalė pėrshėndetse

Doc.Dr. Etem Aziri, Dekan i Fakultetit tė Administratės publikeFjalė hyrse pėr Projektin

Doc.Dr. Nazmi Maliqi, Drejtor i Qendrės pėr Hulumtime tė Administratės publike10.20 - 11.30 (Pjesa e parė e seminarit)Moderator:
Prezentime nė temė:
Nocioni, evualimi dhe llojet - klasifikimi i tė drejtave tė njeriut
Burimet juridike ndėrkombėtare tė garantimit tė drejtave tė njeriut
Konventat dhe deklarata pėr tė drejtat e njeriut nė sistemin e OKB-sė
Institucionet dhe procedurat tė bazuara nė Deklaratėn univerzale pėr tė drejtat e njeriut
Burimet juridike evropiane tė garantimit tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Procedurat pėr sigurinė e tė drejtave dhe lirive tė njeriut pran Gjykatės Evropiane pėr tė drejtat e njeriut

11.30 - 12.30 Debat12.30 - 13.30 Pauzė13.30 - 14.30 (Pjesa e dytė)Moderator:

Prezentimi i temave:

Burimet vendore tė garancioneve pėr tė drejtat e njeriut
Marrėveshjes sė Ohrit dhe tė drejtat e njeriut
Roli avokatit popullor (Ombusman) nė mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Tė drejtat univerzale tė njeriut pjesė pėrbėrėse e sistemit humanist tė vlerave nė shėrbimin publik dhe nė administratėn publike nė pėrgjithsi
Tė drejtat e qytetarėve nė marrėdhėniet e punės nė kontekst tė drejtave dhe lirive tė njeriut14.00 - 14.30 Debat

14.30- Pėrfundim i ditės sė parė tė Seminarit10.00 - 13.30 (Pjesa e tretė)

11 qershor (e shtune) 2005Moderator:
Prezentimi i temave:

Burime tė zgjedhura juridiko - historike mbi tė drejtat e njeriut
Format jashtinstitucionale dhe teknikat pėr pėrparimin e tė drejtave dhe lirive tė njeriut
Shkeljet e tė drejtave dhe lirive tė njeriut (raste studimi)
E drejta e votės si e dretjė themelore nga korpusi i tė drejtave politike11.30 - 12.30 Debat

12.30 - 13.30 Pauzė

14.30 - Pėrfundimi i SeminaritSeminari do tė mbahet mė 10 dhe 11 qershor 2005(e premte dhe shtunė) nė lokalet e Klubit tė deputetėtve, rruga "Mitropolit Teodisej Gologanov" nr. 45, Shkup


Informacione nė tel. 02/3232656; 046 356 000; 070-879-652

E-mail: contact@fes.org.mk;n.maliqi@see-university.edu.mk


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio