Studentet.info
Lajme : SHTETI DUHET TA LUFTOJĖ NĖ MĖNYRĖ RIGOROZE KORRUPSIONIN
Kyqur 09-06-2005 9:12:27 (1410 Lexime)


Studentėt pa masė u japin para profesorėve

Shkup, 9 QERSHOR- Korrupsioni ėshtė i pranishėm ēdo ditė nė arsmin e lartė nė Maqedoni. Nėse shteti nuk merr masa rigoroze pėr tė parandaluar korrupsionin, ai do tė bėhet pjesė e jetės sė qytetarėve pa tė cilin nuk do tė mund tė jetojnė. Kėto ishin pėrfundimet tė cilat dolėn nga diskutimi i djeshėm nė tribunėn pėr korrupsion tė organizuar nga Forumi i rinisė sė arsmit, i cili u mbajt nė Fakultetin Juridik nė Shkup. Nė kėtė tribunė ėshtė prezentuar edhe anketa e realizuar brenda dy vjetėsh nga Instituti pėr politikė kėrkimore socilogjike dhe juridike, me kėrkesė tė Institutit pėr Shoqėri tė Hapur nė Maqedoni.

Rektori i Universitetit tė Shkupit, Gjorgji Martinovski, deklaroi se rektorati do tė ndėrmarrė masa rigoroze pėr tė parandaluar korrupsionin nė universitet.
Sekretari shtetėror i Ministrisė sė Arsmit, Zoran Popovski, sqaroi se ministia ka instaluar linjė telofonike 24 orė pėr tė paraqitur studentėt korrupsionin, ndėrsa deri tani shumė pak studentė e kanė shfrytėzuar kėtė mundėsi.
Vlladimir Millēin, u shpreh se korrupsioni nė arsim ėshtė rezultat i shoqėrisė sė korruptuar nė Maqedoni. Sipas tij, kjo situatė nuk duhet tė ndalė luftėn kundėr korrupsionit nė arsim.
Nėse institucionet e shtetit, nuk do tė marrin masa pėr parandalimin e korrupsionit, shoqėria do tė mėsohet dhe nuk do tė mund tė jetojė pa korrupsion”, deklaroi Millēin.
Nė kėtė tribunė kanė folur shumė profesorė dhe pėrfaqėsues tė organizatave joqeveritare, tė cilėt kanė sqaruar se korrupsioni nė arsmin e lartė ėshtė nė lulėzim tė tij.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio