Studentet.info
Njoftime : SEE-UNIVERSITY
Kyqur 10-06-2005 8:41:23 (1437 Lexime)

Tė nderuar Kolegė/e,

Ky raport ėshtė pėrgatitur nga Studenti ynė ADMIRIM ALITI (viti 3- CST faculty) , I cili ėshtė njohės I mirė I kulturės japoneze.

(PR Office i faleminderohet pėr bashkėpunimin...)

Ligjėratė pėr “Kulturėn e lartė Japoneze dhe subkulturat”


Reiko Saito, e diplomuar nė Univerzitetin Chiba tė shkencave humanistike nė Tokyo, Japoni nė lėminė “Kulturat krahasuese dhe Komunikimi i mediave”, mbajti ligjėratė nė Univerzitetin e Evropės Jug Lindore nė lidhje me kulturėn e lartė japoneze dhe subkulturat. Kjo ligjėratė u organizua nga Departamenti i Shkencave tė Komunikimit, respektivisht nga Dr. Mirushe Hoxha.

Nė prezentimin e saj ajo u fokusua mė tepėr nė komunikimin nė shtėpi, ndryshimin e sistemit patriarkal pas Luftės sė Dytė Botėrore, kontaktin fizik dhe nė specifika tė tjera tė kulturės Japoneze.

Nė elaborimin e kulturės sė lartė japoneze ajo pėrmendi formėn e teatrit tradicional “Kabuki”, art ky ku “gėrshetohen teatri, muzika dhe vallėzimi”. Ajo pėrmendi se kultura japoneze nuk ėshtė monolite, pėrkundrazi brenda saj ka shumė subkultura, e kėtė e ilustroi me disa forma specifike tė artit.

Gjatė prezentimit tė saj, si njohėse e mirė e kulturės shqiptare, ajo shpesh bėnte krahasimin mes kulturės japoneze dhe asaj shqiptare, duke vėnė nė pah gjėrat e ngjashme dhe dallimet mes kėtyre dy kulturave tė lashta.


Kėtė ligjėratė e ndoqėn njė numėr i konsiderueshėm i studentėve tė interesuar pėr njė ndėr kulturat mė tė lashta Aziatike. Pas ligjėratės sė zonjushės Saito, studentėt parashtruan pyetje tė ndryshme nė kontekst tė kulturės japoneze.

Reiko Saito pėrndryshe ka ardhur nė Maqedoni qė tė bėjė kėrkim shkencor nė lidhje me gazetarinė nė Maqedoni. Nga ana tjetėr, ajo ėshtė duke ndjekur kurs tė gjuhės shqipe. Nė Tetovė ajo jeton nė njė familje shqiptare me qėllim qė “nga afėr tė mėsoj” pėr kulturėn dhe gjuhėn shqipe.


-----Original Message-----
From: Admirim Aliti [mailto:aa03511@see-university.edu.mk]
Sent: 2005-06-10 12:38PDFaqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio