Studentet.info
Lajme : Press konferencė e studentėve
Kyqur 17-12-2004 8:22:10 (1851 Lexime)


Studentėt tė pasigurtė nė fatin e tyre

TETOVĖ (17 DHJETOR) Dje nė ambientet e Universitetit tė Tetovės u mbajtė njė konferencė pėr shtyp e studentėve grevistė ku gazetarėt u informuan pėr rrjedhėn e grevės dhe hapat e mėtutjeshėm tė studentėve.
“Simptomat e shfaqjes sė problemit janė manifestuar para njė viti, pėrkatėsisht, me propozimin e ligjit nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės sė IRJM –sė, e udhėhequr nga ministri Aziz Pollozhani dhe miratimin e Ligjit pėr zyrtarizimin e UT–sė nga Parlamenti i IRJM-sė ku Fakulteti i Mjekėsisė u la anash nga pakoja e "famshme" e fakulteteve tjera qė u propozuan pėr zyrtarizim, sėbashku me disa fakultete tjera” u tha nė kėtė konferencė.Bashkim Gllareva e cilėsi transferin kolektiv si domosdoshmėri nga shkaku i mos gjetje sė pėrkrahjes nga ana e institucioneve pėr legalizimin e fakulteti tė mjeksisė.
“U munduam shumė qė me biseda, takime me te gjitha instuticionet e involvuara nė ;eshtjen e Fakultetit te Mjekėsisė por te gjitha na qysh nė start na mohon kėtė tė drejt duke filluar nga rektorati, Ministria e Arsimit dhe partia shqiptare nė pushtet”- tha Gllareva.
Llokman Rexhep antarė i kėshillit grevizt ėshtė shprehur dje optimistė nė zgjedhjen e problemit tė studentėve.
“Ne nuk jemi tė kėnaqur me ecjen e punėve rrethė zgjidhjes sė problemit, dhe mendojmė se ende ka kohe pėr tė vepruar. E dimė se po bėhen pėrpjekje pėr tė shtyrė procesin pėrpara edhe pse mendojmė se nuk ka gatishmeri tė duhur nė kėtė nivel”- tha ai.

Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio