Studentet.info
Psikologji : SI MUND TĖ DINI NĖSE DIKUSH VĖRTET JU DO?
Kyqur 13-06-2005 2:09:08 (12002 Lexime)

SEKSUALITETI NUK ĖSHTĖ DASHURI!

Vetėm njė pėrqind e njerėzve dijnė diēka mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, vallėzuesit, kėngėtarėt kanė njė ndjenjshmėri, njė senzitvitet tė ndjejnė pėrtej trupit. Ata mund t'i ndjejnė bukuritė e mendjes, ndjeshmėrinė e zemrės, ngase edhe vet jetojnė nė atė pjesė tė realitetit, nė atė sferė...

Janė tre shtresa e individualitetit njerėzor; fiziologjia e tij, trupi dhe psikologjia e tij, mendja dhe ekzistenca e tij, vetja e tij e pėrhershme. Dashuria mund tė ekzistoj nė tė gjitha ato plane, por kualiteti i saj do tė jetė i ndryshueshėm. Nė palnin fiziologjik, tė trupit, ajo ėshtė seksualitet i thjeshtė. Ju mund ta quani dashuri, ngase fjala "dashuri" mund tė tingėlloj si mė poetike, mė e bukur. Por 99% tė njerėzve seksin e tyre e quajnė dashuri. Seksi ėshtė diēka biologjike, fiziologjike. Kimia e juaj, hormonet tuaja janė tė pėrfshira nė tė.
Ju dashuroheni nė njė grua apo nė njė burrė. A mund tė pėrshkruani saktėsisht pse ajo grua ju tėrhjeku juve? Pa dyshim ju nuk mund ta shihni veten, ju nuk e keni parė veten tuaj ende. Po as psikologjinė e saj nuk mund ta shihni, ngase t'i lexosh mendimet e dikuj nuk ėshtė punė e lehtė. Atėherė ēka gjetėt te ajo grua? Diēka nė psikologjinė tuaj, nė kiminė tuaj, nė hormonet tuaja ėshtė tėrhjekur nga hormonet e gruas, nga psikologjia e saj, kimia e saj. Kjo nuk ėshtė ēėshtje e dashurisė, kjo ėshtė ēėshtje e kimisė.

Mendo kėtė: gruaja me tė cilėn ke rėnė nė dashuri, shkonė te mjeku juaj, dhe e ndėrronė gjininė, dhe fillonė tė risė mustaqe dhe mjekėr. A do ta duani edhe mė tej atė? Asgjė tjetėr pėrveq kimisė, hormoneve, nuk ėshtė ndruar. Ku u tret tash dashuria?

Vetėm njė pėrqind e njerėzve dijnė diēka mė thellė. Poetėt, piktorėt, muzikantėt, vallėzuesit, kėngėtarėt kanė njė ndjenjshmėri, njė senzitvitet qė tė ndjejnė pėrtej trupit. Ata mund t'i ndjejnė bukuritė e mendjes, ndjeshmėrinė e zemrės, ngase edhe vet jetojnė nė atė pjesė tė realitetit, nė atė sferė.

Mbaje mend kėtė si njė regull tė madhėrishme: Kudo qė ti jeton, ti smund tė sheh pėrtej: Nėse jeton nė trup, nėse mendon se ti je vetėm trupi qė ke, do tė magjepses vetėm nga trupi i dikuj. Ky ėshtė shkalla psikologjike e dashurisė. Por piktori, poeti, jetojnė nė plane tjera. Ai nuk mendon, ai ndjen. Dhe pėr shkak se ai jeton nė zemrėn e vet, ai mund ta ndjen zemrėn e personit tjetėr. Kjo ėshtė ajo qė zakonisht quhet dashuri. Ėshtė e rrallė. Unė them vetėm njė pėrqind e njerėzve, mbase aty kėtu.
Pse atėherė shumė njerėz nuk zhvendosen nė planin e dytė tė dashurisė pasi qė nė atė nivel ėshtė bukuri e jashtėzakonshme? Aty dhe ėshtė problemi: ēdo gjė shumė e bukur ėshtė dhe shumė delikate, e ndėrlikuar. Njė gjė e tillė nuk ėshtė metalike, por ėshtė e ndėrtuar nga ēelqi i thyeshėm. Njėherė kur pasqyrja bie dhe thehet, nuk ekzistonė mėnyrė pėr ta ngjitur sėrish. Njerėzit frikohen t'u ēasen mė tepėr shtresave tė thella tė dashurisė, ngase nė atė shkallė tė dashurisė, tashuria ėshtė jashtėzakonisht e bukur por po ashtu tmerėsisht e ndryshueshme."


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio