Studentet.info
Dashuria : Egziston njė femėr qė tė ndryshon jetėn
Kyqur 13-06-2005 2:14:04 (2685 Lexime)

Mashkulli fjalė, femra fjalor...

"Nė jetėn e secilit mashkull ekziston njė femėr e cila ia ndryshin jetėn, ia bėnė mė tė suksesshėm apo ia shkatėrron ose e saboton. Poashtu kjo vlen edhe pėr jetėn e femrave. Shumė njerėz janė munduar ta kuptojnė botėn dhe makinerinė e sistemit mendor tė femrave, por shumica prej tyre heqėn dorė e na mbetėn fjalėt e ttyre, siē thotė njė fjalė popullore, se ato lindėn tre ditė para djallit.

Edhe te ne, shqiptarėt, pleqtė thonė se njė femėr ėshtė gjysmė djall, ndėrsa dy femra janė dhjetė djaj.
Duket se diēka duhet t'i kenė bėrė femrat meshkujve kur janė shkruar gjith ato reshta pėr natyrėn e tyre. Mjafton vetėm tė shikohet leksikoni i aforizmave, dhe vendin mė tė madh nė tė do ta zėnė femrat. C.D Grabe thotė se femrat shikojnė thellė, ndėrsa meshkujt larg.Dallimet mes femrave dhe meshkujve janė dhe do tė jenė mjagft tė theksuara, ku, sipas shkenctarėve e hulumtuesve, e gjith kjo ėshtė si paojė e veēantisė sė strukturės sė trurit tė femrės dhe tė mashkullit.
Qė tė vėrtetohen dallimet mes trurit tė femrės dhe tė mashkullit, nė univerzitetin e Tel-Avivit (Izrael) u kryen disa eksperimente dhe hulumtime. Mes tjerash, u vėrtetua se femrat mė mirė se meshkujt kuptojnė tėrėsinė e mardhėnieve tė ndryshme tė ndėrlikuara. Ato mendojnė nė mėnyrė kompleksive, sepse te ato ėshtė e lidhur mė mirė ana e djathtė dhe e majtė e trurit se qė ėshtė te meshkujt. Kur ėshtė fjala te kuptimet dhe koncepcionet mė tė mirė janė meshkujt, pra mė mirė se femrat merren me ndarjen, veēimin e problemit nga tėrėsia e problematikės.
Truri i mashkullit ėshtė 10% mė i madh se i femrės. Nė aspektin statistikor, pėr aq mė tė madh e ka edhe masėn e trurit. Mirėpo, nė asnjė rast kjo nuk do tė thotė se meshkujt janė mė tė menēur se femrat. Foshnjet femra kanė trurin e njėjtė nė sasi sikur foshnjet meshkuj, mirėpo gjatė tre viteve tė para tė jetės, truri i meshkujve rritet mė shpejtė.

Edhepse nė princip tė njėjtė, truri i mashkullit dhe i femrės dallon nė thelb pėrnga hipotalamusi, i cili pėr nga dukja e jashtme ndryshon nė bazė tė gjinisė. Kjo pjesė e trurit ėshtė vendkomandim, pastaj qendėr pėr seksuaėlitet, eufori, depresion dhe gjitha disponimet tjera nė tėrėsi qė mund tė lajmėrohen te njeriu. Te meshkujt hipotalamusi aktivizohet ēdo katė orė duke derdhur sasi tė caktuara tė hormoneve tė ndjenjave. Ky ritėm te femrat ėshtė mė i shkurtė dhe ndryshon nė varėsi nga mestruacionet. Para fillimit tė muajit lunear, kohėzgjatja e aktivitetit tė hipotalamusit ėshtė nė ēdo 90 minuta, duke arritur pastaj dalė ngadalė ritmin prej katėr orėsh.
Si te meshkujt, po ashtu edhe te femrat, truri ėshtė ai qė rregullon jetėn emocionale duke lėshuar hormonet e caktuara Te meshkujt kjo ndodh nė ritėm tė caktuar e tė fortė, pėr kėtė edhe jeta emocionale e atyre ėshtė mė stabile. Te femrat, sidomos para mestruacioneve, ky ritėm kryhet nga lartėsitė qiellore tė kėnaqėsisė e deri te shqetėsimi dhe mjerrimi. Dr. Moir thotė se gjinitė nuk janė tė njėjta as pėr nga aftėsia e tė mbamurit mend.

Dallimi ėshtė vėrtetuar biologjikisht: meshkujt mė tepėr anojnė kah abstraktiviteti, pra, mendojmė mė shumė nė mėnyrė abstrakte, ndėrsa femrat nė mėnyrė intuitive. Meshkujt mė tepėr mendojnė se janė dominant, mirėpo femrat kanė aftėsi qė tė sillen 9manipulojnė) mė mirė me ta se qė ėshtė anasjelltas. Kjo shkenctare angleze, po tjerash thotė: "Te meshkujt ndonjėherė nga seksi lind dashuria, ndėrsa te femrat, nga dashuria lind seksi".
Vendosja e pėrvojave dhe deponimet e tyre, qė do tė mbahen mend,te tė dy gjinitė kryhen nė mėnyrė tė njėjtė. Gjatė kėtij procesi zgjedhen informatat nga regjionet e ndryshme tė trurit qė e ygjojnė interesimin e personit. Ky ėshtė proces nė tė cilėn merr pjesė vetėdija por njeriu nuk mund tė zgjedh se ēka do t'i mbetet nė kujtesė atij, dhe gjatė procesit tė deponimit tė informatave nė kujtesė, ekzistojnė porosi tė dyfishta. P.sh, femrės mė tepėr i intereson moda dhe nė trurin e saj do tė deponohen numėr mė i madh i informatave mbi veshjen, pėr shkak tė sė cilės ajo lėshon shumė informata tjera tė rėndėsishme.

Prandaj, nuk ėshtė ēudi qė meshkujt mė mirė dhe mė tepėr mbajnė mend informata nga lėmitė tjera. Si shembuj ta marrim kėtė: ēifti bashkėshortorbisedon pėr personin tė cilėve nuk iu kujtohet emri i tij. Dhe mashkulli thotė: "E di ai qė ka njė Mercedes tė kuqe me drita tė dyfishta", ndėrsa femra thotė:"Po, mė kujtohet ai, i cili nė retrovizot mban kukullėn Barbi me fustanin pika pika tė kuqe!"
Femrat mendojnė me "ngjyra", meshkujt - bardh e zi.
Shpesh meshkujt nuk e kuptojnė se femrat mendojnė nė mėnyrė mė kompleksive. Nė kėtė aspekt meshkujt janė mė tė thjeshtė. Dihet se ana e djathtė e trurit udhėheq me emocionet me emocionet dhe ndjenjat. E majta mė shumė ka tė bjė me gjuhėn folėse dhe intelektin. Femra, para se ta shpreh mendimin, mes dy gjysmave tė trurit tė saj aktivizohen me miliona lidhje. Dy gjysmat e trurit tė femrave funksionojnė bashkėrisht pa konkurencė. M'u pėr kėtė paraqiten problemet te meshkujt, ngase mundhen t'i kuptojnė femrat. Te meshkujt procesi i tė menduarit rrjedh ndryshe. Ata mendojnė bardh e zi, ngase dy gjysmat e trurit tė tij janė konkurentė tė pėrhershėm - me meshkujt udhėlheq koka.
Gjatė testimit, tė 200 personave nė Tel-Aviv, shkencėrisht u vėrtetua se gjatė zgjidhjes sė detyrės femrat kanė pasur tė dyja pjesėt e trurit nė aktivitet tė plotė tė punės, pėrderisa meshkujt nė veprim e kanė patur vetėm anėn e majtė. Kjo u vėrtetua me matjet e rrymave trurore.
Ėshtė interesante tė theksohet, se meshkujt mė shpesh se femrat gėnjejnė. Kjo ndodhė ngase nė ndėrdije frikohen se ndoshta nuk janė mjaftė tė suksesshėm. Psikologėt thonė se gėnjeshtrat tipike tė meshkujve janė relikte nga e kaluara e tyre gjuetareske, ngase gėnjeshtrat pėr sasinė e gjuetisė edhe atėherė ekzistonin. -Njė peshkatar qė gjithnjė gėnjente duke i hapur krihėt dhe duke thėnė e kam zėnė njė peshk kaq tė madh, shokėt vendosin ta lidhin. Ia lidhin dhe duar.
Peshkatari, i lidhur, nuk mund tė qėndroj pa u lavdėruar, dhe edhepse i kishte duart e lidhur, thotė.
-"Njėherė pata zėnė njė peshk, e vetėm syrin e kishte kaq"- i hapė shuplakat duke thėnė.Femra nuk vuan nga ky kompleks i mossuksesit.Kur ajo gėnjen, kėtė e bėnė shumė mė mirė se mashkulli, dhe nė mėnyrė tipike femėrore, duke e pėrjetuar gėnjeshtrėn.
Ndryshim tjetėr mes gjinive ėshtė se femrat mund tė dashurojnė pa parakushte.Studentėt e universitetit tė Kalifornisė anketuan qindra meshkuj dhe femra me pyetjen: "Pse e dashuroni partnerin tuaj?" Njė numėr i femrave u pėrgjegj: "Thjeshtė e dua!", pasi qė mendoi pėr njė kohė tė caktuar, pėrderisa meshkujt pa menduar fare i treguan arsyet e dashurisė sė tyre. Ata ndjehen nė mėnyrė lineare (dydimenzionale) dhe pėr kėtė janė mė tė thjeshtė. Femrat janė mė kompleksive. Kur ajo vendos tė dashuroj, dashuron pėrherė, ndėrsa meshkujt dashurojnė me ndėrprerje, ngase ndėrkohė kanė edhe tjera punė.
Tė dashurosh pa parakushte do tė thotė plotėsisht t'i lėshohesh dashurisė dhe tė mos e kushtėzosh atė, pra tė pranosh partnerin ashtu si ėshtė, edhe nėse dėshpėrohesh. Ky ėshtė qėndrimi i femrave, gjė qė ėshtė nė kundėshti me sistemin mendor tė meshkujve. Meshkujt pėr ēdo problem kanė njėfar liste me plusa dhe minusa. Plusat i kanė nė tė majtė e minusat nė tė djathtė. Nėse ka mė tepėr plusa, kjo ėshtė dashuri, dhe e kundėrta.
Femrat nuk mund t'i ndajnė ndjenjat. Ato ise i pranojnė ose i hudhin ndjenjat. Nė trurin e tyre, arsyeja dhe emocionet nė vend se tė kundėrshtohen me njėra tjetrėn, ato komunikojnė reciprokisht mes veti.
Edhe gjatė seksit ndryshon mėnyra e regjistrimit tė sinjaleve mes gjinive. Shumė psikologė mjaftė lirė pėrgjigjen nė kėtė pyetje. Sipas tyre, te femrat seksi nuk ndodh mes kėmbėve, por mes dy veshėve. Pra kjo ėshtė qėshtje e trurit dhe si e tillė, e vetmja gjė qė ėshtė e pėrbashkėt pėr tė dy gjinitė.

Te meshkujt ngacmimet erotike rrjedhin nga sytė (shikimi nė ndonjė vajzė tė bukur), pastaj nga prekja e lėkurės 9ledhatimi, puthja), gjė qė nė tru e provokon tajimin e testosteronit (hormon seksual i mashkujve i cili kujdeset mėpastaj pėr gjėra tjera- pėr shpejtimin e rrjedhės sė gjakut nė gjenitalie dhe pėr ereksionin). Femrat nuk reagojnė aq thjeshtė Pėr femra nevojitet mė shumė ngacmime optike.Ato p.sh i ngacmon egzaltoidi, materie me erė moshuzi, tė cilin e tajojnė meshkujt e qė vetė nuk e perceptojnė me shqisėn e ndijimit.

Te femrat shumė ēka mund tė ngjallė dėshirėn pėr seks: muzika e qėlluar, ledhatimi nė vende tė caktuara, fjalėt e vėrtetadhe gjithēka qė ėshtė mė tepėr se njė simpati lakuriqe ndaj partnerit.
Nė bazė tė tė dhėnave statistikore, del se padyshim, meshkujt janė mė inteligjent se femrat. Nė bazė tė disa test detyrave ėshtė vėrtetuar se pėr njė vajzė me inteligjencė bukur tė zhvilluar vijnė 13 meshkuj gjenialė. P.sh djaloshi dhjetėvjeēar majkėll Kernej nga Alabama nė SHBA e ka koeficientin 200 tė inteligjencės dhe tash studion. Mirėpo nė anėn tjetėr nėse merret parasysh se logaritkjet statike pėr kullėn e Ajfelit nė Pariz tė Francės i ka bėrė vajza Sofi Zhermen, pastaj teoria e relativitetit pėr tė cilėn Ajnshtajni e ka marr ēmimin Nobėl, ishte ide e gruas sė tij, dhe tė gjitha tė hollat jozyrtarisht i takuan asaj, ndėrsa fama atij, del se ka pėrjashtime nga rregullat. Megjithatė kėto aste tė veqanta mund tė quhen, femra me mėnyrė mashkullore tė tė menduarit, sikurse qė ka edhe meshkuj me mėnyrė femėrore tė tė menduarit.


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull


Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio