Studentet.info
Lajme : Projketi i Maks van Der Stulit dha frutet e para
Kyqur 14-06-2005 14:33:26 (1851 Lexime)


UEJL-ja nė stilin evropian promovoi gjenetarėn e parė tė akdemikėve

TETOVĖ, 13 QERSHORĖ-Nė stilin e universiteteve evropiane dhe amerikane Universiteti i Evropės Juglindore (UEJL) nė Tetovė tė shtunėn nė mėnyrė solmene ka promovuar gjenetarėtn e parė tė studetėve qė kanė mbaruar ligjėratėt nė kėtė universiet dhe janė bėrė kanidiat potencial pėr tė marė diplomat universitare.
Nė njė atmosefrė festive nė parkun kampusin universitarė studentėt e tė gjitha fakulteteve tė kėtij inisitucioni kanė marė cerfitikatet se kanė mbaruar me studimet nė kėtė inisitucion, kurse diplomat zyrtarisht do tė marin nė shtatorė. Promovimi i gjeneratės sė parė ėshtė realizuar sipas traditave tė universitetve amerikane tė cilat promovojnė gjeneratat pėrpara se ato ti marin diplomat.Nė kėtė ceromoni morėn pjesė mbi 300 studentė tė cilėt ishin tė veshur me roba tradicionale, kurse nė solemnitet ishin tė pranishėm edhe prindėrit e tyre dhe fytyra tė njohura nga jeta publike.
Rektori i UEJL-sė Alejdin Abazi duke folur nė kėtė ceromoni kėrkoi nga kjo gjeneratė qė edhe pas mbarimit tė fakultetit mos tė harojnė librat por tė hapin faqe tė reja si dhe tė shpėrndjnė frymėn evropine qė kanė akumuluar gjatė katėr viteve.
“Ju jeni pishtarėt e arsimit dhe pas edhe disa ditė do tė merni edhe diplomat universitare por nuk duhet tė ndaleni kėto dhe duhet tė hapni edhe horzonte tė reja tė diturisė. Kudo qė tė shkoni mbroni universitetin tonė dhe flamujt qė valojnė nė universitet ato tė shteteve evropiane dhe SHBA-sė sepse ato na mundėsohen qė ju tė shkolloheni nė frymė bashkohore” tha Abazi.
Ndėrkaq, Ministri i Arsimit dhe Shekncės Aziz Pollozhani nė fjalimin e tij premtoi se njė pjesė e konisderueshme e tė diplomuarave nė kėtė universitet do tė punėsohen nė inisitucionet shtetrore si dhe nė ministrinė tė cilėn e drejton vet ai.
“Nė programin qeveritarė vend tė rėndėsishėm kanė edhe studentėt e diplomuar sepse si qytetarė tė ardhėshėm ademik janė tė nevojshėm pėr shoqrinė tonė dhe ne kemi besim se si kuadro do tė jenė tė ballfaqohen sifdat. Pikėrisht pėr kėtė Qeveria e Maqedonisė ka marė pėr obligim tė punėsojė 100 studentėt mė tė mirė tė diplomuar nga tė cilėt 25 do tė jenė nga UEJL-ja” nėnvizoi Pollozhani.
Ndėrkombėtarėt tė cilėt themeluan nė vitin 2001 kėtė inisitucion tė lartė arsimorė nė Tetovė thanė se vepra flet mė shumė se fjalėt dhe kėtė e dėshmuan edhe kėto studentė tė cilėt kanė mbaruar studimet nė kėtė universitet.
Pėrfaqėsusi i Bordeve tė Universitetit Denis Farington tha se UEJL-ja ėshtė shembull unik i bashkėpunimit tė shkėlquer mes Maqedonisė agjensive evropiane dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
"Ky universitet i ndihmoi njė gjenerate tė tėrė tė tė rinjėve tė regjistrohen dhe tė japin kontributin e tyre nė njė inisitucion me kulaitete tė larta e cila mė parė nuk egzistonte nė rajon. Kjo sigurisht nuk ėshtė lehtė dhe si ēdo gjė tjetėr nė jetė ka ēmimin e vet" tha Farington duke u bėrė thirje studentėve qė tė vazhdojnė studimet posdiplomike.
Drejtori i misonit tė USAID-it nė Maqedoni Richard Goldman duke folur pėrpara studentėve dhe prindėrve tė tyre tha ishin pikėrisht kėta student tė cilėt pranuan me guxim sifidėn e vitit 2001 pėr tu regjistruar nė kėtė universitet tė ri dhe tė panjohur.
"Nė Bashkėsinė ndėrkombėtare na gėzoi fakti se njė numėr i madh i tė rinjėve zgjodhėn modelin e sė ardhmes pėrmes arsimimit. Tė jeni tė sigurt se e ardhmja ėshtė e juaja dhe ju jeni gjenarata e re e liderėve tė arsimuar sipas metodevae mė bashkohore tė informuar mbi ndodhitė globale por tė rėnjosur thellė nė shtėpitė tuaja" porostiti Goldman.
Stundetja mė e mirė e kėsaj gjenerate nė UEJL Blerta Abazi nė fjalimin e saj theksoi se kjo gjenratė do tė jetė udhėrėfyes edhe pėr gjeneratat tjera qė do tė mbarojnė nė universitet dhe do tė dėshmojnė nė prakitė njohuritė e fituara gjatė katėr viteve.
“Ndėrtimi i urave mund tė kėrkojė shumė sakrifica ndonjėherė ato janė finansare, emocionale dhe ndonjėherė personale. Unė nuk e di ēfar sjell e ardhmja, por e di nė duart e kujt qėndron e ardhmja ėshtė nė duart tona” tha studentja Abazi.
Edhe studentėt tjerė tė kėsaj gjenerate thanė se janė shumė tė emocinuar se ndahan nga universiteti ku i kishin kaluara vitet mė tė bukura tė jetės.
“Ėshtė njė ditė e madhe pėr ne si idivid dhe si gjeneratė sepse i filloi studimet nė njė vit tė vėshtirė pėr Maqedoninė sidoms tė vėshtirė pėr popullin shqiptarė, por ne patėm guxim dhe u bėmė ballė sifdave me tė cilat ballfaqoheshim dhe dolėn tė sukseshėm” tha studentja Ermira Mehmeti
Cermonia pėrfundoi me ndarjen e certifikatave nga ana e dekanėve tė pesė fakulteve kurse mė pas vijoi hedhja tradicionale e kapalave, kurse kėngėtari Agim Poshka kėndoi kėnėgėn e studentėve "Zėri i Dijes".

Nga: Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio