Studentet.info
Lajme : Gjatė njė seminari
Kyqur 16-06-2005 4:44:00 (1251 Lexime)

Universitetet, eksperti italian: Mos bėni gabimet tona

Tiranė, 16 QERSHOR- Njė nga ekspertėt e Kėshillit tė Evropės pėr ēėshtjet e arsimit tė lartė, Alberto Febbraio, deklaroi dje nė Tiranė se ishte mė mirė qė studimet bazė nė fakultetet shqiptare tė drejtėsisė tė zgjasin 4 vjet. Ashtu siē edhe janė. Kurse masteri i tyre tė mos jetė 2 vjet, si nė shkollat e tjera tė larta, por vetėm 1 vit. “Para disa vjetėsh nė Itali ne kishim sistemin 4 (arsimi bazė) + 1 (masteri) + 3 (doktoratura) nė fakultetet juridike. Pastaj e ndryshuam atė nė 3 (arsimi bazė) + 2 (masteri) +3 (doktoratura). Por pamė se vėshtirėsitė janė tė mėdha, progami mėsimor pėr tri vitet e arsimit tė lartė bazė ishte shumė i ngjeshur dhe pėrballohej me vėshtirėsi. Kėshtu qė kemi vendosur ta kthejmė atė ashtu siē ishte: 4 + 1 + 3”, - tha Febbraio. I ftuar pėr tė dhėnė kėshillat e tij nė kuadėr tė reformimit tė shkollės sė lartė shqiptare nė kuadėr tė Kartės sė Bolonjės, eksperti i huaj ka qenė i pranishėm nė njė seminar bashkė me pėrfaqėsuesit e Ministrisė sė Arsimit, Fakultetit tė Drejtėsisė nė Tiranė, nė Shkodėr dhe Vlorė. “Mėsoni nga gabimet tona dhe mos i pėrsėrisni ato”, - u tha ai.

Nė tė vėrtetė, edhe pa deklaratėn e prerė tė Febbraios, fakultetet shqiptare e kanė kuptuar se nuk mund ta shkurtojnė njė vit arsimin bazė tė lartė. Nė kurrikulat e reja qė po dorėzohen tani, ato kanė vendosur t’i lėnė 4 vjet shkallės sė parė tė studimeve tė larta, 1 vit masterit dhe 3 vjet doktoraturės. Njė javė mė parė, Senati i Universitetit tė Tiranės miratoi kurrikulėn e Fakultetit tė Drejtėsisė, struktura e sė cilės ishte 4 + 1 + 3. Gjatė bisedimeve tė djeshme, edhe pėrfaqėsuesit e dy fakulteteve tė tjera tė drejtėsisė nė Shkodėr dhe Vlorė, pohuan se kishin zgjedhur tė njėjtėn formulė.
Njė nga arsyet qė fakultetet juridike nė Shqipėri do tė zgjasin 4 dhe jo 3 vjet sa shumica e shkollave tė tjera tė larta, ėshtė edhe mungesa e vendeve tė punės. Shqiptarėt e diplomuar nė drejtėsi vitet e fundit kanė shėnuar mijėshe tė tėra, gjė qė ka bėrė tė mos ketė shumė vende tė lira pune.

Nga: Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio