Studentet.info
Lajme : studentėt presin shpėtim
Kyqur 20-12-2004 10:49:44 (1432 Lexime)


A DO TĖ NDĖRPRITET GREVA E STUDENTĖVE TĖ MJEKĖSISĖ

TETOVĖ (20 DHJETOR)Grupet punuese tė Ministrisė sė Arsimit tė tė dy vendeve dhe grupet punuese tė tė dy Universiteteve, para njė jave kanė filluar punėn nė realizimin e kėsaj marrėveshjeje qė do tė zgjidhte problemin.

Pas njė muaj tė tėrrė greve dhe pas njė sėrė takimesh, konsultimesh, protestash dhe variantėsh pėr tė gjetur rrugėt e zgjidhjes, duket se dita e sotme ėshtė mė shpresėdhėnėse pėr studentėt, kur pritet qė tė rezultojė me nėnshkrimin e njė marrėveshjeje ndėrqeveritare ndėrmjet Ministrit tė Arsimit Aziz Pollozhani dhe homologut tė tij nga Kosova Arsimit Agim Veliu. Kjo marrėveshje pritet tė hapė rrugė pėr tė vazhduar studimet mbi 500 studentė nga Kosova nė Universitetin e Prishtinės.

Grupet punuese tė Ministrisė sė Arsimit tė tė dy vendeve dhe grupet punuese tė tė dy Universiteteve, para njė jave kanė filluar punėn nė realizimin e kėsaj marrėveshjeje qė do tė zgjidhte problemin.
Sipas pėrfaqėsuesit tė Ministrisė sė Arsimit nė Maqedoni, ka mundėsi qė tė hėnėn tė arrihet marrėveshje e plotė pėr transferin kolektiv tė studentėve. Kjo sipas studentėve ėshtė vendimtare pėr fatin e Fakulteti tė Mjekėsisė dhe do tė shuante definitivisht tė gjitha zėrat se fakulteti i mjekėsisė mund tė legalizohet.
Ndėrsa dy ditėt e fundit tė javės qė lamė pas, rektori i UT-sė, Nexhbedin Beadini, ka zhvilluar takime me rektorin e Universiteti tė Shkupit, me tė cilin ka konkretizuar mundėsitė e transferit tė studentėve qė do tė kėnė dėshirė tė studjojnė nė kėtė Universitet. Nė anėn tjetėr Universiteti i Tiranės, ka caktuar njė numėr fiks tė studentėve qė mund tė vazhdojnė studimet nė Tiranė.
“Pesėdhjetė studentė tė vitit tė katėrt dhe tė pestė , do ti pranoj universiteti ynė” ka deklaruar Shezai Rrokaj, rektor I Universiteti tė Tiranės.
Studentėt kanė shpresė se sot nė Prishtinė do tė arrihet marveshja e pranueshme pėr studentėt.
“Nėse marrėveshja nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat tona ne nuk do ta pranojmė atė ”, deklaroi Nehat Mustafa, anėtarė I kėshillit grevistė. Studentėt para disa ditėsh e kanė hedhur poshtė deklaratėn e rektorit Beadini qė studentėt tė paguajnė nga 1500 euro, pėr transferė.
“Kėrkojmė qė Rektorati, dhe Ministria e Arsimit e Maqedonisė, t’i mbulojė shpenzimet e transferit tonė. Prindėrit tanė kanė paguar deri tani” janė shprehur studentėt.


Nga: Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio