Studentet.info
Lajme : Konkurset
Kyqur 21-06-2005 2:17:03 (10082 Lexime)Konkurset, programi dhe modeli i testit pėr gjuhė-letėrsiTiranė, 21 QERSHOR- Cilat tema, tekste duhet tė lexoni pėr tė fituar konkursin e gjuhė-letėrsisė, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė nė Tiranė? Ky i fundit e ka hedhur tashmė nė internet programin mėsimor qė duhet tė shfrytėzoni kėtė vit pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė.
Ēfarė duhet tė mėsoni pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė?

P R O G R A M I (Pjesa speciale )

PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN HISTORI -FILOLOGJI, Universiteti i Tiranės
VITI AKADEMIK 2005 – 2006

12 shtator-konkursi

DEGA GJUHĖ-LETĖRSI

A. GJUHĖ SHQIPE
I. FONETIKĖ, DREJTSHKRIM DHE DREJTSHQIPTIM
· Fonetika: Klasifikimi i bashkėtingėlloreve.
· Rrokja dhe theksi.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i zanoreve tė theksuara.
· Drejtshkrimi dhe drejtshqiptimi i zanores ė tė patheksuar paratheksore dhe pastheksore.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i grupeve tė zanoreve ie, ue, ye.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i bashkėtingėlloreve tė zėshme nė trup dhe nė fund tė fjalės.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i fjalėve me prejardhje tė huaj.
II. FJALĖFORMIM
· Fjala dhe njėsitė pėrbėrėse tė saj: morfemat, morfemat fjalėformuese dhe trajtėformuese.
· Mėnyrat e formimit tė fjalėve nė gjuhėn shqipe.
· Fjalėt e pėrbėra dhe drejtshkrimi i tyre.
· Fjalėt e pėrngjitura dhe drejtshkrimi i tyre.
III. MORFOLOGJI
· Emri: trajtat e emrit, pėrdorimi i emrave nė trajtė tė shquar dhe tė pashquar; emrat qė ndėrrojnė gjininė nė shumės, pėrdorimi i emrave tė gjinisė asnjanėse.
· Ēėshtje tė normės te shumėsi i emrave.
· Pėrdorimi i shkronjave tė mėdha nė shkrimin e emrave tė pėrveēėm dhe tė emėrtimeve tė pėrveēme.
· Mbiemri: shumėsi i mbiemrave tė nyjshėm e tė panyjshėm. Emėrzimi i mbiemrave.
· Formimi i gjinisė femėrore tė mbiemrave.
· Pėremri vetor: lakimi dhe pėrdorimi i drejtė i trajtave rasore tė tij. Trajtat e shkurtra dhe tė bashkuara tė pėremrave vetorė, vendi dhe pėrdorimi i tyre; drejtshkrimi i trajtave tė shkurtra te bashkuara
· Pėremri dėftor: veēoritė leksikore dhe gramatikore; pėrdorimi i tij nė gjuhėn shqipe.
· Pėremri pronor: kuptimi dhe veēoritė gramatikore tė tij; lakimi i pronorėve, pėrdorimi i pronorėve tė emėrzuar; pėrdorimi i pronorit i vet.
· Pėremrat pyetės: pėrdorimi i drejtė i kush dhe cili.
· Pėremri lidhor: veēoritė e pėrdorimit tė pėremrit qė dhe i cili
· Pėremrat e pacaktuar: pėrdorimi dhe drejtshkrimi i tyre.
· Folja: kategoria e diatezės, ndėrtimet veprore dhe pėsore
· Mėnyrat e foljes; kuptimet kryesore tė mėnyrave dhe tė kohėve tė foljes dhe veēoritė e pėrdorimit tė tyre
· Format e pashtjelluara tė foljes.
· Formimi i ndajfoljeve.
· Lidhėzat: njohuri tė pėrgjithshme mbi lidhėzat dhe problemet drejtshkrimore tė tyre, lidhėzat bashkėrenditėse dhe nėnrenditėse.
IV. SINTAKSĖ
· Grupi sintaksor: llojet e grupeve sintaksore dhe struktura e tyre.
· Gjymtyrėt kryesore tė fjalisė; pėrshtatja e kallėzuesit me kryefjalėn.
· Gjymtyrėt e dyta: kundrinori, rregullat e pėrdorimit tė trajtave tė shkurtra me foljen kallėzues; rrethanori dhe llojet e tij, rendi i rrethanorėve tė veēuar nė fjali; pėrcaktori, pėrcaktori i veēuar, ndajshtimi i veēuar dhe i paveēuar dhe pikėsimi i tyre, rendi i pėrcaktorėve tė njė gjymtyre; pėrcaktori kallėzuesor, llojet, rendi i tij nė fjali, veēoritė e pėrdorimit tė nyjave tė kallėzuesorit mbiemėr.
· Gjymtyrėt homogjene: pėrdorimi i nyjave, parafjalėve e pjesėzave para gjymtyrėve homogjene; pėrshtatja e mbiemrit ose emrit qė pėrcakton njė varg gjymtyrėsh homogjene.
· Fjalia e pėrbėrė me bashkėrenditje, llojet, kuptimi dhe ndėrtimi i tyre.
· Fjalia e pėrbėrė me nėnrenditje; llojet, kuptimi dhe ndėrtimi i tyre.
· Ligjėrata e drejtė (dialogu, citati), ligjėrata e zhdrejtė. Kthimi i ligjėratės sė drejtė nė tė zhdrejtė.
LITERATURA
1. Libri i gjuhės shqipe pjesa I dhe II (pėr shkollat e mesme pedagogjike dhe tė gjuhėve tė huaja), Shtėpia Botuese e Librit Shkollor 2003
2. “Drejtshkrimi i gjuhės shqipe”, Tiranė, 1973.
3. Rami Memushaj, “Shqipja standarde” (krerėt I, III dhe IV), Tiranė, 2002.
4. Gjovalin Shkurtaj, “Kahe dhe dukuri tė kulturės sė gjuhės shqipe”, Tiranė, 2003.

Shėnim. Nė mungesė tė teksteve tė shkollės sė mesme, mund tė pėrdoren tektet e gjuhės tė klasės V–VIII.

B. LETĖRSI
· Gjinitė dhe llojet letrare
· Stilistika letrare (figurat letrare dhe funksionimi i tyre).
· Njohuri themelore pėr metrikėn.
· Lirika popullore – nėnllojet e saj.
· Eposi kombėtar – pėrmbajtja, personazhet, ndėrtimi, koha e krijimit.
· Analiza e poemave homerike, veēoritė artistike, pasqyrimi i marrėdhėnieve shoqėrore tė kohės.
· Eskili si njė nga dramaturgėt e mėdhenj tė kohėrave. Analizė e tragjedisė “Prometeu i lidhur”.
· Vepra dramaturgjike e Sofokliut. Analizė e “Antigonės”.
· Letėrsia romake dhe pėrfaqėsuesit e saj kryesorė nė rrjedhėn e shekujve. Virgjili, analizė e poemės “Eneida”.
· Dante Aligeri si pararendės i Rilindjes. Analizė e “Komedisė Hyjnore”.
· Krijimtaria letrare e Shekspirit. Analizė e tragjedisė “Makbethi” dhe “Hamleti”.
· Molieri, vepra kryesore, kritika dhe satira qė ato pėrcjellin. Analizė e komedisė “Mizantropi”.
· Struktura dhe shumėllojshmėria e veprės letrare tė Gėtes nė kontekstin e lėvizjes letrare tė kohės. Analizė e “Faustit”.
· Bajroni. Vepra letrare. Analizė e poemės “Ēajld Haroldi”.
· Hygoi. Vepra letrare. Romani “Viti nėntėdhjetė e tre”.
· Balzaku. Vepra letrare. Analizė e romanit “Xha Gorioi”.
· Floberi. Vepra letrare. Analizė e romanit “Zonja Bovari”.
· Tolstoi. Vepra letrare. Analizė e romanit “Lufta dhe paqja”.
· Dostojevski. Krijimtaria e Dostojevskit. Romani “Krim e ndėshkim”.
· Krijimtaria e Bodlerit. “Lulet e sė keqes”.
· Franc Kafka. Romani “Procesi”.
· Xhojsi. Veēori tė “Pėrroit tė ndėrgjegjes” nė veprėn e tij.
· Kamyja. Analizė e romanit “I huaji”.
· Heminguej. “Plaku dhe deti”.
· Beketi. “Duke pritur Godonė”.
· Letėrsia humaniste e shekullit XVI-XVII. Marin Barleti. Vepra e Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit.
· Autorėt e letėrsisė sė Rilindjes: De Rada, Dara, Zef Serembe, Naim Frashėri, Ndre Mjeda, Ēajupi, Asdreni.
· Autorėt e letėrsisė mes dy luftėrave botėrore: Konica, Fishta, Noli, Poradeci, Koliqi, Migjeni, Kuteli.
· Autorėt e letėrsisė sė sotme shqiptare. P. Marko, J. Xoxa, I. Kadare, M. Camaj, D. Agolli, K. Trebeshina, A. Podrimja.

Shėnim: Programi i letėrsisė bazohet nė njohuritė e fituara nė shkollėn e mesme.

I. PJESA E PĖRGJITHSHME

Testi i pėrgjithshėm pėrbėhet nga programet e lėndėve qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose ne vitin e fundit) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme si mė poshtė:
1. Njohuri pėr shoqėrine, viti II
2. Gjeografi viti III
3. Histori viti IV
4. Filozofi viti III
5. Informatikė viti IV


TESTI I GJUHĖ-LETĖRSISĖ

1. Nė cilin rast emėrtimi gjeografik ėshtė shkruar drejt:
a. Oqeani i ngrirė i Veriut
b. Oqeani i Ngrirė i veriut
c. Oqeani i Ngrirė i Veriut
d. oqeani i ngrirė i veriut
e. Pa pėrgjigje

2. Nė cili rast emėrtimi gjeografik ėshtė shkruar drejt:
a. Maja e Korabit
b. Maja e korabit
c. maja e korabit
d. maja e Korabit
e. Pa pėrgjigje

3. Nė cili rast ėshtė shkruar drejt emėrtimi i mėposhtėm:
a. Monumenti i Shpalljes sė pavarėsisė
b. Monumenti i shpalljes sė Pavarėsisė
c. monumenti i shpalljes sė Pavarėsisė
c. Monumenti i shpalljes sė pavarėsisė
e. Pa pėrgjigje

4. Nė cili rast ėshtė shkruar drejt ky emėrtim:
a. Shqipėria Verilindore
b. Shqipėria verilindore
c. shqipėria verilindore
d. shqipėria Verilindore
e. Pa pėrgjigje

5. Zanorja ė e patheksuar ėshtė shkruar gabim nė fjalėt:
a. Furrėtar, kishėtar, lojėtar, pishėtar
b. Mushkėri, kėrrabė, shpėlaj, kėrrrusem
c. Copėtim, pemėtari, ēfarėdi, gjithėkombėtar
d. Pa pėrgjigje

6. Nė cilin rast grupet emėrore janė pėrdorur me kuptim tė figurshėm:
a. Mendime tė qarta, dallgė tė mėdha, rrezet e diellit
b. Det mendimesh, dalllgė tė thinjuara, agimi i jetės
c. Mjegull e dendur, gjethe tė verdha, gjethe dafine
d. Dimėr i ftohtė, rrėnjėt e lisit, shtėpi e vjetėr
e. Pa pėrgjigje

7. Nė vargjet: Hanko mos kalo mbi varre/ se tė vdekurit i ngjalle/ tė gjallėt i vdiqe fare/ fjalėt me tė zezė janė:
a. Sinonime
b. Homonime
c. Antonime
d. Metonimi
e. Pa pėrgjigje

8. Nė vargjet: Malet me gurė/fushat me bar shumė/arat me grurė/mė tutje njė lumė/ ėshtė pėrdorur:
a. Shkallėzimi
b. Elipsa
c. Kundėrvėnia
d. Paralelizmi
e. Pa pėrgjigje

9. Nė vargjet: Kalojnė male e kalojnė lugje/kalojnė bjeshkė e kalojnė ashtė/ kalojnė ditė e kalojnė net/n’rob tė zotit kurrkund s’hasin/ ėshtė pėrdorur:
a. Elipsa
b. Anasjella
c. Enumeracioni
d. Pėrsėritja
e. Pa pėrgjigje

10. Nė vargjet: Div dragoi i Dragobisė/ trim tribun i vegjėlisė, ėshtė pėrdorur:
a. Pyetja retorike
b. Simbolizmi tingullor
c. Pėrsėritja
d. Enumeracioni
e. Pa pėrgjigje

11. Cila prej etapave tė mėpioshtme nuk i pėrket projektit si njė model tė shkruari:
a. Qėllimi
b. Objektivat
c. Organizimi
d. Kalendari veprimtarive
e. Pa pėrgjigje

12. Fjala pėrfundoj ėshtė formuar:
a. Me parashtesim
b. Me prapashtesim
c. Me parashtesim e prapashtesim njeherazi
d. Me kompozim
e. Pa pėrgjigje

13. Fjala nguros ėshtė formuar:
a. Me parashtesim
b. Me prapashtesim
c. Me paranyjėzim
d. Pa pėrgjigje

14. Thoni ē’gjymtyrė e fjalisė ėshtė fjala me shkronja tė zeza:
Malėsorėt kishin datė malit
a. Kundrinor
b. Rrethanor vendi
c. Rrethanor mėnyre
d. Kallėzuesor
e.Pa pėrgjigje

15. Thoni ē’gjymtyrė e fjalisė ėshtė fjala me shkrona tė zeza:
Nė dhomėn sipėr jetonte njė plakė e vetme
a. Pėrcaktor
b. Rrethanor vendi
c. Kundrinor
d. Ndajshtim
e. Pa pėrgjigje

16. Cila ėshtė fjali pyetėse tėrėsore:
a. Ku po na ēojnė kėshtu?
b. Pse i mblodhe buzėt?
c. A pėrflet miku mikun?
d.Cili fliste pėr meritat e Xhevahirit?
e. Pa pėrgjigje

17. Nė fjalinė: Pa zėrat e fėmijėve, shtėpia do tė ishte e zbrazėt ka marrėdhėnie:
a. Kushti
b. Shkaku
c. Qėllimi
d. Kundėrshtimi
e. Pa pėrgjigje

18. Cila ėshtė fjali e pėrbėrė me nėnrenditje kohore:
a. Nuk e dinte sa kohė kishte kaluar me gjumė
b. Sa mė shpejt tė asfaltohen rrugėt, aq mė shpejt do tė lėvizin mallrat
c.. Vajza ishte zgjatur aq shumė sa ia kishte kaluar s’ėmės
d. Sa jam me tė, nuk kam pse tė qahem
e. Pa pėrgjigje

19. Ē’funksion kryen pėremri pyetės nė fjalinė: Ē’qėndrim mbajti nėna?
a. Kundrinor i drejtė
b. Pėrcaktor
c. Kallėzuesor
d. Rrethanor
e. Pa pėrgjigje

20. Nė cilėn fjali pėremri lidhor ka funksionin e kundrinorit tė zhdrejtė me parafjalė:
a. Kjo ėshtė kėnga qė u kėndohet trimave
b. Nė dorėn e djathtė mbante stilografin me tė cilin kishte shkruar disa libra
c. Iliri u kthye nga shokėt qė po e pritnin
d. Qėllimi qė i vuri vetes e detyronte tė shkonte diku larg
e. Pa pėrgjigje

21. Cila ėshtė figura qė mbizotėron nė vargjet:
Arratisur/syrgjynosur/rraskapitur e katosur/as i gjallė, as i varrosur
a. Metafora metonimia
b. Hiperbola
c. Epiteti
d. Pa pėrgjigje

22. Mė ēfarė rime ėshtė shkruar kjo strofė e Kadaresė
Ti ike udhės sė pafundme/ku zverdhin drurėt gjetherėnės/mbi gokse pellgjesh tani tundet/i arti medajon i hėnės
a. Rimė e pėrputhur
b. Rimė e kryqėzuar
c.Rimė e pėrmbysur
d.Rimė e brendshme
e. Pa pėrgjigje

23. Vėllimi “ Lulet e verės” ėshtė pėrmbledhje nė gjininė:
a. Epike
b. Lirike
c. Dramatike
d. Epiko-lirike
e. Pa pėrgjigje

24. Katarsisi, sipas Aristotelit, ėshtė cilėsi:
a. E fabulės
b. E komedisė
c. E tragjedisė
d. E lirikės sociale
e. Pa pėrgjigje

25. Cila nga kėto vepra ėshtė roman:
a. Makbethi
b. Odisea
c. Andrra e jetės
d. Don Kishoti
e. Pa pėrgjigje

26. Cili ėshtė vargu mė i pėrdorur nė poezinė popullore shqiptare:
a.Gjashtėmbėdhjetėrrokėshi
b. Tetėrrokėshi
c. Dymbėdhjetėrrokėshi
d. Gjashtėrrokėshi
e. Pa pėrgjigje

27. “Ēeta e profetėve” ėshtė vepėr:
a. E Ndre Mjedės
b. E Pjetėr Bogdanit
c. E Gjon Buzukut
d. E Hasan Zyko Kamberit
e. Pa pėrgjigje

28. Cili ėshtė dokumenti mė i vjetėr i shqipes sė shkruar?
a. Formula e pagėzimit
b. Formula e pendimit
c. Formula magjike
d. Formula e gjakut
e. Pa pėrgjigje

29. Romantizmi arbėresh zė fill me:
a. Zef Seremben
b. Jul Varobobėn
c. Gavril Darėn tė Riun
d. Jeronim de Radėn
e. Pa pėrgjigje

30. Dy heronjtė kryesorė tė veprės “Kėnga e sprasme e Balės” janė nisur pėr tė gjetur:
a. Tė dashurat e zemrės
b. Thesarin e humbur
c. Zulmė a varr
d. Vendqėndrimin e armikut
e. Pa pėrgjigje

31. Vepra “ Bagėti e bujqėsi” ėshtė:
a. Himn pėr natyrėn shqiptare
b. Kushtrim pėr lirinė e atdheut
c. Pėrshkrim historik
d. Himn fetar
c. Pa pėrgjigje

32. “Andrra e jetės” e Ndre Mjedės ėshtė vepėr me karakter:
a. Filozofik
b. Historik
c. Atdhetar
d. Politik
e. Pa pėrgjigje

33. Nėntitulli “Pėrrallė” i veprės “Doktor Gjilpėra…” tė Konicės lidhet me:
a. Autobiografinė e autorit
b. Me ndėrthurjen e ngjarjes sė mundshme me tė pamundshmen
c. Me njė pėrmbledhje folklorike
d. Me njė gabim shtypi
e. Pa pėrgjigje

34. Pėrbėrėse e rėndėsishme nė konceptin lasgushian pėr dashurinė ėshtė:
a. Udhėtimi
b. Harresa
c. Pendimi
d. Malli
c. Pa pėrgjigje

35. Novela “ Gjaku” e Ernest Koliqit vė nė qendėr dukurinė:
a. E gjakmarrjes
b. E mitmarrjes
c. E mėrgimit
d. E prostitucionit
e. Pa pėrgjigje

36. Si i quan Kuteli prozat e veta:
a. Tregime
b. Rrėfenja
c. Novela
d. Skica
e. Pa pėrgjigje

37. Cili prej vargjeve pėrfaqėson novatorizmin e Migjenit nė letėrsinė shqiptare?
a.Vargu katėrrrokėsh
b. Vargu aleksandrin
c. Vargu i lirė
b. Vargu i rimuar
e. Pa pėrgjigje

38. Nė romanin “ Kronikė nė gur” rrrėfimi kryhet nė :
a. Vetėn e parė
b. Vetėn e dytė
c. Vetėn e tretė
d. Nuk ka rrėfim
e. Pa pėrgjigje

39. Njė prej elementėve mė pėrfaqėsues nė poetikėn e poezisė sė Dritėro Agollit ėshtė:
a. Vėshtrimi
b. Rrėfimi
c. Udhėtimi
d. Pa pėrgjigje

40. Nė cilin variant gjuhėsor ėshtė shkruar vepra e Martin Camajt?
a. Nė gjuhėn standarde
b. Nė gegėrishten letrare
c. Nė toskėrishten e Konicės
d. Pa pėrgjigje

41. Karakteristikė pėr romanin “Odin Mondvalsen” ėshtė:
a. Mungesa e rrjedhės kronologjike tė ngjarjeve
b. Ritmi klasik i tė rrėfyerit
c. Fundi i lumtur
d. Deus ex machina
e. Pa pėrgjigje

42. Romani “Nata e Ustikės” pėrcjell ngjarje tė:
a. Luftės kundėr turqve
b. Luftės sė Ftohtė
c. Luftės antifashiste
d. Luftės kundėr gjakmarrjes
e. Pa pėrgjigje

43. Nė veprėn e Homerit “Iliada”, Helena ėshtė simbol:
a. I bukurisė sė pėrsosur
b. I heroizmimt
c. I besnikėrisė bashkėshortore
d. I atdhedashurisė
e. Pa pėrgjigje

44. Cili nga personazhet e Homerit ėshtė i pranishėm nė tė dyja veprat e tij:
a. Akili
b. Hekuba
c. Odisea
d. Hektori
e. Pa pėrgjigje

45. Te “Prometeu”, zjarri i vjedhur ishte “ njė dhuratė e vyer” pėr:
a. Perėnditė e Olimpit”
b. Njerėzit
c. Oqeanidet
d. Muzat
e. Pa pėrgjigje

46. Antigona i kundėrvihet urdhrit tė Kreontit duke:
a. Varrosur vėllezėrit e vdekur
b. Dashuruar birin e Kreontit
c. Braktisur vendlindjen
d. Vrarė veten
e. Pa pėrgjigje

47. Nė veprėn “ Eneida” tė Virgjilit, autori vė nė themel tė ngjarjeve:
a. Pėlhurėn e Penelopės
b. Dashurinė e Eneut
c. Zbulimet gjeografike
d. Idenė e fatit tė paracaktuar
e. Pa pėrgjigje


48. Nė tragjedinė “Makbethi” tė Shekspirit, profecitė e tri magjistricave janė:
a. Mjet kompozicional
b. Propagandim idesh
c. Kėrcėnim
d. Urim
e. Pa pėrgjigje

49. Nė veprėn e Floberit prirja e personazhit kryesor, Ema, pėr tė ėndėrruar e pėr t’u zhgėnjyer pafundėsisht, quhet:
a. Floberizėm
b. Donkishotizėm
c. Mizantropizėm
d. Bavarizėm
e. Pa pėrgjigje

50. Spleen ėshtė njė gjendje shpirtėrore e trajtuar nė poezitė:
a. E Bodlerit
b.E Xhojsit
c. E Bajronit
d. E Dantes
e. Pa pėrgjigje

51. Me cilėn nga veprat e poshtėshėnuara ėshtė analogjike vepra “Uliksi” e Xhojsit:
a. Duke pritur Godonė
b. Odisea
e. Procesi
f. Lufta dhe paqja
e. Pa pėrgjigje

52. Te vepra “Xha Gorio” e Balzakut ēdo personazh e plotėson kuadrin e romanit me:
a. Njė temė dhe ide tė re
b. Njė arritje teknologjike
c. Njė thashethem tė ri
d. Njė teori tė re
e. Pa pėrgjigje

53. Romani “Krim e ndėshkim” i Dostojevskit ėshtė ndėrtuar si analizė e thellė:
a. E psikologjisė sė dashurisė
b. E tė fshehtave tė natyrės
c. E qytetėrimit perėndimor
d. E psikologjisė sė krimit dhe rrjedhojave tė tij
e. Pa pėrgjigje


54. “Duke pritur Godonė” ėshtė vepėr:
a. Realiste
b. Absurdi
c. Romantike
d. Klasike
e. Pa pėrgjigje

55. Parimi i ajzbergut nė veprėn e Heminguejit lidhet me:
a. Epokėn e akullnajave
b. Pėrshkrimin gjeografik
c. Procedimin artistik
d. Titullin e veprės
e. Pa pėrgjigje

56. Nė komedinė e Ēajupit “Katėrmbėdhjetė vjeē dhėndėr” vihen nė lojė:
a. Marrėdhėniet e vjetėruara familjare
b. Marrėdhėniet midis njeriut dhe shtetit
c. Marrėdhėniet ndėrmjet njeriut dhe zotit
d. Marrėdhėniet midis dy tė rinjve
e. Pa pėrgjigje

57. Pėr tė realizuar nėpėrmjet kompjuterit njė dokument nė trajtė teksti ėshtė mė i pėrshtatshėm Microsoft:
a. Photo Editor
b. Exel
c. PowerPoint
d. Word
e. Pa pėrgjigje

58. Pėr tė kryer punime me njė PC (Kompjuter) duhet qė ai tė ketė patjetėr:
a. Disketė
b. Printer
c. RAM
d. Hard Disk
e. Pa pėrgjigje

59. Ju keni pėrdorur programin Microsoft Access pėr tė realizuar njė punė. Kur fikim kompjuterin ky program mbetet nė:
a. RAM
b. Hard Disk
c. ROM
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

60. Njė tėrėsi informacionesh qė lidhen me njė studim, pėrfaqėsojnė njė vėllim prej 1,5 Giga byte. Kjo sasi informacioni ėshtė e barabartė me:
a. 1 500 Mega Byte
b. 1 572 864 Kilo Byte
c. 150 000 000 Byte
d. 1 600 Mega Byte
e. Pa pėrgjigje

61. Liqene akullnajorė janė:
a. Liqenet e Lurės
b. Ohrit
c. Shkodrės
d. Dumresė
e. Pa pėrgjigje

62. Procesi dhe format e karstit nė Shqipėri lidhen me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Argjilorė
d. Ranorė
e.Pa pėrgjigje

63. Minerali i hekur-nikelit nė Shqipėri lidhet me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Argjilorė
d. Ranorė
e. Pa pėrgjigje

64. Nė rajonet fushore tė Shqipėrisė mbizotėrojnė proceset e :
a. Grumbullimit tė materialeve tė transportuara nga ujėrat rrjedhėse
b. Erozionit
c. Shpatit (rrėzime, rrėshqitje etj.)
d. Asnjėri prej tyre
f. Pa pėrgjigje

65. Shtrirjen mė tė madhe e ka relievi:
a. I ulėt
b. I mesėm
c. I lartė
d. Asnjėri prej tyre
e. Pa pėrgjigje


66. Koncepti i imagjinatės si shkak i gabimeve i takon:
a. Monteskjesė
b. Rusoit
c. Volterit
d. Dekartit
e. Pa pėrgjigje

67. Iluzioni i kundėrvihet:
a. Dėshirave
b. Realitetit
c. Tė vėrtetės
d. Asnjėrės prej tyre
e. Pa pėrgjigje

68. “Nė fillim ne mendojmė dhe pastaj i veshim mendimet tona me fjalė” i takon:
a. Mendimit platonian
b. Mendimit eleat
c. Mendimit klasik psikologjik
d. Mendimit tė zakonshėm
e. Pa pėrgjigje

69. Imagjinata ėshtė terren i dyfishtė i krijimit dhe kuptimit artistik sipas:
a. Bodlerit
b. Didėroit
c. Delakruaja
d. Dikush tjetėr
e. Pa pėrgjigje


70. Ndaj kujt pėrdoret, sipas ekzistencializmit, koncepti i ekzistencės:
a. Botės
b. Natyrės
c. Njeriut
d. Pa pėrgjigje

71. Bashkėsia Islamike Shqiptare ėshtė:
a. Sekt
b. Kult
c. Eklesi
d. Dinominejshėn
e. Pa pėrgjigje

72. Nga modelet e komunikimit pėrmban kodet dhe feedback:
a. Uiver-Nes
b. Shanon-Uiver
c. Uis
d. Pan
e. Pa pėrgjigje

73. Nė gjuhė ndryshon mė shpejt:
a. Fondi themelor
b. Leksiku
c. Sintaksa
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

74. Ēfarė pėrfaqėson anketa sociologjike:
a. Hetim i bazuar nė intervistė tė lirė
b. Metodė mbledhjeje informacioni me pyetėsorė rreth njė problematike
c. Shqyrtim informacioni nė dokumente
d. Krahasim tė dhėnash statistikore
e. Pa pėrgjigje

75. Kundrejt kulturės pėrkatėse gjuha pėrbėn:
a. Njė element anėsor
b. Sistem sistematik i mbyllur
c. Element qėndror i gjuhės
d. Dukuri qė i kundėrvihet asaj
e. Pa pėrgjigje


76. Mbreti Bardhyl (393-350 p.e.s.) ishte nė krye tė shtetit tė:
a. Epirit
b. Ilir tė Enkelejve
c. Ilir tė Dardanėve
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

77. Me ndarjen e Perandorisė Romake nė Vitin 395, Iliria u pėrfshi:
a. Nė shtetin grek
b. Nė Perandorinė Bizantine
c. Nė Perandorinė Romake
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

78. Vendimi i Konferencės sė Londrės, 29 korrik 1913, pėrcaktoi:
a. Kufijtė e shtetit tė ri shqiptar
b. Kushtetutėn e shtetit tė ri shqiptar
c. Pozitėn e saj juridike nė shkallė ndėrkombėtare
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

79. Statuti Organik i Shqipėrisė, prill 1914, ishte:
a. Paketė ligjesh hartuar nga qeveria e Vidit
b. Kushtetutė, miratuar nga Parlamenti shqiptar
c. Paketė ligjesh miratuar nga Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit (KNK)
d. Pa pėrgjigje

80. Mbledhja e Mukjes, mori vendim tė krijonte:
a. Frontin Nacionalēlirimtar tė Shqipėrisė
b. Komitetin Antifashist Nacionalēlirimtar
c. Qeverinė Demokratike
d. Komitetin e Shpėtimit tė Shqipėrisė
e. Pa pėrgjigje
Cilat tema, tekste duhet tė lexoni pėr tė fituar konkursin e gjuhė-letėrsisė, nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė nė Tiranė? Ky i fundit e ka hedhur tashmė nė internet programin mėsimor qė duhet tė shfrytėzoni kėtė vit pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė. “Shekulli” po ua bėn tė njohur, bashkė me njė model testi pėr kėtė lėndė.
e.s
Ēfarė duhet tė mėsoni pėr tė fituar gjuhė-letėrsinė?


P R O G R A M I (Pjesa speciale )

PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN HISTORI -FILOLOGJI, Universiteti i Tiranės
VITI AKADEMIK 2005 – 2006

12 shtator-konkursi

DEGA GJUHĖ-LETĖRSI

A. GJUHĖ SHQIPE
I. FONETIKĖ, DREJTSHKRIM DHE DREJTSHQIPTIM
· Fonetika: Klasifikimi i bashkėtingėlloreve.
· Rrokja dhe theksi.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i zanoreve tė theksuara.
· Drejtshkrimi dhe drejtshqiptimi i zanores ė tė patheksuar paratheksore dhe pastheksore.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i grupeve tė zanoreve ie, ue, ye.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i bashkėtingėlloreve tė zėshme nė trup dhe nė fund tė fjalės.
· Drejtshqiptimi dhe drejtshkrimi i fjalėve me prejardhje tė huaj.
II. FJALĖFORMIM
· Fjala dhe njėsitė pėrbėrėse tė saj: morfemat, morfemat fjalėformuese dhe trajtėformuese.
· Mėnyrat e formimit tė fjalėve nė gjuhėn shqipe.
· Fjalėt e pėrbėra dhe drejtshkrimi i tyre.
· Fjalėt e pėrngjitura dhe drejtshkrimi i tyre.
III. MORFOLOGJI
· Emri: trajtat e emrit, pėrdorimi i emrave nė trajtė tė shquar dhe tė pashquar; emrat qė ndėrrojnė gjininė nė shumės, pėrdorimi i emrave tė gjinisė asnjanėse.
· Ēėshtje tė normės te shumėsi i emrave.
· Pėrdorimi i shkronjave tė mėdha nė shkrimin e emrave tė pėrveēėm dhe tė emėrtimeve tė pėrveēme.
· Mbiemri: shumėsi i mbiemrave tė nyjshėm e tė panyjshėm. Emėrzimi i mbiemrave.
· Formimi i gjinisė femėrore tė mbiemrave.
· Pėremri vetor: lakimi dhe pėrdorimi i drejtė i trajtave rasore tė tij. Trajtat e shkurtra dhe tė bashkuara tė pėremrave vetorė, vendi dhe pėrdorimi i tyre; drejtshkrimi i trajtave tė shkurtra te bashkuara
· Pėremri dėftor: veēoritė leksikore dhe gramatikore; pėrdorimi i tij nė gjuhėn shqipe.
· Pėremri pronor: kuptimi dhe veēoritė gramatikore tė tij; lakimi i pronorėve, pėrdorimi i pronorėve tė emėrzuar; pėrdorimi i pronorit i vet.
· Pėremrat pyetės: pėrdorimi i drejtė i kush dhe cili.
· Pėremri lidhor: veēoritė e pėrdorimit tė pėremrit qė dhe i cili
· Pėremrat e pacaktuar: pėrdorimi dhe drejtshkrimi i tyre.
· Folja: kategoria e diatezės, ndėrtimet veprore dhe pėsore
· Mėnyrat e foljes; kuptimet kryesore tė mėnyrave dhe tė kohėve tė foljes dhe veēoritė e pėrdorimit tė tyre
· Format e pashtjelluara tė foljes.
· Formimi i ndajfoljeve.
· Lidhėzat: njohuri tė pėrgjithshme mbi lidhėzat dhe problemet drejtshkrimore tė tyre, lidhėzat bashkėrenditėse dhe nėnrenditėse.
IV. SINTAKSĖ
· Grupi sintaksor: llojet e grupeve sintaksore dhe struktura e tyre.
· Gjymtyrėt kryesore tė fjalisė; pėrshtatja e kallėzuesit me kryefjalėn.
· Gjymtyrėt e dyta: kundrinori, rregullat e pėrdorimit tė trajtave tė shkurtra me foljen kallėzues; rrethanori dhe llojet e tij, rendi i rrethanorėve tė veēuar nė fjali; pėrcaktori, pėrcaktori i veēuar, ndajshtimi i veēuar dhe i paveēuar dhe pikėsimi i tyre, rendi i pėrcaktorėve tė njė gjymtyre; pėrcaktori kallėzuesor, llojet, rendi i tij nė fjali, veēoritė e pėrdorimit tė nyjave tė kallėzuesorit mbiemėr.
· Gjymtyrėt homogjene: pėrdorimi i nyjave, parafjalėve e pjesėzave para gjymtyrėve homogjene; pėrshtatja e mbiemrit ose emrit qė pėrcakton njė varg gjymtyrėsh homogjene.
· Fjalia e pėrbėrė me bashkėrenditje, llojet, kuptimi dhe ndėrtimi i tyre.
· Fjalia e pėrbėrė me nėnrenditje; llojet, kuptimi dhe ndėrtimi i tyre.
· Ligjėrata e drejtė (dialogu, citati), ligjėrata e zhdrejtė. Kthimi i ligjėratės sė drejtė nė tė zhdrejtė.
LITERATURA
1. Libri i gjuhės shqipe pjesa I dhe II (pėr shkollat e mesme pedagogjike dhe tė gjuhėve tė huaja), Shtėpia Botuese e Librit Shkollor 2003
2. “Drejtshkrimi i gjuhės shqipe”, Tiranė, 1973.
3. Rami Memushaj, “Shqipja standarde” (krerėt I, III dhe IV), Tiranė, 2002.
4. Gjovalin Shkurtaj, “Kahe dhe dukuri tė kulturės sė gjuhės shqipe”, Tiranė, 2003.

Shėnim. Nė mungesė tė teksteve tė shkollės sė mesme, mund tė pėrdoren tektet e gjuhės tė klasės V–VIII.

B. LETĖRSI
· Gjinitė dhe llojet letrare
· Stilistika letrare (figurat letrare dhe funksionimi i tyre).
· Njohuri themelore pėr metrikėn.
· Lirika popullore – nėnllojet e saj.
· Eposi kombėtar – pėrmbajtja, personazhet, ndėrtimi, koha e krijimit.
· Analiza e poemave homerike, veēoritė artistike, pasqyrimi i marrėdhėnieve shoqėrore tė kohės.
· Eskili si njė nga dramaturgėt e mėdhenj tė kohėrave. Analizė e tragjedisė “Prometeu i lidhur”.
· Vepra dramaturgjike e Sofokliut. Analizė e “Antigonės”.
· Letėrsia romake dhe pėrfaqėsuesit e saj kryesorė nė rrjedhėn e shekujve. Virgjili, analizė e poemės “Eneida”.
· Dante Aligeri si pararendės i Rilindjes. Analizė e “Komedisė Hyjnore”.
· Krijimtaria letrare e Shekspirit. Analizė e tragjedisė “Makbethi” dhe “Hamleti”.
· Molieri, vepra kryesore, kritika dhe satira qė ato pėrcjellin. Analizė e komedisė “Mizantropi”.
· Struktura dhe shumėllojshmėria e veprės letrare tė Gėtes nė kontekstin e lėvizjes letrare tė kohės. Analizė e “Faustit”.
· Bajroni. Vepra letrare. Analizė e poemės “Ēajld Haroldi”.
· Hygoi. Vepra letrare. Romani “Viti nėntėdhjetė e tre”.
· Balzaku. Vepra letrare. Analizė e romanit “Xha Gorioi”.
· Floberi. Vepra letrare. Analizė e romanit “Zonja Bovari”.
· Tolstoi. Vepra letrare. Analizė e romanit “Lufta dhe paqja”.
· Dostojevski. Krijimtaria e Dostojevskit. Romani “Krim e ndėshkim”.
· Krijimtaria e Bodlerit. “Lulet e sė keqes”.
· Franc Kafka. Romani “Procesi”.
· Xhojsi. Veēori tė “Pėrroit tė ndėrgjegjes” nė veprėn e tij.
· Kamyja. Analizė e romanit “I huaji”.
· Heminguej. “Plaku dhe deti”.
· Beketi. “Duke pritur Godonė”.
· Letėrsia humaniste e shekullit XVI-XVII. Marin Barleti. Vepra e Buzukut, Budit, Bardhit, Bogdanit.
· Autorėt e letėrsisė sė Rilindjes: De Rada, Dara, Zef Serembe, Naim Frashėri, Ndre Mjeda, Ēajupi, Asdreni.
· Autorėt e letėrsisė mes dy luftėrave botėrore: Konica, Fishta, Noli, Poradeci, Koliqi, Migjeni, Kuteli.
· Autorėt e letėrsisė sė sotme shqiptare. P. Marko, J. Xoxa, I. Kadare, M. Camaj, D. Agolli, K. Trebeshina, A. Podrimja.

Shėnim: Programi i letėrsisė bazohet nė njohuritė e fituara nė shkollėn e mesme.

I. PJESA E PĖRGJITHSHME

Testi i pėrgjithshėm pėrbėhet nga programet e lėndėve qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose ne vitin e fundit) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme si mė poshtė:
1. Njohuri pėr shoqėrine, viti II
2. Gjeografi viti III
3. Histori viti IV
4. Filozofi viti III
5. Informatikė viti IV


TESTI I GJUHĖ-LETĖRSISĖ

1. Nė cilin rast emėrtimi gjeografik ėshtė shkruar drejt:
a. Oqeani i ngrirė i Veriut
b. Oqeani i Ngrirė i veriut
c. Oqeani i Ngrirė i Veriut
d. oqeani i ngrirė i veriut
e. Pa pėrgjigje

2. Nė cili rast emėrtimi gjeografik ėshtė shkruar drejt:
a. Maja e Korabit
b. Maja e korabit
c. maja e korabit
d. maja e Korabit
e. Pa pėrgjigje

3. Nė cili rast ėshtė shkruar drejt emėrtimi i mėposhtėm:
a. Monumenti i Shpalljes sė pavarėsisė
b. Monumenti i shpalljes sė Pavarėsisė
c. monumenti i shpalljes sė Pavarėsisė
c. Monumenti i shpalljes sė pavarėsisė
e. Pa pėrgjigje

4. Nė cili rast ėshtė shkruar drejt ky emėrtim:
a. Shqipėria Verilindore
b. Shqipėria verilindore
c. shqipėria verilindore
d. shqipėria Verilindore
e. Pa pėrgjigje

5. Zanorja ė e patheksuar ėshtė shkruar gabim nė fjalėt:
a. Furrėtar, kishėtar, lojėtar, pishėtar
b. Mushkėri, kėrrabė, shpėlaj, kėrrrusem
c. Copėtim, pemėtari, ēfarėdi, gjithėkombėtar
d. Pa pėrgjigje

6. Nė cilin rast grupet emėrore janė pėrdorur me kuptim tė figurshėm:
a. Mendime tė qarta, dallgė tė mėdha, rrezet e diellit
b. Det mendimesh, dalllgė tė thinjuara, agimi i jetės
c. Mjegull e dendur, gjethe tė verdha, gjethe dafine
d. Dimėr i ftohtė, rrėnjėt e lisit, shtėpi e vjetėr
e. Pa pėrgjigje

7. Nė vargjet: Hanko mos kalo mbi varre/ se tė vdekurit i ngjalle/ tė gjallėt i vdiqe fare/ fjalėt me tė zezė janė:
a. Sinonime
b. Homonime
c. Antonime
d. Metonimi
e. Pa pėrgjigje

8. Nė vargjet: Malet me gurė/fushat me bar shumė/arat me grurė/mė tutje njė lumė/ ėshtė pėrdorur:
a. Shkallėzimi
b. Elipsa
c. Kundėrvėnia
d. Paralelizmi
e. Pa pėrgjigje

9. Nė vargjet: Kalojnė male e kalojnė lugje/kalojnė bjeshkė e kalojnė ashtė/ kalojnė ditė e kalojnė net/n’rob tė zotit kurrkund s’hasin/ ėshtė pėrdorur:
a. Elipsa
b. Anasjella
c. Enumeracioni
d. Pėrsėritja
e. Pa pėrgjigje

10. Nė vargjet: Div dragoi i Dragobisė/ trim tribun i vegjėlisė, ėshtė pėrdorur:
a. Pyetja retorike
b. Simbolizmi tingullor
c. Pėrsėritja
d. Enumeracioni
e. Pa pėrgjigje

11. Cila prej etapave tė mėpioshtme nuk i pėrket projektit si njė model tė shkruari:
a. Qėllimi
b. Objektivat
c. Organizimi
d. Kalendari veprimtarive
e. Pa pėrgjigje

12. Fjala pėrfundoj ėshtė formuar:
a. Me parashtesim
b. Me prapashtesim
c. Me parashtesim e prapashtesim njeherazi
d. Me kompozim
e. Pa pėrgjigje

13. Fjala nguros ėshtė formuar:
a. Me parashtesim
b. Me prapashtesim
c. Me paranyjėzim
d. Pa pėrgjigje

14. Thoni ē’gjymtyrė e fjalisė ėshtė fjala me shkronja tė zeza:
Malėsorėt kishin datė malit
a. Kundrinor
b. Rrethanor vendi
c. Rrethanor mėnyre
d. Kallėzuesor
e.Pa pėrgjigje

15. Thoni ē’gjymtyrė e fjalisė ėshtė fjala me shkrona tė zeza:
Nė dhomėn sipėr jetonte njė plakė e vetme
a. Pėrcaktor
b. Rrethanor vendi
c. Kundrinor
d. Ndajshtim
e. Pa pėrgjigje

16. Cila ėshtė fjali pyetėse tėrėsore:
a. Ku po na ēojnė kėshtu?
b. Pse i mblodhe buzėt?
c. A pėrflet miku mikun?
d.Cili fliste pėr meritat e Xhevahirit?
e. Pa pėrgjigje

17. Nė fjalinė: Pa zėrat e fėmijėve, shtėpia do tė ishte e zbrazėt ka marrėdhėnie:
a. Kushti
b. Shkaku
c. Qėllimi
d. Kundėrshtimi
e. Pa pėrgjigje

18. Cila ėshtė fjali e pėrbėrė me nėnrenditje kohore:
a. Nuk e dinte sa kohė kishte kaluar me gjumė
b. Sa mė shpejt tė asfaltohen rrugėt, aq mė shpejt do tė lėvizin mallrat
c.. Vajza ishte zgjatur aq shumė sa ia kishte kaluar s’ėmės
d. Sa jam me tė, nuk kam pse tė qahem
e. Pa pėrgjigje

19. Ē’funksion kryen pėremri pyetės nė fjalinė: Ē’qėndrim mbajti nėna?
a. Kundrinor i drejtė
b. Pėrcaktor
c. Kallėzuesor
d. Rrethanor
e. Pa pėrgjigje

20. Nė cilėn fjali pėremri lidhor ka funksionin e kundrinorit tė zhdrejtė me parafjalė:
a. Kjo ėshtė kėnga qė u kėndohet trimave
b. Nė dorėn e djathtė mbante stilografin me tė cilin kishte shkruar disa libra
c. Iliri u kthye nga shokėt qė po e pritnin
d. Qėllimi qė i vuri vetes e detyronte tė shkonte diku larg
e. Pa pėrgjigje

21. Cila ėshtė figura qė mbizotėron nė vargjet:
Arratisur/syrgjynosur/rraskapitur e katosur/as i gjallė, as i varrosur
a. Metafora metonimia
b. Hiperbola
c. Epiteti
d. Pa pėrgjigje

22. Mė ēfarė rime ėshtė shkruar kjo strofė e Kadaresė
Ti ike udhės sė pafundme/ku zverdhin drurėt gjetherėnės/mbi gokse pellgjesh tani tundet/i arti medajon i hėnės
a. Rimė e pėrputhur
b. Rimė e kryqėzuar
c.Rimė e pėrmbysur
d.Rimė e brendshme
e. Pa pėrgjigje

23. Vėllimi “ Lulet e verės” ėshtė pėrmbledhje nė gjininė:
a. Epike
b. Lirike
c. Dramatike
d. Epiko-lirike
e. Pa pėrgjigje

24. Katarsisi, sipas Aristotelit, ėshtė cilėsi:
a. E fabulės
b. E komedisė
c. E tragjedisė
d. E lirikės sociale
e. Pa pėrgjigje

25. Cila nga kėto vepra ėshtė roman:
a. Makbethi
b. Odisea
c. Andrra e jetės
d. Don Kishoti
e. Pa pėrgjigje

26. Cili ėshtė vargu mė i pėrdorur nė poezinė popullore shqiptare:
a.Gjashtėmbėdhjetėrrokėshi
b. Tetėrrokėshi
c. Dymbėdhjetėrrokėshi
d. Gjashtėrrokėshi
e. Pa pėrgjigje

27. “Ēeta e profetėve” ėshtė vepėr:
a. E Ndre Mjedės
b. E Pjetėr Bogdanit
c. E Gjon Buzukut
d. E Hasan Zyko Kamberit
e. Pa pėrgjigje

28. Cili ėshtė dokumenti mė i vjetėr i shqipes sė shkruar?
a. Formula e pagėzimit
b. Formula e pendimit
c. Formula magjike
d. Formula e gjakut
e. Pa pėrgjigje

29. Romantizmi arbėresh zė fill me:
a. Zef Seremben
b. Jul Varobobėn
c. Gavril Darėn tė Riun
d. Jeronim de Radėn
e. Pa pėrgjigje

30. Dy heronjtė kryesorė tė veprės “Kėnga e sprasme e Balės” janė nisur pėr tė gjetur:
a. Tė dashurat e zemrės
b. Thesarin e humbur
c. Zulmė a varr
d. Vendqėndrimin e armikut
e. Pa pėrgjigje

31. Vepra “ Bagėti e bujqėsi” ėshtė:
a. Himn pėr natyrėn shqiptare
b. Kushtrim pėr lirinė e atdheut
c. Pėrshkrim historik
d. Himn fetar
c. Pa pėrgjigje

32. “Andrra e jetės” e Ndre Mjedės ėshtė vepėr me karakter:
a. Filozofik
b. Historik
c. Atdhetar
d. Politik
e. Pa pėrgjigje

33. Nėntitulli “Pėrrallė” i veprės “Doktor Gjilpėra…” tė Konicės lidhet me:
a. Autobiografinė e autorit
b. Me ndėrthurjen e ngjarjes sė mundshme me tė pamundshmen
c. Me njė pėrmbledhje folklorike
d. Me njė gabim shtypi
e. Pa pėrgjigje

34. Pėrbėrėse e rėndėsishme nė konceptin lasgushian pėr dashurinė ėshtė:
a. Udhėtimi
b. Harresa
c. Pendimi
d. Malli
c. Pa pėrgjigje

35. Novela “ Gjaku” e Ernest Koliqit vė nė qendėr dukurinė:
a. E gjakmarrjes
b. E mitmarrjes
c. E mėrgimit
d. E prostitucionit
e. Pa pėrgjigje

36. Si i quan Kuteli prozat e veta:
a. Tregime
b. Rrėfenja
c. Novela
d. Skica
e. Pa pėrgjigje

37. Cili prej vargjeve pėrfaqėson novatorizmin e Migjenit nė letėrsinė shqiptare?
a.Vargu katėrrrokėsh
b. Vargu aleksandrin
c. Vargu i lirė
b. Vargu i rimuar
e. Pa pėrgjigje

38. Nė romanin “ Kronikė nė gur” rrrėfimi kryhet nė :
a. Vetėn e parė
b. Vetėn e dytė
c. Vetėn e tretė
d. Nuk ka rrėfim
e. Pa pėrgjigje

39. Njė prej elementėve mė pėrfaqėsues nė poetikėn e poezisė sė Dritėro Agollit ėshtė:
a. Vėshtrimi
b. Rrėfimi
c. Udhėtimi
d. Pa pėrgjigje

40. Nė cilin variant gjuhėsor ėshtė shkruar vepra e Martin Camajt?
a. Nė gjuhėn standarde
b. Nė gegėrishten letrare
c. Nė toskėrishten e Konicės
d. Pa pėrgjigje

41. Karakteristikė pėr romanin “Odin Mondvalsen” ėshtė:
a. Mungesa e rrjedhės kronologjike tė ngjarjeve
b. Ritmi klasik i tė rrėfyerit
c. Fundi i lumtur
d. Deus ex machina
e. Pa pėrgjigje

42. Romani “Nata e Ustikės” pėrcjell ngjarje tė:
a. Luftės kundėr turqve
b. Luftės sė Ftohtė
c. Luftės antifashiste
d. Luftės kundėr gjakmarrjes
e. Pa pėrgjigje

43. Nė veprėn e Homerit “Iliada”, Helena ėshtė simbol:
a. I bukurisė sė pėrsosur
b. I heroizmimt
c. I besnikėrisė bashkėshortore
d. I atdhedashurisė
e. Pa pėrgjigje

44. Cili nga personazhet e Homerit ėshtė i pranishėm nė tė dyja veprat e tij:
a. Akili
b. Hekuba
c. Odisea
d. Hektori
e. Pa pėrgjigje

45. Te “Prometeu”, zjarri i vjedhur ishte “ njė dhuratė e vyer” pėr:
a. Perėnditė e Olimpit”
b. Njerėzit
c. Oqeanidet
d. Muzat
e. Pa pėrgjigje

46. Antigona i kundėrvihet urdhrit tė Kreontit duke:
a. Varrosur vėllezėrit e vdekur
b. Dashuruar birin e Kreontit
c. Braktisur vendlindjen
d. Vrarė veten
e. Pa pėrgjigje

47. Nė veprėn “ Eneida” tė Virgjilit, autori vė nė themel tė ngjarjeve:
a. Pėlhurėn e Penelopės
b. Dashurinė e Eneut
c. Zbulimet gjeografike
d. Idenė e fatit tė paracaktuar
e. Pa pėrgjigje


48. Nė tragjedinė “Makbethi” tė Shekspirit, profecitė e tri magjistricave janė:
a. Mjet kompozicional
b. Propagandim idesh
c. Kėrcėnim
d. Urim
e. Pa pėrgjigje

49. Nė veprėn e Floberit prirja e personazhit kryesor, Ema, pėr tė ėndėrruar e pėr t’u zhgėnjyer pafundėsisht, quhet:
a. Floberizėm
b. Donkishotizėm
c. Mizantropizėm
d. Bavarizėm
e. Pa pėrgjigje

50. Spleen ėshtė njė gjendje shpirtėrore e trajtuar nė poezitė:
a. E Bodlerit
b.E Xhojsit
c. E Bajronit
d. E Dantes
e. Pa pėrgjigje

51. Me cilėn nga veprat e poshtėshėnuara ėshtė analogjike vepra “Uliksi” e Xhojsit:
a. Duke pritur Godonė
b. Odisea
e. Procesi
f. Lufta dhe paqja
e. Pa pėrgjigje

52. Te vepra “Xha Gorio” e Balzakut ēdo personazh e plotėson kuadrin e romanit me:
a. Njė temė dhe ide tė re
b. Njė arritje teknologjike
c. Njė thashethem tė ri
d. Njė teori tė re
e. Pa pėrgjigje

53. Romani “Krim e ndėshkim” i Dostojevskit ėshtė ndėrtuar si analizė e thellė:
a. E psikologjisė sė dashurisė
b. E tė fshehtave tė natyrės
c. E qytetėrimit perėndimor
d. E psikologjisė sė krimit dhe rrjedhojave tė tij
e. Pa pėrgjigje


54. “Duke pritur Godonė” ėshtė vepėr:
a. Realiste
b. Absurdi
c. Romantike
d. Klasike
e. Pa pėrgjigje

55. Parimi i ajzbergut nė veprėn e Heminguejit lidhet me:
a. Epokėn e akullnajave
b. Pėrshkrimin gjeografik
c. Procedimin artistik
d. Titullin e veprės
e. Pa pėrgjigje

56. Nė komedinė e Ēajupit “Katėrmbėdhjetė vjeē dhėndėr” vihen nė lojė:
a. Marrėdhėniet e vjetėruara familjare
b. Marrėdhėniet midis njeriut dhe shtetit
c. Marrėdhėniet ndėrmjet njeriut dhe zotit
d. Marrėdhėniet midis dy tė rinjve
e. Pa pėrgjigje

57. Pėr tė realizuar nėpėrmjet kompjuterit njė dokument nė trajtė teksti ėshtė mė i pėrshtatshėm Microsoft:
a. Photo Editor
b. Exel
c. PowerPoint
d. Word
e. Pa pėrgjigje

58. Pėr tė kryer punime me njė PC (Kompjuter) duhet qė ai tė ketė patjetėr:
a. Disketė
b. Printer
c. RAM
d. Hard Disk
e. Pa pėrgjigje

59. Ju keni pėrdorur programin Microsoft Access pėr tė realizuar njė punė. Kur fikim kompjuterin ky program mbetet nė:
a. RAM
b. Hard Disk
c. ROM
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

60. Njė tėrėsi informacionesh qė lidhen me njė studim, pėrfaqėsojnė njė vėllim prej 1,5 Giga byte. Kjo sasi informacioni ėshtė e barabartė me:
a. 1 500 Mega Byte
b. 1 572 864 Kilo Byte
c. 150 000 000 Byte
d. 1 600 Mega Byte
e. Pa pėrgjigje

61. Liqene akullnajorė janė:
a. Liqenet e Lurės
b. Ohrit
c. Shkodrės
d. Dumresė
e. Pa pėrgjigje

62. Procesi dhe format e karstit nė Shqipėri lidhen me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Argjilorė
d. Ranorė
e.Pa pėrgjigje

63. Minerali i hekur-nikelit nė Shqipėri lidhet me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Argjilorė
d. Ranorė
e. Pa pėrgjigje

64. Nė rajonet fushore tė Shqipėrisė mbizotėrojnė proceset e :
a. Grumbullimit tė materialeve tė transportuara nga ujėrat rrjedhėse
b. Erozionit
c. Shpatit (rrėzime, rrėshqitje etj.)
d. Asnjėri prej tyre
f. Pa pėrgjigje

65. Shtrirjen mė tė madhe e ka relievi:
a. I ulėt
b. I mesėm
c. I lartė
d. Asnjėri prej tyre
e. Pa pėrgjigje


66. Koncepti i imagjinatės si shkak i gabimeve i takon:
a. Monteskjesė
b. Rusoit
c. Volterit
d. Dekartit
e. Pa pėrgjigje

67. Iluzioni i kundėrvihet:
a. Dėshirave
b. Realitetit
c. Tė vėrtetės
d. Asnjėrės prej tyre
e. Pa pėrgjigje

68. “Nė fillim ne mendojmė dhe pastaj i veshim mendimet tona me fjalė” i takon:
a. Mendimit platonian
b. Mendimit eleat
c. Mendimit klasik psikologjik
d. Mendimit tė zakonshėm
e. Pa pėrgjigje

69. Imagjinata ėshtė terren i dyfishtė i krijimit dhe kuptimit artistik sipas:
a. Bodlerit
b. Didėroit
c. Delakruaja
d. Dikush tjetėr
e. Pa pėrgjigje


70. Ndaj kujt pėrdoret, sipas ekzistencializmit, koncepti i ekzistencės:
a. Botės
b. Natyrės
c. Njeriut
d. Pa pėrgjigje

71. Bashkėsia Islamike Shqiptare ėshtė:
a. Sekt
b. Kult
c. Eklesi
d. Dinominejshėn
e. Pa pėrgjigje

72. Nga modelet e komunikimit pėrmban kodet dhe feedback:
a. Uiver-Nes
b. Shanon-Uiver
c. Uis
d. Pan
e. Pa pėrgjigje

73. Nė gjuhė ndryshon mė shpejt:
a. Fondi themelor
b. Leksiku
c. Sintaksa
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

74. Ēfarė pėrfaqėson anketa sociologjike:
a. Hetim i bazuar nė intervistė tė lirė
b. Metodė mbledhjeje informacioni me pyetėsorė rreth njė problematike
c. Shqyrtim informacioni nė dokumente
d. Krahasim tė dhėnash statistikore
e. Pa pėrgjigje

75. Kundrejt kulturės pėrkatėse gjuha pėrbėn:
a. Njė element anėsor
b. Sistem sistematik i mbyllur
c. Element qėndror i gjuhės
d. Dukuri qė i kundėrvihet asaj
e. Pa pėrgjigje


76. Mbreti Bardhyl (393-350 p.e.s.) ishte nė krye tė shtetit tė:
a. Epirit
b. Ilir tė Enkelejve
c. Ilir tė Dardanėve
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

77. Me ndarjen e Perandorisė Romake nė Vitin 395, Iliria u pėrfshi:
a. Nė shtetin grek
b. Nė Perandorinė Bizantine
c. Nė Perandorinė Romake
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

78. Vendimi i Konferencės sė Londrės, 29 korrik 1913, pėrcaktoi:
a. Kufijtė e shtetit tė ri shqiptar
b. Kushtetutėn e shtetit tė ri shqiptar
c. Pozitėn e saj juridike nė shkallė ndėrkombėtare
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

79. Statuti Organik i Shqipėrisė, prill 1914, ishte:
a. Paketė ligjesh hartuar nga qeveria e Vidit
b. Kushtetutė, miratuar nga Parlamenti shqiptar
c. Paketė ligjesh miratuar nga Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit (KNK)
d. Pa pėrgjigje

80. Mbledhja e Mukjes, mori vendim tė krijonte:
a. Frontin Nacionalēlirimtar tė Shqipėrisė
b. Komitetin Antifashist Nacionalēlirimtar
c. Qeverinė Demokratike
d. Komitetin e Shpėtimit tė Shqipėrisė
e. Pa pėrgjigje

Nga:Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio