Studentet.info
Lajme : Studentet grevistėt takohen me pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian
Kyqur 20-12-2004 11:03:33 (1726 Lexime)


Ndėrkombtarėt nuk kanė shuar Fakultetin e Mjekėsisė

TETOVĖ (20 DHJETOR)Studentėt grevstė tė Mjeksisė dhe Stomatologjisė, janė vizituar nga shumė institucione dhe nga shumė persona public gjatė gjithė kohės qė ata janė nė grevė.
Cdonjėri prej pėrfaqėsuesve tė institucionve qė kanė marrė pjesė nė legalizimin e UT-sė, nuk ka pranuar qė ka marrė vendim pėr mbyllje tė Fakultetit tė Mjekėsisė.
Nė kohėn kur studentėt hyrėn nė grevė, rektori I UT-sė, Beadini, dhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Arsimit u kanė thėnė studentėve se ndėrkombėtarėt janė ata qė kanė vendosur qė tė shuhet Fakulteti I Mjekėsisė, pėr shkak tė mungesės sė kushteve. Studentėt kanė sqaruar temėn e bisedimeve ndėrmjet kėshillit grevist, rektorit tė UT-sė dhe pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Europian pėr UT-nė.Studentėt thanė se Bashkimi Europian ka luajtur njė rol shumė konstruktiv pėr zgjidhjen e problemit tė pėrgjithshėm tė UT dhe vecanėrisht tė Fakultetit tė Mjekėsisė


Nehat Mustafa sqaroi se pėrfaqėsuesi I Bashkimit Evropian, I ka hedhur poshtė deklarat e rektorit dhe tė disa institucioneve tjera se ndėrkombėtaret kanė qenė faktorė kryesorė qė nuk kanė lejuar legalizimin e Fakulteti tė Mjekėsiė.
Antari I kėshillit grevistė Mustafa citoi pėrfaqėsuesin e Bashkimit Evropian I cili gjatė takimit me rektorin dhe kėshillin grevistė ka deklaruar se “Ne nuk kemi shkuar asnjėherė me revole te Ministri I Arsimit, pėr ta kushtėzuar qė mos e legalizoj Fakultetin e Mjekėsisė, dhe atė , pra ministrin askush nuk e ka ndalur tė bėjė njė gjė tė tillė”, citoi anėtari I kėshillit grevist deklaratėn e pėrfaqėsuesit tė Bashkimit Evropian Henk Van der Wall.

Nga:REDAKSIA
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio