Studentet.info
Lajme : Konkurset
Kyqur 22-06-2005 4:56:52 (6292 Lexime)


Konkurset, programi dhe modelet e testeve pėr Historinė

Tiranė, 22 QERSHOR- Nė 12 shtator, ju qė dėshironi tė bėheni studentė tė historisė nė Tiranė, do tė konkurroni pėr tė fituar. Ēfarė temash, tekstesh duhet tė mėsoni pėr tė marrė tė drejtėn e studimit nė degėn e historisė? Pėrgjigjen e gjeni sot nė faqet e “Shekullit”, i cili ka botuar jo vetėm programin mėsimor qė duhet tė shfrytėzoni, por edhe njė model testi nė konkursin e historisė. Kėshtu ju mund tė krijoni njė ide mė tė qartė se ēfarė ju pret nė 12 shtator. Duke ju uruar suksese, gazeta ju kujton se vazhdon tė botojė qė prej katėr ditėsh programet mėsimore tė konkurseve tė pranimit dhe se do tė vazhdojė ta bėjė kėtė edhe pėr shumė ditė nė vazhdim.Ēfarė duhet tė studioni pėr tė fituar historinė?
PROGRAMI MĖSIMOR PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN HISTORI- FILOLOGJI, UNIVERSITETI I TIRANĖS
VITI AKADEMIK 2005 – 2006

DEGA HISTORI
(Pjesa speciale )


A. HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR

· Shoqėria njerėzore nė territorin shqiptar gjatė periudhės prehistorike.
· Origjina, trualli historik dhe fiset kryesore ilire. Themelimi i kolonisė helene nė bregdetin ilir.
· Shtetet ilire. Mbretėria ilire, shteti i Epirit, mbretėria dardane.
· Mbretėria ilire nė shek. III-II p.e.s. Luftėrat iliro-romake.
· Arti dhe kultura ilire. Qytete, arti, besimet, gjuha.
· Iliria nėn Perandorinė Romake.
· Iliria nėn antikitetin e vonė.
· Vazhdimėsia iliro-shqiptare. Tė dhėnat arkeologjike, gjuhėsore, dhe
· etnogafike.
· Pushtimet e huaja nė Shqipėri gjatė shek. IX-XII. Themat. Pushtimi bullgar dhe serb. Normanėt dhe kryqėzatat.
· Marrėdhėniet feudale dhe zhvillimi i qyteteve (shek. VIII-XV).
· Principata e Arbrit dhe Despotali i Artės.
· Pushtimet e huaja dhe qėndresa e shqiptarėve gjatė shek. XIII-XIV. Pushtimi anzhuin (Mbretėria e Siēilisė) nė Shqipėri.
· Pushtimi serb i Stefan Dushanit. Kryengritjet kundėr bizantine dhe kundėr serbe tė shqiptarėve.
· Principatat shqiptare nė mesjetė. Topiajt, Balshajt, Muzakajt, Zenebishėt dhe Shpatajt. Kultura, arsimi, artet. Krishtėrimi gjatė shek. XIII-XV.
· Pushtimi osman i Shqipėrisė. Qėndresa shqiptare nė vitet 20-30 tė shek. XV. Principata e Kastriotėve.
· Kryengritja e pėrgjithshme kundėr osmanėve dhe Lidhja Shqiptare e Lezhės (vitet 1443-1444) Gjergj Kastrioti Skėnderbeu.
· Fitoret e Lidhjes Shqiptare tė Lezhės nė betejat me ushtrinė osmane. Betejat e Troviolit dhe Sfetigradit. Lufta e Skėnderbeut me Venedikun (vitet 1444-1448). Rrethimi i parė i Krujės (v. 1450).
· Karakteristikat kryesore tė shtetit tė Skėnderbeut. Marrėdhėniet ndėrkombėtare tė tij. Pėrballimi i tradhtisė sė Moisi Golemit dhe Hamza Kastriotit.
· Betejat e Skėnderbeut me ushtritė osmane gjatė viteve 60 tė shek. 15. Fitoret ndaj Ballaban Pashės. Rrethimi i Krujės (1466). Rrethimi III i Krujės (1467).
· Vazhdimi i luftės kundėrosmane tė shqiptarėve pas vdekjes sė Skėnderbeut (1468-1506). Vdekja e Skėnderbeut. Rėnia e Krujės dhe e Shkodrės. Kryengritjet antiosmane gjatė viteve 1480-1506.
· Rrjedhimet e luftės shqiptaro-osmane dhe rėnia e saj. Figura e Skėnderbeut nė veprat e humanistėve shqiptarė.
· Sundimi osman nė tokat shqiptare. Organizimi administrativ. Zona e timarit dhe e ēifligut. Krahinat autonome. Mėkėmbja e qyteteve shqiptare.
· Kryengritjet e shek. XVI. Kuvendet shqiptare dhe ato ballkanike. Kryengritjet shqiptare gjatė shek. XVII- mesi i shek. XVIII.
· Pashallėku i Shkodrės. Formimi i pashallėkut. Pėrpjekjet pėr autonomi dhe Karamahmut Pasha. Qeverisja e Ibrahim Pashės.
· Pashallėqet nė Shqipėrinė e Jugut. Pashallėku i Beratit. Krijimi i pashallėkut tė Janinės. Luftėrat e Ali pashė Tepelenės me Suliotėt. Zgjerimi i pashallėkut.
· Konflikti i pashallėkut tė Janinės me Stambollin. Organizimi i Pashallėkut. Pėrpjekjet pėr bashkimin e Shqipėrisė. Shtypja e pashallėkut tė Janinės prej Sulltanit. Lėvizjet kryengritėse nė Shqipėri (v. 1822-1831).
· Kultura shqiptare gjatė shek. XVI-vitet 20 tė shek. XIX. Arsimi, letėrsia, arkitektura dhe piktura.
· Fetė nė Shqipėri gjatė sundimit osman. Pėrhapja e fesė islame. Katolicizmi dhe ortodoksia. Toleranca fetare.
· Fillimet e Rilindjes Kombėtare. Kryengritjet e viteve 30 tė shek. XIX. Reformat e Tanzimatit. Kryengritjet gjatė Tanzimatit.
· Ndryshime nė jetėn ekonomike dhe shoqėrore tė viseve shqiptare. Zhvillimi i tregtisė dhe i qyteteve gjatė Rilindjes. Gjendja ekonomike e fshatit. Kurbeti.
· Lėvizja arsimore, kulturore e ideore nė etapėn e parė tė Rilindjes. Ideatorėt e parė. Planet pėr copėtimin e Shqipėrisė. Rrymat politike nė Shqipėri. Kultura kombėtare nė vitet 50-70 tė shek. XIX.
· Fillimet e Krizės sė re Lindore. Organizimi i lėvizjes kombėtare shqiptare. Traktati i Shėn Stefanit dhe tokat shqiptare.
· Themelimi i Lidhjes sė Prizrenit. Thirrja e Kuvendit tė Pėrgjithshėm, vendimet themelore tė tij. Lidhja e Prizrenit pėrballė Stambollit. Platfoma e Lidhjes pėr krijimin e shtetit kombėtar.
· Lidhja e Prizrenit dhe vendimet e Kongresit tė Berlinit. Vendimet e Kongresit pėr coptimin e Shqipėrisė. Mbrojtja e kufijve jugorė. Mbrojtja e Plavės dhe Gucisė (dhjetor 1879-janar 1880). Mbrojtja e Hotit dhe Grudės (prill 1880). Lufta pėr mbrojtjen e Ulqinit.
· Kuvendi i Gjirokastrės (korrik 1880) dhe ai i Dibrės (20 tetor 1880). Formimi i Qeverisė sė Pėrkohshme Shqiptare dhe veprimtaria e saj. Lufta e Lidhjes kundėr ushtrisė osmane. Rėndėsia e Lidhjes sė Prizrenit.
· Arsimi dhe kultura nė vitet 1882-1908. Ndikimi i Lidhjes sė Prizrenit nė lėvizjen arsimore dhe kulturore. Alfabeti i Stambollit. Shoqėria e tė Shtypurit Shkronja shqip. Ēelja e shkollave kombėtare nė Shqipėri. Shkolla e Prizrenit.
· Lidhja e Pejės. Rreziqet e reja tė copėtimit tė tokave shqiptare. Kėrkesat pėr autonominė e Shqipėrisė (1896-1898). Lidhja e Pejės dhe Kuvendi i Dibrės.
· Lėvizja Kombėtare Shqiptare dhe Turqit e Rinj. Ndihmesa e shqiptarėve nė Revolucionin Xhonturk. Zgjerimi i veprimtarisė asimore dhe kulturore brenda vendit. Kongreset e Manastirit dhe Elbasanit.
· Kryengritja e Kosovės e vitit 1910. Kongresi i Dibrės dhe kėrkesat e tij politike kombėtare. Pėrballimi reaksionit xhonturk. Fillimi dhe pėrmasat e kryengritjes sė Kosovės. Shpėrthimi terrorit xhonturk nė Kosovė, Shqipėrinė e Sipėrme dhe tė Mesme.
· Kryengritja e Malėsisė sė Madhe e vitit 1911. Mėsimet e Kryengritjes sė v. 1910. Shpėrthimi i kryengritjes sė v. 1911. Memorandumi i Ereēės. Bisedimet shqiptaro-turke tė Podgoricės dhe Tepelenės.
· Kryengeritja e pėrgjithshme e vitit 1912. Shpėrthimi i kryengritjes. Kuvendi i Janikut dhe kėrkesat pėr autonomi. Shndėrimi nė kryengritje tė pėrgjithshme. Bisedimet shqiptaro-turke. Pėrmasat e kryengritjeve tė viteve 1910-1912. Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Vendi i kryengritjeve shqiptare tė vitit 1910-1912 nė rrafsh ballkanik. Aleanca ballkanike dhe shqiptarėt. Lufta e Parė Ballkanike dhe Shqipėria. Kuvendi i Vlorės dhe Shpallja e Pavarėsisė. Pavarėsia, vepėr e mbarė kombit shqiptar. Rėndėsia e Shpalljes sė Pavarėsisė.
· Konferenca e Ambasadorėve 1012-1913
· Shqipėria nėn regjimin e Vidit.
· Shqipėria gjatė Luftės sė Parė Botėrore.
· Konferenca e Paqes dhe Shqipėria
· Kongresi i Lushnjės.
· Shqipėria nė vitet 1920-1924.
· Revolucioni i Qershorit.
· Presidenca Zogiste 1925-1928.
· Monarkia Zogiste 1928-1939.
· Shqipėria gjatė Luftės sė Dytė Botėrore (Pushtimi italian, Pushtimi gjerman).
· Kosova dhe shqiptarėt jashtė kufijve politikė tė Shqipėrisė.
· Tiparet kryesore tė regjimit politik komunist.
· Reformat ekonomike tė shtetit komunist dhe pasojat e tij.
· Politika e jashtme dhe pasojat e izolimit tė vendit tonė nga bota.
· Shembja e regjimit komunist dhe periudha e tranzicionit demokratike.
· Kosova dhe Shqiptarėt jashtė kufijve politikė tė Shqipėrisė gjatė viteve 1912-1944.


B. HISTORIA BOTĖRORE

· Ngjarjet dhe dukuritė me tė rėndėsishme tė historisė botėrore, periudha antike.
· Format e pronėsisė
· Marėdhėniet ekonomike
· Struktura sociale
· Raportet midis klasave dhe grupimeve tė ndryshme shoqėrore.
· Feja dhe roli i saj.
· Kultura e popujve nė lashtėsi.
· Skllavėria nė vendet e Lindjes sė Lashtė, nė Greqi dhe nė Romė.
· Institucionet dhe sitemet e qeverisjes nė antikitet.
· Mesjeta e hershme. Dyndja e popujve nė kalimin drejtė shekujve tė hershėm tė mesjetės.
· Veēoritė e marėdhėnieve feudale nė shekujt V-X.
· Shteti i Frankėve. Mbretėria franke e merovingėve dhe baza e saj politike, sociale dhe ekonomike. Karolingėt dhe krijimi i Perandorisė sė Shenjtė Romake tė frankėve.
· Kalifati Arab. Bashkimi politik i Arabisė dhe pėrparimi i pushtimeve arabe.
· Zhvillimi politik i Kalifatit Arab dhe rėnia e tij.
· Kultura e mesjetės sė hershme. Kultura e Evropės Perėndimore. Kultura e Lindjes.
· Shoqėria mesjetare nė shekujt XI-XIII. Zgjerimi ekonomik i Evropės nė shekullin XI dhe bazat mbi tė cilat u ngrit ajo. Rilindja e qyteteve dhe ndryshimet e rėndėsishme qė sollėn ato nė organizimin social dhe atė kulturor tė mesjtės.
· Pėrqendrimi i pushtetit politik dhe rruga drejt formimit tė shteteve kombėtare nė Francė dhe nė Angli.
· Kasha dhe fuqizimi i rolit tė saj. Lėvizjet kryqtare dhe rrjedhojat e tyre. Forcimi i pushtetit papal dhe lindja e urdhrave tė rinj fetarė.
· Mesjeta e vonė. Konfliktet e monarkive perėndimore me Shtetin Papal dhe pasojat e tyre. Lufta 100-vjeēare dhe rėndėsia e saj. Forcimi i monarkisė franceze dhe asaj angleze gjatė shekujve tė vonė tė mesjetės.
· Gadishulli Iberik dhe rekonkuista. Rruga drejtė krijimit tė shtetit tė pėrqendruar nė Spanjė e Portugali nė kushtet konkrete tė pushtimit.
· Perandoria e Shenjtė Romake nė rėnien e saj. Shkaqet e rėnies. Vendi i Gjermanisė dhe i Italisė nė tė. Karakteristika e zhvillimit tė qyteteve gjermane dhe atyre italiane nė shekujt XII-XV.
· Rrethanat e zbulimeve tė mėdha gjeografike, zbulimet mė tė rėndėsishme dhe rrjedhojat e tyre. Nevojat pėr Reformėn dhe Kundėrreformėn. Idetė kryesore tė Luterit, Kalvinit, Zvinglit etj.
· Zhvillimet kryesore nė Evropėn e shekujve XVI-XVII. Mbizotėrimi habzburg. Lufta fshatare nė Gjermani. Revolucioni irlandez. Gardhimi dhe rrjedhojat e tij.
· Anglia nė shekujt XVI-XVII. Revolucioni Anglez i shekullit XVII. Rėndėsia e dokumenteve tė tillė si “peticioni mbi tė drejtat”, “deklarata e tė drejtave” etj. Fillimi i qeverisjes parlamentare nė Angli.
· Shoqėria evropiane nė shekujt XVI-XVIII. Struktura shoqėrore dhe lulėzimi i monarkisė absolute. Revolucioni industrial dhe rrjedhojat e tij. Shkenca dhe kultura nė shekujt XV-XVIII.
· Revolucioni amerikan dhe formimi i SHBA-sė. Autonomia dhe pabarazia nė koloni. Shpallja e pavarėsisė dhe rėndėsia e Deklaratės sė Pavarėsisė. Domosdoshmėria e hartimit tė Kushtetutės sė vitit 1787 dhe vlerat e saj.
· Revolucioni Francez i shekullit XVIII. Shkaqet e tij dhe ngjarjet e 14 korikut tė 1789-ės. Deklarata e tė drejtave tė njeriut dhe tė qytetarit. Lufta politike gjatė zhvillimit tė revolucionit. Kushtetutat franceze tė 1791-shit dhe 1793-shit dhe rėndėsia e tyre. Problemi agrar dhe diktatura jakobine. Lufta politike nė gjirin e jakobinėve dhe rėnia e tyre.
· Konsolidimi i rendit borgjez nė Francė nė vitet 1794-1799. Faktorėt qė pėrcaktuan ardhjen nė pushtet tė Napoleonit I. Masat e marra prej tij. Perandoria franceze dhe politika dinastike e Napoleonit. Karakteristikat e regjimit bonapartist.
· Shoqėria evropiane nė shekullin XIX-fillimi i shekullit XX. Zhvillimi i shkencės dhe i teknikės, pėrqendrimi industial dhe kontrolli i tregut. Kolonializmi dhe imperializmi. Veēoritė e zhvillimit tė lėvizjeve punėtore.
· Lufta e Parė Botėrore. Kriza nė ekuilibrin evropian. Zhvillimet kryesore ushtarake nė vitet 1914-1918 dhe rrjedhojat e tyre.
· Ndryshimet themelore nė hartėn botėrore pas Luftės sė Parė Botėrore dhe pas Luftės sė Dytė Botėrore.
· Shtetet demokratiko-liberale nė periudhėn mes dy luftėrave botėrore (1914-1939), Evropė, SHBA.
· Totalitarizmi nė dy format e tij: komuniste e fashiste. Tiparet themelore dhe pėrmbajtja e politikave. Dallimet me qeverisjen demokratiko-liberale.
· Pėrmbajtja e fashizmit, momentet kryesore tė fashizmit tė vendit nė Itali e Gjermani.
· Veprimet dhe operacionet kryesore ushtarake tė Luftės sė Dytė Botėrore.
· Ngjarjet kryesore dhe aktet themelore qė lidhen me pėrmbajtjen e sistemit komunist.
· Ecuria e sistemit totalitar sovjetik.
· Reformat pas Luftės sė Dytė Botėrore nė BS. Shembja e regjimit komunist ne BS.
· Gjendja dhe politikat ekonomiko-sociale nė vendet e demokracisė Perėndimore nė periudhėn e viteve 1945-2000, nė Britani, Francė, Gjermani, SHBA.
· Zhvillimi i mėtejshėm i demokratizimit dhe politikat e reja sociale.
· Partitė politike tė Evropės Pėrėndimore dhe roli i tyre pas Luftės sė Dytė Botėrore. (1945-2000).
· Organizmat botėrore e rajonale tė karakterit politik, ekonomik, ushtarak, kulturor nė periudhėn e pas Luftės sė Dytė Botėrore.
· Integrimi Evropian, ecuria, arritjet dhe detyrat nė rrugėn e integrimit.

LITARATURA:

1. Historia e Popullit Shqiptar. Viti IV (Botimi i fundit)
2. Historia Botėrore 1 (Botimi i fundit)
3. Historia Botėrore 2 (Botimi i fundit)
4. Historia Botėrore 3 (Botimi i fundit)


I. PJESA E PĖRGJITHSHME

Testi i pėrgjithshėm pėrbėhet nga programet e lėndėve qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose ne vitin e fundit) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme si mė poshtė:

1. Njohuri pėr shoqėrinė viti II
2. Gjeografi viti III
3. Letėrsi bashkėkohore viti IV
4. Filozofi viti III
5. Informatikė viti IV

TESTI I HISTORISĖ

1. Mbreti Bardhyl (393-350 p.e.s.) ishte nė krye tė shtetit tė:
a. Epirit
b. Ilir tė Enkelejve
c. Ilir tė Dardanėve
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

2. Me ndarjen e Perandorisė Romake nė Vitin 395, Iliria u pėrfshi:
a. Nė shtetin grek
b. Nė Perandorinė Bizantine
c. Nė Perandorinė Romake
d. Asnjė nga kėto
e. Pa pėrgjigje

3. Bashtina nė tokat shqiptare tė Perandorisė Bizantine ishte pronė:
a. E perandorit Bizantin
b. Rreth e rrotull qyteteve
c. Pronė e plotė, e pėrjetshme dhe e pakushtėzuar
d. Tokė qė u shpėrndahej feudalėve bizantinė
e. Pa pėrgjigje

4. Njihet pėr herė tė parė “I pari i Arbėririsė” nė vitin:
a. 1198
b. 1257
c. 1204
d. 1166
e. Pa pėrgjigje

5. Nė vitet 20 tė shekullit XV pushtimi osman u shtri:
a. Nė tė gjithė Shqipėrinė Jugore, tė Mesme deri nė krahinat e Matit, Ēermenikės e Dibrės
b. Nė zonėn e Krujės e tė Shqipėrisė sė Mesme
c. Nė territoret shqiptare tė Kosovės
d. Nė Shqipėrinė Jugore
e. Pa pėrgjigje

6. Nė betejėn e Nishit, kundėr ushtrive osmane, morėn pjesė:
a. Forcat ballkanike
b. Koalicioni shqiptar
c. Forcat e Skėnderbeut
d. Trupat hungareze, tė pėrkrahura nga popujt ballkanikė
e. Pa pėrgjigje

7. Traktati i Gaetės (1451) u lidh ndėrmjet:
a. Venedikut dhe Skėnderbeut
b. Skėnderbeut dhe Papatit
c. Mbretėrisė sė Napolit dhe Skėnderbeut
d. Venedikut dhe Dukagjinėve
e. Pa pėrgjigje


8. Kuvendi i Kuēit, korrik 1614, u mblodh me pjesėmarrjen e :
a. Krerėve vendorė shqiptare
b. Krerėve mbarėshqiptarė
c. Krerėve shqiptarė dhe serbė
d. Krerėve ballkanikė
e. Pa pėrgjigje

9. U emėrua nga Sulltani Vali i Rumelisė (1804):
a. Karamahmut Pasha
b. Ali pashė Tepelena
c. Ibrahim Pasha
d. Mustafa Pasha
e. Pa pėrgjigje

10. Rrugėt e pėrhapjes sė fesė islame nė Shqipėri ishin:
a. Me dhunė
b. Me bindje
c. Me detyrim dhe vullnetarizėm
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

11. Reformat e Tanzimatit shpallėn:
a. Mbledhjen e taksave nga administrata shtetėrore
b. Futjen e shėrbimit tė detyruar ushtarak
c. Paprekshmėrinė e pasurisė pėr tė gjithė shtetasit pa dallim feje
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

12. Karanameja, miratuar nga Kuvendi i Lidhjes sė Prizrenit ishte:
a. “ Akti i Vendimeve” tė Lidhjes
b. Programi bazė i Lidhjes
c. Urdhėresė e Lidhjes
d. Program i Qeverisė sė Pėrkohshme tė Lidhjes
e. Pa pėrgjigje

13. Kongresi i Elbasanit, shtator 1909, mori vendim pėr:
a. Caktimin e njė alfabeti tė vetėm pėr mėsimin e shqipes
b. Hapjen e njė shkolle tė mesme pedagogjike (normale) nė Elbasan
c. Ēeljen e shkollės sė parė shqipe kombėtare
d. Krijimin e Klubit tė Manastirit
e. Pa pėrgjigje

14. Vendimi i Konferencės sė Londrės, 29 korrik 1913, pėrcaktoi:
a. Kufijtė e shtetit tė ri shqiptar
b. Kushtetutėn e shtetit tė ri shqiptar
c. Pozitėn e saj juridike nė shkallė ndėrkombėtare
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

15. Statuti organik i Shqipėrisė, prill 1914 ishte:
a. Paketė ligjesh hartuar nga Qeveria e Vidit
b. Kushtetutė, miratuar nga Parlamenti shqiptar
c. Paketė ligjesh, miratuar miratuar nga Komisioni Ndėrkombėtari Kontrollit (KNK)
d. Kushtetutė hartuar nga KNK-ja
e. Pa pėrgjigje

16. Traktati i Fshehtė i Londrės, 26 prill 1915, u hartua ndėrmjet:
a. Italisė dhe Austrohungarisė
b. Bllokut qendror dhe Atlantės
c. Italisė dhe Antantės
d. Greqisė dhe Serbisė
e. Pa pėrgjigje

17. SHBA-ja nuk miratoi projektin pėr copėtimin e Shqipėrisė, janar 1920 sepse:
a. Nuk mori pjesė nė mbledhjen e organizuar nga Franca, Anglia, Italia, nė Konferencėn e b. Paqes nė Paris
c. Nuk kishte firmosur traktatin e Fshehtė tė Londrės
d. Presidenti Willson ishte shprehur pėr parimin e vetėvendosjes sė popujve
e. Tė gjitha sė bashku

18. Kur u shpall zyrtarisht ”Partia Pėrparimtare”:
a. Gjatė fushatės sė zgjedhjeve parlamentare, pranverė 1921
b. Pėrpara fushatės
c. Nė vitin 1922
d. Me ēeljen e Parlamentit tė zgjedhur, prill 1921
e. Pa pėrgjigje

19. Programi i qeverisė “Noli”, 19 qershor 1924, premtoi:
a. Reformė agrare
b. Zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese
c. Shpalljen e Republikės
d. “Ērrėnjosjen e feudalizmit”
e. Pa pėrgjigje

20. Ahmet Zogu ishte pėr shpalljen e Shqipėrisė Republikė, sepse:
1. Dėgjoi zėrin e opozitės shqiptare nė Parlament
2. Ishte me bindje republikane
3. Nuk kishte forcuar akoma pozitat e tij
4. Asnjėra prej tyre
5. Pa pėrgjigje

21. Kryetari i “Komitetit tė Mbrojtjes sė Kosovės” ishte:
a. Hasan Prishtina
b. Bajram Curri
c. Bedri Pejani
d Hoxhė Kadriu
e Pa pėrgjigje

22. Kodi tregtar u hartua nė vitin:
a. 1914
b. 1925
c. 1932
d. 1945
e. Pa pėrgjigje

23. Marrėveshja Turko-Jugosllave e vitit 1938 pėrcaktoi:
a. Marrėdhėniet tregtare midis dy vendeve
b. Shkėmbimet kulturore dypalėshe
c. Shpėrnguljen e shqiptarėve myslimanė nga Kosova dhe trojet e tjera shqiptare nė Turqi
d. Tė gjitha sė bashku
e. Pa pėrgjigje

24. Mbledhja e Mukjes mori vendim tė krijonte:
a. Frontin Nacionalēlirimtar tė Shqipėrisė
b. Komitetin Antifashist Nacionalēlirimtar
c. Qeverinė Demokratike
d. “Komitetin e Shpėtimit tė Shqipėrisė”
e. Pa pėrgjigje

25. Nė zgjedhjet pėr Asmablenė Kushtetuese, dhjetor 1945, morėn pjesė kandidatė nga:
a. Partia Komuniste Shqiptare
b. Partia Social Demokrate
c. Nga disa parti politike
d. Nga froti Demokrat dhe i Pavarur
e. Pa pėrgjigje

26. Nė shtator 1955 Shqipėria u pranua anėtare nė Lidhjen e Kombeve
a. OKB
b. KNER
c. Traktatin e Varshavės
d. Pa pėrgjigje

27. Zhdukja e institucioneve fetare nė Shqipėri u bė:
a. Me Kushtetutėn e marsit 1946
b. Gjatė vitit 1968
c. Me Kushtetutėn e vitit 1976
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

28. Shpallja e pluralizmit politik nė Shqipėri u bė nė:
a. Korrik 1990
b. Gjysmėn e dytė tė vitit 1989
c. Nė dhjetor 1990
d. Janar 1991
e. Pa pėrgjigje

29. Koha e gurit mori fund me zbulimin e :
a. Hekurit
b. Bronzit
c. Bakrit, gizės
d. Pa pėrgjigje

30. Tetėt ishin
a. Kalorėsargatė
b. Metekė
c. Skllevėr
d. Pa pėrgjigje

31. Cili nga reformatorėt njohu me ligj tė drejtėn e trashėgimisė sė pasurisė
a. Efiditi
b. Perikliu
c. Klisteni
d. Soloni
e. Pa pėrgjigje

32. Perandori romak qė u largua vullnetarisht nga froni ishte:
a. Ardiani
b. Trajani
c. Diokleciani
d. Oktaviani
e. Pa pėrgjigje

33. Bazėn ekonomike tė rendit feudal e pėrbėnte:
a. Prodhimi zejtar
b. Tregtia
c. Ēifligu feudal
d. Manifaktura
e. Pa pėrgjigje

34. Kodi i Justinianit ka rėndėsi se:
a. U forcua bujkrobėria
b. U konsolidua shteti
c. U kodifikkuan ligjet e perandorisė
d. U konsolidua kisha
e. Pa pėrgjigje

35. Kulmin e fuqisė shteti frank e arriti nė kohėn e:
a. Karl Martelit
b. Pepinit
c. Karlit tė Madh
d. Hugo Kpetinit
e. Pa pėrgjigje

36. Parimi kryesor i doktrinės sė Muhametit ishte:
a. Mohimi i disa perėndive
b. Lufta kundėr disa tė pafeve
c. Besimi pa arsye
d. Besimi nė njė zot tė vetėm
e. Pa pėrgjigje

37. Kalvini vlerėsoi si mjet tė pazėvendėsueshėm tė pėrsosjes morale e tė ngritjes materiale tė njeriut:
a. Besimin fetar
b. Mėsimin e latinishtes
c. Rregullin ushtarak
d. Punėn
e. Pa pėrgjigje

38. Roli ushtarak i kalorėsve ra nė mėnyrė tė ndjeshme pėr arsye se:
a. U fuqizua pushteti ushtarak
b. U pėrēa kleri
c. Filloi pėrdorimi i armėve tė zjarrit
d. Ngritėn krye fshatarėt bujkrobėr
e. Pa pėrgjigje

39. Karakteristikė e vendeve tė ulėta ishte:
a. Terreni malor
b. Popullsia e pakėt
c. Mungesa e porteve
d. Zhvillimi i hershėm industrial
e. Pa pėrgjigje

40. Jakovi i Parė, mbreti i Anglisė:
a. Pretendonte tė qeveriste me: “Tė drejtėn hyjnore”
b. Nxiti veprimtarinė e Parlamentit
c. Nėnshkroi “Peticioni i tė Drejtave”
d. Drejtoi ushtrinė mbretėrore nė Luftėn Civile
e. Pa pėrgjigje

41. Levelerėt nė Angli kėrkonin:
a. Rritjen e autoritetit tė papės
b. Vendosjen nė fronin mbretėror tė Jakovit II
c. Vendosjen e Monarkisė Parlamentare
d. Sigurimin e tė drejtės sė pėrgjithshme tė votės
e. Pa pėrgjigje

42. Shpikėsit e parė tė teknologjive i takonin grupit tė:
a. Borgjezisė sė lartė
b. Kalorėsive
c. Mjeshtrave, artizanėve dhe pronarėve tė vegjėl nė fshat
d. Klerikėve
e. Pa pėrgjigje

43. Nė Kushtetutėn e re amerikane kanė gjetur pasqyrim:
a. Ideja e iluministėve pėr ndarjen e pushteteve
b. Trashėgimia legjislative e indianėve
c. Tradita zakonore angleze
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

44. Kushtetuta e 3 shtatorit tė vitit 1791 sanksionoi si formė qeverisjeje tė Francės:
a. Republikėn Parlamentare
b. Monarkinė Kushtetuese
c. Direktoratin
d. Republikėn presidenciale
e. Pa pėrgjigje

45. Me cilėn reformė elektorale nė Britani u rrit nė rreth dy herė numri i votuesve:
a. 1832
b. 1847
c. 1867
d. 1884
e. Pa pėrgjigje

46. Parimet e U. Wilsonit ngjallėn shpresa tė mėdha nė Evropė sepse:
a. Pėrforconin kufizimet ushtarake ndaj Gjermanisė
b. Afirmonin politika tė reja ndėrkombėtare tė mbėshtetura nga parime morale
c. Premtonin pėrtėritjen e Perandorisė Austro-Hungareze
d. Kundėrshtonin parimin e vetėvendosjes
e. Pa pėrgjigje

47. Fronti popullor nė Francė (19350 ishte bashkim:
a. Socialistė, liberalė, konservatorė
b. Socialistė, komunistė, radikalė
c. Liberalė, konservatorė, radikalė
d. Komunistė, socialistė, liberalė
e. Pa pėrgjigje

48. Korporatat nė Italinė fashiste ishin:
a. Bashkėpunim kapital-punė-shtet
b. Forcimi i kontrollit tė shtetit mbi pronėn private dhe punėtorėt
c. Pėrforcimi i autonomisė sė ndėrmarrjeve
d. Bashkėpunim kapital-punė
e. Pa pėrgjigje

49. Tregues thelbėsor i krizės ekonomike qė filloi nė vitin 1929 ishte:
a. Inflacioni i lartė
b. Mbiprodhimi
c. Rritje inflacioniste e pagave
d. Shtimi i fitimeve tė fermerėve
e. Pa pėrgjigje

50. Kursi i ri i Rusveltit:
a. I dha nxitje konkurrencės sė lirė
b. Rriti rolin e qeverisė dhe ndėrhyrjen e saj nė jetėn ekonomiko-sociale
c. Ishte vazhdim i politikave neokonservatore
d. I shėrbeu kapitalit tė madh
e. Pa pėrgjigje

51. ĒEKA, policia sekrete nė BS-nė komuniste nė vazhdim u quajt:
a. NDVR
b. NKVD
c. KGB
d. DVKN
e. Pa pėrgjigje

52. Republika nė Francė qė mori trajtėn e Republikės Gjysmė Presidenciale ishte:
a. Partia Socialdemokrate
b. Partia Liberal-Katolike
c. Partia Kristiandemokrate
d. Partia e Gjelbėr
e. Pa pėrgjigje

53. Nismėtarėt e ekonomisė sociale tė tregut e tė shtetit social nė Gjermaninė Perėndimore ishte:
a. Parta Socialdemokrate
b. Partia Liberal-Katolike
c. Partia Kristiandemokrate
d. Partia e Gjelbėr
e. Pa pėrgjigje

54. Kursi Neokonservator i Theēerit pėrmbante:
a. Rritjen e pėrmasave tė sektorit shtetėror
b. Privatizimin e sektorit shtetėror
c. Rritjen e taksave
d. Nxitjen e veprimtarisė sė tredunjorėve
e. Pa pėrgjigje

55. “Perestrojka” nė BS:
a. Ristrukturoi jetėn politike
b. Ndaloi subvecionet shtetėrore nė ekonomi
c. Riorganizoi BS-nė
d. Pėrqendroi pushtetin nė postin e sekretarit tė parė
e. Pa pėrgjigje

56. Akti i Helsinkit qė krijoi KSBE-nė 91975
a. Vendosi marrėdhėnie tė ngushta ndėrmjet dy blloqeve ushtarake
b. I dha fund copėtimit tė Gjermanisė
c. Zotohej pėr forcimin e bashkėpunimit ndėrmjet popujve dhe respektimin e tė drejtave tė njeriut
d. I dha fund Luftės sė Ftohtė
e. Pa pėrgjigje

57. Pėr tė realizuar nėpėrmjet kompjuterit njė dokument nė trajtė teksti ėshtė mė i pėrshatshėm Microsoft:
a. Photo Editor
b. Exel
c. PoerPoint
d. Word
e. Pa pėrgjigje

58. Pėr tė kryer punime me njė PC (Kompjuter) duhet qė ai tė ketė patjetėr:
a. Disketė
b. Printer
c. RAM
e. Hard Disk
d. Pa pėrgjigje

59. Ju keni pėrdorur programin Microsoft Access pėr tė realizuar njė punė. Kur fikim kompjuterin ky program mbtete nė:
a. RAM
b. Hard Disk
c. ROM
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

60. Njė tėrėsi informacionesh qė lidhen me njė studim, pėrfaqėsounė njė vėllim prej 1,5 Giga byte. Kjo sasi informacioni ėshtė e barabartė me:
a. 1500 Mega Byte
b. 1 572 864 Kilo Byte
c. 150 000 000 Byte
d. 1 600 Mega Byte
e. Pa pėrgjigje

61. Liqene akullnajore janė:
a. Liqenet e Lurės
b. Ohrit
c. Shkodrės
d. Dumresė
e. Pa pėrgjigje

62. Procesi dhe format e karstit nė Shqipėri lidhen me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Argjilorė
d. Ranorė
e. Pa pėrgjigje

63. Minerali i hekur-nikelit nė Shqipėri lidhet me shkėmbinjtė:
a. Magmatikė
b. Gėlqerorė
c. Ranorė
d. Argjilorė
e. Pa pėrgjigje

64. Nė rajonet fushore tė Shqipėrisė mbizotėrojnė proceset e:
a. Grumbullimit tė materialeve tė transportuara nga ujėrat rrjedhėse
b. Erozionit
c. Shpatit (rrėzime, rrėshqitje etj.)
d. Asnjėri prej tyre
e. Pa pėrgjigje

65. Shtrirjen mė tė madhe nė Shqipėri e ka relievi
a. I ulėt
b. I mesėm
c. I lartė
d. Asnjėri prej tyre
e. Pa pėrgjigje

66. Kush konsiderohet mbledhėsi i parė i folklorit:
a. Bardhi
b. Bogdani
c. Barleti
d. Budi
e. Pa pėrgjigje

67. Nė letėrsinė shqipe tragjedia “Numidet” u shkrua nga:
a. Frashėri
b. De Rada
c. Koliqi
d. Ēajupi
e. Pa pėrgjigje

68. Poema “Kėngėt e Milosaos” ėshtė shkruar:
a. Nė vetėn e parė
b. Nė vetėn e dytė
c. Nė vetėn e tretė
d. Herė nė vetėn e parė, herė nė tė tretėn
e. Pa pėrgjigje

69. Nė veprėn “Historia e Skėnderbeut”, Naimi nė radhė tė parė rrėfen nga pozitat:
a. Si poet
b. Historian
c. Patriot
d. Prozator
e. Pa pėrgjigje

70. Te poema “Kėngėt e Milosaos, natyra ėshtė:
a. Thjesht element i rastėsishėm
b. Kornizė e jashtme
c. Pjesė e rėndėsishme organike e poemės
d. Element i panevojshėm

71. Koncepti i imagjinatės si shkak i gabimeve i takon:
a. Monteskjes
b. Rusoit
c. Volterit
d. Dekartit
e. Pa pėrgjigje

72. Iluzioni i kundėrvihet:
a. Dėshirave
b. Realitetit
c. Tė vėrtetės
d. Asnjėrės prej tyre
e. Pa pėrgjigje

73. “Nė fillim ne mendojmė dhe pastaj i veshim mendimet tona me fjalė” i takon:
a. Mendimit platonian
b. Mendimit eleat
c. Mendimit klasik psikologjik
d. Mendimit tė zakonshėm
e. Pa pėrgjigje

74. Imagjinata ėshtė terren i dyfishtė i krijimit dhe kuptimit artistik sipas
a. Bodlerit
b. Didėroit
c. Delakruasė
d. Dikujt tjetėr
e. Pa pėrgjigje

75. Ndaj kujt pėrdoret sipas ekzistencializmit koncepti i ekzistencės:
a. Botės
b. Natyrės
c. Njeriut
d. Diēkaje tjetėr
e. Pa pėrgjigje

76. Bashkėsia islamike shqiptare ėshtė:
a. Sekt
b. Kult
c. Eklesi
d. Dinominejshėn
e. Pa pėrgjigje

77. Nga modelet e komunikimit pėrmban kodet dhe feed-back
a. Uiver-Nes
b. Shanon-Uiver
c. Uis
d. Pan
e. Pa pėrgjigje


78. Nė gjuhė ndryshon mė shpejt:
a. Fondi themelor
b. Leksiku
c. Sintaksa
d. Asnjėra prej tyre
e. Pa pėrgjigje

79. Ēfarė pėrfaqėson anketa sociologjike
a. Hetim i bazuar nė intervistė tė lirė
b. Metodė mbledhjeje informacioni me pyetėsorė rreth njė problematike
c. Shqyrtim informacioni nė dokumente
d. Krahasim tė dhėnash statistikore
e. Pa pėrgjigje

80. Kundrejt kulturės pėrkatėse gjuha pėrbėn:
a. Njė element anėsor
b. Sistem sistematik i mbyllur
c. Element qendror i gjuhės
d. Dukuri qė i kundėrvihet asaj
e. Pa pėrgjigje

Nga:Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio