Studentet.info
Lajme : Konkurs
Kyqur 27-06-2005 2:53:31 (9186 Lexime)


Programi pėr Fakultetin e Drejtėsisė

Tiranė, 27 QERSHOR - PROGRAMI PĖR KONKURSIN E PRANIMIT NĖ FAKULTETIN E DREJTĖSISĖ, UNIVERSITETI I TIRANĖS
VITI AKADEMIK 2005 – 2006
Ēfarė duhet tė studioni pėr tė fituar Juridikun?

Ashtu siē ka bėrė pėr ditė me radhė, „Shekulli“ vazhdon tė botojė sot programet pėr konkurset e sivjetshme tė pranimit nė shkollat e larta publike shqiptare. E ka radhėn ai i njė prej fakulteteve mė tė lakmuara: Drejtėsisė nė Tiranė. Nė programin e botuar sot do tė gjeni tė gjitha temat dhe tekstet qė duhet tė studioni pėr tė fituar konkursin. Dhe pėrveē tyre, pėr tė patur njė ide mė tė qartė se si mund tė jenė pyetjet e konkursit, gazeta boton edhe testin e konkursit tė njė viti mė parė.
shtator-konkursi
330 - kuota e pranimitP R O G R A M I
(Pjesa speciale )

I. HISTORIA E SHQIPĖRISĖ

o Lindja dhe zhvillimi i shtetit ilir.
o Mbretėria ilire (shek. V-III). Riforcimi i mbretėrisė ilire nė shek. III.
o Lindja dhe zhvillimi i shtetit tė Epirit.
o Mbretėria dardane.
o Luftrat iliro-romake dhe pasojat e tyre.
o Krijimi i principatave feudale shqiptare tė shek. XII-XIV.
o Organizimi i principatės sė Arbrit dhe despotatit tė Artės.
o Principatat e Topiajve, Balshajve, Muzakajve, e Zenebishtėve dhe Shpatajve.
o Qytetet shqiptare tė mesjetės. Struktura shoqėrore dhe drejtimi i tyre.
o Kuvendi i Lezhės i v. 1444 dhe vendimet e tij pėr bashkimin e popullit shqiptar.
o Fitoret e Lidhjes shqiptare tė Lezhės.
o Krijimi i shtetit tė pėrqendruar shqiptar nėn udhėheqjen e Skėnderbeut.
o Karakteristikat kryesore tė shtetit dhe organizimi politik nėn udhėheqjen e Skėnderbeut.
o Marrėdhėniet ndėrkombėtare tė Skėnderbeut.
o Traktati i Paqes me Venedikun i v. 1448. Traktati i Gaetės, ndėrmjet Skėndėrbeut dhe Alfonsit tė Napolit.
o Rėndėsia dhe rrjedhimet e luftės shqiptaro-osmane.
o Pushtimi i Shqipėrisė nga pushtuesit osmanė. Regjimi i timareve. Krahinat autonome dhe mėkėmbja e qyteteve.
o Kuvendet shqiptare dhe ballkanike pėr organizimin e kryengritjeve tė pėrgjithshme kundėr pushtimit osman.
o Pashallėku i Shkodrės nėn sundimin e Bushatllinjve. Pėrpjekjet pėr autonomi dhe qeverisja e Ibrahim Pashės.
o Pashallėku i Janinės nėn sundimin e Ali pashė Tepelenės. Zgjerimi i pashallėkut tė Janinės.
o Organizimi i pashallėkut tė Janinės dhe pėrpjekjet pėr bashkimin e Shqipėrisė.
o Krijimi i Lidhjes shqiptare tė Prizrenit dhe aktet themeluese tė saj.
o Platforma e Lidhjes sė Prizrenit pėr krijimin e shtetit kombėtar.
o Qeveria e Lidhjes sė Prizrenit dhe realizimi i autonomisė gjatė viteve tė saj. Formimi i qeverisė sė pėrkohshme.
o Rėndėsia e Lidhjes shqiptare tė Prizrenit.
o Kuvendi i Vlorės dhe shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Rėndėsia e shpalljes sė pavarėsisė.
o Organizimi i shtetit tė ri shqiptar dhe qeveria kombėtare e Vlorės.
o Veprimtaria e qeverisė sė Vlorės pėr bashkimin kombėtar.

o Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr e v. 1913 dhe caktimi i kufijve tė Shqipėrisė. Komisioni Ndėrkombėtar i Kontrollit (KNK).
o Njohja e pavarėsisė sė Shqipėrisė.
o Shteti shqiptar nėn Pric Vidin dhe Statuti Organik i Shqipėrisė.
o Kongresi i Lushnjės dhe vendimet e miratuara prej tij. Statuti i Lushnjės.
o Organizimi parlamentar i shtetit shqiptar dhe Statuti i Zgjeruar i Lushnjės.
o Jeta politike nė Shqipėri nė vitet 1920-1924.
o Revolucioni Demokratik i v. 1924. Qeveria e Nolit dhe veprimtaria e saj.
o Shpallja e Republikės sė A. Zogut. Miratimi i statutit Themeltar tė Republikės (1925).
o Organizimi politik i Republikės nė vitet 1925-1928.
o Kalimi nga republika nė monarki. Statuti Themeltar i Monarkisė (1928).
o Plotėsimi i kuadrit ligjor nė mbretėrinė shqiptare tė viteve 1928-1939.
o Organizimi dhe funksionimi i Parlamentit nė Monarkinė e A.Zogut.
o Konferenca e Pezės (16 shtator 1942) dhe vendimet e saj pėr organizimin e Luftės Ēlirimtare Antifashiste.
o Mbledhja e Mukjes (1-3 gusht 1943). Vendimet e saj pėr vazhdimin e Luftės Ēlirimtare Antifashiste dhe formėn e regjimit nė Shqipėri.
o Shqipėria nė sistemin socialist totalitar. Zgjedhjet pėr Asamblenė Kushtetuese dhe shpallja e RPSH-sė (1946).
o Statuti i RPSH-sė (1946).
o Qėndresa e forcave kundėrkomuniste.
o Integrimi i Shqipėrisė nė organizmat e Bllokut Lindor dhe pranimi i saj nė OKB.
o Kushtetuta e vitit 1976.
o Rritja e lėvizjes kundėrkomuniste nė Shqipėri dhe shpallja e pluralizmit politik.


II. HISTORIA E SHTETEVE

ANTIKITETI DHE MESJETA
o Greqia e lashtė. Shteti i Spartės. Sistemi ekonomiko-shoqėror i Spartės. Rendi politik dhe edukimi i spartanėve.
o Krijimi i shtetit tė Athinės. Reformat e Solonit dhe tė Klisthenit. Fitorja e demosit nė luftėn e tij me aristokracinė. Lidhja detare e Delosit.
o Demokracia nė Athinė. Reformat e Perikliut dhe organet e qeverisjes nė demokracinė klasike.
o Tiparet e demokracisė nė Athinėn e lashtė.
o Roma e vjetėr. Krijimi i shtetit tė Romės. Periudha mbretėrore (VIII-V).
o Reforma e Serv Tulit.
o Lufta patrice-plebej. Shkaqet dhe dhe pasojat e saj.
o Republika romake (shek. I-V). Burimet e skllavėrisė nė Romė. Kryengritjet e skllevėrve.
o Lėvizja agrare dhe reformat e vėllezėrve Grakė.
o Periudha e diktaturave nė Romėn e Lashtė. Diktatura e Sulės, triumviratet dhe fundi i periudhės sė Republikės.
o Perandoria Romake. Principati dhe forcimi i pushtetit perandorak nė Dominat.
o Kriza e perandorisė Romake dhe reformat e Dioklecianit. Shkaqet e rėnies sė Perandorisė Romake.
o Lindja e krishtėrimit dhe pėrhapja e tij nė shekujt II-III.
o Shteti nė mesjetė. Forcimi i pushtetit qendror dhe formimi i shteteve kombėtare.
o Formimi i shtetit tė bashkuar francez.
o Formimi i Mbretėrisė sė Bashkuar nė Angli.
o Karta e Madhe e Lirive (1215).
o Fuqizimi i rolit tė kishės nė mesjetė. Forcimi i pushtetit tė papatit dhe lėvizja pėr reformim.

PERIUDHA MODERNE DHE BASHKĖKOHORE
o Revolucioni anglez i shek. XVII. Shkaqet e Revolucionit (Anglia nė shek. XVI).
o Qeverisja e Stjuartėve dhe Parlamenti i gjatė.
o “Peticioni pėr tė drejtėn” (7 qershor 1628).
o Republika dhe protektorati. Diktatura e Kromvellit.
o Restaurimi i Stjuartėve nė Angli. Ligji “Habeas Corpus Act” (1679).
o Revolucioni i lavdishėm nė Angli dhe vendosja e parlamentarizmit.
o “Billi mbi tė drejtat” (1689) dhe “Akti mbi trashėgiminė e fronit”. (1701).
o Reforma konservatore nė Angli dhe rrjedhimet e saj.
o Shpallja e Pavarėsisė dhe formimi i SHBA-sė. “Deklarata e pavarėsisė” (1776).
o Forcimi i shtetit amerikan dhe Kushtetuta e vitit 1787.
o Ndarja e pushteteve nė Kushtetutėn amerikane tė vitit 1787.
o SHBA-ja nė vitet ’20. Kursi i ri i Ruzveltit. Reformat nė fushėn shoqėrore.
o Lindja dhe zhvillimi i ideve iluministe nė Evropė. Iluministėt dhe organizimi i ri i shtetit.
o Revolucioni francez i shek. XVIII. Shkaqet e revolucionit. Fillimi i tij.
o “Deklarata e tė drejtave tė njeriut dhe tė qytetarit” (1789).
o Shpallja e Republikės Franceze. Republika zhirondine dhe regjimi i Konventės Kombėtare.
o Diktatura jakobine. Forcimi i qeverisė jakobine dhe rėnia e saj. Shkaqet e rėnies.
o Franca nė periudhėn e direktoratit. Kushtetuta e vitit 1795.
o Grushti i shtetit i Napoleon Bonapartit (1799). Kushtetuta e vitit 1799.
o Regjimi i konsujve dhe kalimi nė perandori.
o Politika e Napoleon Bonapartit dhe karakteristikat e regjimit tė tij. Rėnia e perandorisė napoleniane.
o Restaurimi i Burbonėve nė Francė. Karta e vitit 1814.
o Kufizimet e lirisė sė shtypit dhe tė tė drejtės pėr tė votuar nė periudhėn e sundimit tė Karlit tė X.
o Revolucioni i vitit 1830 dhe vendosja e Monarkisė sė Korrikut.
o Zhvillimet politike nė Francė nė vitin 1848 dhe vendosja e Republikės II.
o Kriza politike e Republikės sė IV franceze. Vendosja e Republikės sė V. Kushtetuta e vitit 1958.
o Parimi i sovranitetit tė popullit, dhe presidenti i Republikės sipas Kushtetutės sė vitit 1958 nė Francė.
o Karakteristikat e presidencės franceze nga Sharl De Gol te Fransua Miteran.
o Pėrmbysja e monarkisė dhe vendosja e Republikės nė Gjermani nė vitin 1918. Kushtetuta e Vajmarit.
o Rėnia e Republikės sė Vajmarit dhe marrja e pushtetit nga nazistėt.
o Krijimi i Republikės Federale Gjermane dhe Kushtetuta e vitit 1949.
o Tė drejtat themelore tė njeriut tė sanksionuara nė Kushtetutėn e Republikės Federale Gjermane.

III. NJOHURI PĖR SHOQĖRINĖ
o Jeta politike e shoqėrisė. Demokracia kuptimi i demokracisė. Format dhe realizimi i saj.
o Sistemet zgjedhore.
o Pushteti politik dhe autoriteti.
o Sistemet politike nė shoqėri.
o Karakteristikat e sistemit presidencial nė SHBA.


o Institucionet e monarkise parlamentare angleze.
o Sistemet politike evropiano-kontinentale.
o Sistemet politike totalitare.
o Kushtetuta, ligji themelor i shtetit. Tiparet e saj.
o Parimet kryesore tė qeverisjes qė vendosen nė Kushtetutė.
o Ndarja dhe pavarėsia e pushteteve, parim i rėndėsishėm pėr zhvillimin e demokracisė. Marrėdhėniet midis pushteteve; legjislativ, ekzekutiv dhe gjyqėsor.
o Partitė politike. Kuptimi. Llojet e tyre.
o Organet kryesore politike. Kuvendi, presidenti i Republikės dhe sistemi gjyqėsor nė RSH.
o Organet e administratės shtetėrore. Kėshilli i Ministrave, mėnyra e formimit, pėrbėrja dhe funksionet e tij; marrėdhėniet e tij me organet e tjera.
o Organet qendrore tė specializuara tė administratės. Ministrat, kompetencat e tyre.
o Qeverisja vendore. Njėsitė vendore dhe veprimtaria e organeve vendore (Bashkitė dhe komunat).
o Qarku si njėsi e qeverisjes vendore. Organet drejtuese tė qarkut dhe kompetencat.
o Prefekti dhe kompetencat e tij. Prefektura.

IV. ORGANIZMAT NDĖRKOMBĖTARE
o Kuptimi dhe klasifikimi i organizmave ndėrkombėtare.
o Organizata e Kombeve tė Bashkuara (OKB). Historia e krijimit tė saj.
o Kompetencat dhe mekanizmat e OKB-sė.
o Organet e OKB-sė
o Bashkimi Evropian (BE). Zhvillimi historik dhe objektivat e BE-sė.
o Institucionet e Komunitetit Evropian dhe funksionimi i tyre.
o Objektivat themelore tė Komunitetit Evropian dhe e ardhmja e tij.
o Kėshilli i Evropės (KE). Objektivat dhe organet e tij.
o Shqipėria si anėtare e Kėshillit tė Evropės..
o Tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut. Klasifikimi i tyre.
o Deklarata e Pėrgjithshme e tė Drejtave tė Njeriut.
o Tė drejtat e njeriut nė Shqipėri.

LITERATURA
1. Historia e popullit shqiptar (pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme), Tiranė, 2003.
2. Historia (pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.
3. Historia 2 (pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.
4. Historia 3 (pėr shkollat e mesme tė pėrgjithshme) Tiranė, 2003.
5. Njohuri pėr shoqėrinė 2, Tiranė, 2003.


* * *
PROGRAMI (PJESA E PĖRGJITHSHME)
Testi i pėrgjithshėm hartohet nga programet e lėndėve tė pėrcaktuara mė poshtė qė zhvillohen nė vitin e katėrt (ose nė vitin e fundit tė lėndės) nė shkollėn e mesme tė pėrgjithshme tė paprofilizuar, me pėrjashtim tė programit tė lėndės “Gjuhė shqipe”, qė bazohet nė tekstet e shkollės tetėvjeēare. Mė konkretisht:
1.Gjuhės shqipe (Tekstet mėsimore pėrkatėse prej klasės V deri nė klasėn VIII tė shkollės 8-vjeēare)
2.Gjeografi ( viti III )
3.Letėrsi ( viti IV)
4.Filozofi ( viti III )
5.Njohuri pėr ekonominė (viti IV )
TESTI I PĖRGJITHSHĖM

1. Cili nga drejtimet e mėposhtme letrare u ndikua nga Frojdi, Ibseni dhe Pirandelo?
A. Drama surrealiste
B. Drama psikologjike
C. Drama problemore
D. Teatri absurd
E. Pa pėrgjigje

2. Nė fund tė romanit “Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo” tė Dritėro Agollit, shoku Zylo hiqet nga posti i tij. Pse?
A. Pėr paaftėsi
B. E zėvendėson njė klan tjetėr
C. Kundėrshtoi eprorėt e tij
D. I ofrojnė njė post mė tė mirė.
E. Pa pėrgjigje

3. Pėr cilin nga personazhet e mėposhtme, rastėsia bėhet pėrcaktuese e veprimeve?
A. Santiago (“Plaku dhe deti” – Heminguej)
B. Mėrsoi (“I Huaji” – Kamy)
C. Gregori Zamsa (“Metamorfoza” – Kafka)
D. Hoze Arkadio (“100 vjet vetmi” – Markes)
E. Pa pėrgjigje.

4. Ēfarė i bėn fatalistė heronjtė e Hemiguejit?
A. Pamundėsia pėr tė ndryshuar botėn
B. Karakteri i dobėt.
C. Dhimbja e shkaktuar nga dhuna shoqėrore.
D. Mundėsia e dėshirės pėr t’u pėrballuar me vėshtirėsitė.
E. Pa pėrgjigje.

5. Pse themi se romani me shprehje dhe strukturė moderne duhet lexuar ndryshe nga romani tradicional?
A. Sepse heroi pozitiv nė qendėr tė tij ka disa specifika tė papėrsėritshme
B. Ai ėshtė ndėrtuar mbi simbole dhe alegori
C. Rrethanat historike paraqiten mė me vėrtetėsi dhe mė tė detajuara
D. Analiza e personazheve ėshtė e thellė dhe e shumėplanėshe.
E. Pa pėrgjigje.

6. Ēfarė lloji ėshtė romani “Lumi i vdekur” i Jakov Xoxės?
A. Historik
B. Filozofik
C. Satirik
D. Social
E. Pa pėrgjigje

7. Nė cilin prej romaneve tė mėposhtėm trajtohet nga pozita komike tema e luftės midis mediokritetit dhe talentit, aftėsisė dhe paafėsisė?
A. Nėpunėsi i pallatit tė ėndrrave. (Ismail Kadare)
B. Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo ( Dritėro Agolli).
C. Odin Mondvalsen (Kasėm Trebeshina)
D. Rrathė (Martin Camaj)
E. Pa pėrgjigje.

8. Pse nė Kosovė poezia bashkėkohore ėshtė larg strukturave tė hapura tė kuptimėsisė dhe shkon deri nė kufijtė e hermetizimit?
A. Pėr tė krijuar tipare tė veēanta tė stilit.
B. Pėr tė pasuar frymėn e letėrsisė bashkėkohore evropiane.
C. Pėr tė pasqyruar mė me vėrtetėsi realitetin
D. Pėr t’i shpėtuar censurės.
E. Pa pėrgjigje

9. Gjeni alternativėn me fjalėn e shkruar gabim.
A. Dhoma ishte shumė e ērregullt.
B. Ai iu shmang takimit me tė.
C. Ajo qė u bė nuk shbėhej mė.
D. Ēdo gjė qė do tė ndodhte, ai e kishte marrė parasysh.
E. Pa pėrgjigje.

10. Gjeni alternativėn me fjalėn e shkruar saktė.
Njerėzit po dilnin nga __________________ grupe –grupe.
A. Shtėpija
B. Shpija
C. Shtėpia
D. Shpia
E. Pa pėrgjigje.

11. Gjeni alternativėn e saktė ku fjala mbrėmje pėrdoret si
kryefjalė?
A. Sot kaluam njė mbrėmje tė bukur.
B. Mbrėmja e sotme kaloi me tė vėrtetė bukur.
C. Njė mbrėmje si e sotmja s’kam pėr ta harruar.
D. Nga mbrėmja e sotme mėsova shumė gjėra.
E. Pa pėrgjigje.

12. Nė fjalinė “Djali iu kthye kafshės pėr ta pėrzėnė, por pastaj ndėrroi mendje”, gjeni alternativėn e saktė tė fjalės sė nėnvizuar me me antonimin e saj.
A. Dėboj
B. Bindur
C. Ndjellė
D. Trembur
E. Pa pėrgjigje.

13. Zona me klimė mesdhetare kodrinore dallohet nga zona me klimė mesdhetare fushore nga:
A. Ulja e temperaturave
B. Ulja e sasisė sė reshjeve
C. Ulja e ditėve me dėborė.
D. Rritja e periudhės sė vegjetacionit.
E. Pa pėrgjigje.

14. Cila qendėr barike sjell mot tė kthjellėt dhe tė ngrohtė nė vendin tonė?
A. Azoret
B. Groenlanda
C. Siberia
D. Islanda
E. Pa pėrgjigje.

15. Krahina malore qendrore ndahet nė dy pjesė kryesore nga lugina e:
A. Matit
B. Devollit tė Sipėrm
C. Semanit tė Poshtėm
D. Shkumbinit tė Mesėm
E. Pa pėrgjigje

16. Cilat toka tė zonalitetit vertikal nė vendin tonė zėnė sipėrfaqe mė tė madhe:
A. Tė kafejta
B. Tė murrme pyjore
C. Tė hinjta kafe
D. Livadhore – malore.
E. Pa pėrgjigje

17. Koncepti i arritjes sė ataraksisė qė mbėshtetet te mospasja frikė nga asgjė, u pėrket:
A. Epikurianėve
B. Skeptikėve
C. Sofistėve
D. Stoikėve
E. Pa pėrgjigje

18. Thėnia “Niēja – filozof me ēekiē nė dorė”, do tė thotė
A. Mohim i mendimit filozofik tė mėparshėm
B. Pėrmbysje e sistemit tė kaluar
C. Historia kėrkon vazhdimisht refleksion.
D. Zgjidhje pėrfundimtare e problemeve
E. Pa pėrgjigje.

19. Cili nga filozofėt e mėposhtėm shprehej se pushteti duhet tė shikojė?
A. Bentami
B. Platoni
C. Serresi
D. Veberi
E. Pa pėrgjigje

20 . Ēdo tė thohė teza e Platonit “mbret-filozof”?
A. Pushteti duhet tė flasė.
B. Pushteti tė jetė anonim
C. Shoqėrinė ta drejtojė individi.
D. Tė drejtojė mė i dituri.
E. Pa pėrgjigje.

21. Njė qytet ka nevojė tė gjejė para pėr tė ndėrtuar njė shkollė tė re. Taksa qė do tė rritej mė tepėr ėshtė.
F. Taksa mbi tė ardhurat
G. Taksa mbi shitjen
H. Taksa e sigurimit social.
I. Taksa mbi pasurinė.
J. Pa pėrgjigje.

22. Sasia e tė mirave dhe shėrbimeve qė prodhohen nė njė ekonomi tė komanduar pėrcaktohen nga :
A. Kėrkesat e individėve pėr tė siguruar fitime.
B. Planet ekonomike tė miratuara
C. Kėrkesa dhe oferta nė treg.
D. Tendenca pėr tė ulur vazhdimisht ēmimet.
E. Pa pėrgjigje.

23. Nė qoftė se qeveria vendos njė ēmim dysheme mbi ēmimin e tregut tė vezėve, cila nga tė mėposhtmet do tė ndodhė?
A. Njė kėrkesė e tepėrt pėr vezė.
B. Njė ofertė e tepėrt pėr vezė.
C. Njė rrije nė ofertėn e vezėve
D. Njė rėnie nė kerkėsėn pėr vezė.
E. Pa pėrgjigje.

24. Reklama mė tepėr ndikon nė

A. Tė ardhurat e konsumatorit
B. Paketimin e njė produkti
C. Ēmimin e njė produkti
D. Prodhimin e pėrgjithshėm kombėtar. (GNP)
E. Pa pėrgjigje.


TESTI I SPECIALITETIT

25. Pas vdekjes sė Pleuratit nė vitin 250 p.e.s nė fronin ilir vjen
A. Genti
B. Teuta
C. Agroni
D. Skerdilajdi
E. Pa pėrgjigje.

26. Nė trevėn e liqenit Lyhnid, banonin
A. Ardianėt
B. Taulantėt.
C. Enkeleidėt
D. Kaonėt.
E. Pa pėrgjigje.

27. Procesi i krijimit tė njė shteti unik shqiptar, gjen shprehjen mė tė qartė te:
A. Principata e Arbėrit
B. Principata e Balshajve
C. Principata e Topiajve
D. Principata e Muzakajve.
E. Pa pėrgjigje.

28. Nė qytetet shqiptare nė mesjetė, “Vojvoda” ishin
A. Nėpunės pėr mbledhjen e taksave
B. Komandantė ushtarakė
C. Qeveritarė tė njė krahine.
D. Gjykatės
E. Pa pėrgjigje

29. Nė Kuvendin e Lezhės tė vitit 1444, u arrit
A. Krijimi i shtetit tė pėrqėndruar shqiptar
B. Bashkimi i forcave politike –ekonomike tė vendit
C. Zgjedhja e Skėnderbeut si kryetar shteti.
D. Krijimi i aleancave me shtetet fqinje.
E. Pa pėrgjigje.

30. Nė kohėn e Skėnderbeut, tė drejtėn e gjykimit pėr krime tė rėnda ndaj shtetit e kishte:
A. Kėshilli i Luftės.
B. Kuvendi i princave shqiptarė
C. Gjykatat e posaēme
D. Kryetari i shtetit
E. Pa pėrgjigje.

31. Cili ishte burimi kryesor i sė drejtės sė pushtuesve osmanė?
A. Ligji agrar.
B. E drejta Bizantine
C. Sheriati
D. E drejta Romake.
E. Pa pėrgjigje.

32. Toka nė regjimin e Timarit, mbetej nė pronėsi tė
A. Feudalit spahi
B. Shtetit
C. Fshatarit raja
D. Feudalit dhe tė shtetit.
E. Pa pėrgjigje.

33. Venomet vepronin nė:
A. Kaza
B. Sanxhaqe
C. Krahinat autonome
D. Principatat feudale
E. Pa pėrgjigje

34. Pashallėku i Shkodrės, nėn drejtimin e Kara Mahmutit, ishte
A. Shtet i pavarur
B. Zotėrim autonom
C. Monarki absolute
D. Zotėrim i pavarur
E. Pa pėrgjigje.

35. Cili ėshtė qėllimi i organizimit tė Lidhjes sė Prizrenit?
A. Krijimi i njė shteti autonom.
B. Ruajtja e Shqipėrisė nga copėtimi
C. Shkėputje pėrfundimtare nga Turqia
D. Krijimi i njė qeverie tė pėrkohshme.
E. Pa pėrgjigje.

36. Krijimi i Vilajetit tė Rumelisė nėnkuptonte
A. Njė ejalet tė vetėm me njė guvernator qė tė fliste gjuhėn shqipe.
B. Njė ejalet tė vetėm me njė guvernator tė emėruar nga sulltani.
C. Njė ejalet tė vetėm me njė guvernator tė caktuar nga Kėshilli i Lindjes.
D. Krijimi i njė ejaleti krejtėsisht tė pavarur.
E. Pa pėrgjigje.

37. Cili organ u krijua nė Kuvendin e Vlorės nė vitin 1912?
A. Kėshilli i Lartė
B. Pleqėsia
C. Senati
D. Pleqėsia e Shqipėrisė sė Mesme
E. Pa pėrgjigje

38. Kanuni i Pėrshtatshėm i Administrimit Civil, i nėntorit 1913, ishte:
A. Kushtetutė
B. Ligj pėr ndarjen administrative tė vendit
C. Ligj pėr zgjedhjen e pushtetit lokal
D. Ligj pėr organizimin e zgjedhjeve
E. Pa pėrgjigje.

39. Pozita politiko – juridike ndėrkombėtare e Shqipėrisė nė Konferencėn e Londrės ishte :
A. Principatė gjysmė autonome, me njė princ nga Perandoria Osmane.
B. Principatė autonome
C. Shtet i pavarur nėn grancinė e Fuqive tė Mėdha.
D. Shtet i pavarur.
E. Pa pėrgjigje.

40. Cila ishte forma e qeverisjes e pėrcaktuar nga Statutit Organik i Shqipėrisė?
A. Monarki absolute
B. Monarki parlamentare
C. Republikė parlamentare
D. Republikė demokratike
E. Pa pėrgjigje.

41. Kompetencat legjislative, sipas “Statutit organik tė Shqipėrisė”, i ushtronte:
A. Kėshilli Kombėtar.
B. Parlamenti
C. Asambleja Kombėtare
D. Senati
E. Pa pėrgjigje.

42. Sipas Statutit tė Lushnjės, Kėshilli i Lartė kishte kompetenca:
A. Ekzekutive
B. Legjislative
C. Administrative
D. Gjyqėsore
E. Pa pėrgjigje.

43. Nė cilin statut shqiptar, kryetari i shtetit ishte njėkohėsisht dhe kryeministėr?
A. Statuti organik (1914)
B. Statuti i Lushnjės (1920)
C. Statuti Themeltari i Republikės (1925)
D. Statuti i Mbretėrisė Shqiptare (1928)
E. Pa pėrgjigje.

44. Kur u bė Shqipėria anėtare e KNER-it ?
A. Janar 1949
B. Prill 1949
C. Shkurt 1949
D. Janar 1948
E. Pa pėrgjigje.

45. Sistemi mazhoritar i zgjedhjeve ushtrohet pėrmes konkurrimit:
A. Me dy raunde zgjedhore
B. Tė kandidatėve nė zona njėemėrore.
C. Edhe me njė raund
D. Tė gjitha alternativave tė mėsipėrme
E. Pa pėrgjigje.

46. Kushtetuta e sotme e RSH-sė ėshtė miratuar nga:
A. Qeveria
B. Asambleja Kushtetuese
C. Referendumi Popullor
D. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė.
E. Pa pėrgjigje.

47. Gjykata Kushtetuese nė Shqipėri ka kompetencė tė :
A. Ndryshojė Kushtetutėn
B. Interpretojė Kushtetutėn
C. Emėrojė presidentin e Republikės
D. Tė shpallė ligjet
E. Pa pėrgjigje

48. Shpallja e ligjeve tė miratuara ėshtė kompetencė e:
A. Presitentit tė Republikės
B. Parlamentit
C. Kryeministrit
D. Ministrit tė Drejtėsisė
E. Pa pėrgjigje.

49. Kėshilli i Drejtėsisė i Komunitetit Evropian:
A. Garanton interpretimin njėlloj tė normave nė fuqi tė vendeve tė KE-sė
B. Verifikon tė ardhurat dhe shpenzimet e KE-sė
C. Nxjerr direktiva
D. Bashkėrendon politikėn ekonomike tė shteteve anėtare tė KE-sė
E. Pa pėrgjigje.

50. Shqipėria ėshtė anėtarėsuar nė Kėshillin e Evropės nė vitin:
A. 1949
B. 1957
C. 1995
D. 2000
E. Pa pėrgjigje

51. Konventa Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut ėshtė njė akt i tė Drejtave tė Njeriut i miratuar nė kuadrin e:
A. Komunitetit Evropian
B. Kėshillit tė Evropės
C. Paktit tė Stabilitetit
D. Asnjė nga tė mėsipėrmet.
E. Pa pėrgjigje.

52. Perikliu nė Athinėn e Lashtė e ka pėrkufizuar demokracinė si qeverisje e:
A. Tė varfėrve
B. Shumicės se popullit
C. Pakicės
D. Nėpėrmjet debatit
E. Pa pėrgjigje

53. Nė Greqinė e Lashtė bazileu ishte:
A. Komandant ushtrie nė kohė lufte
B. Regjistrues i popullsisė
C. Kryesues i mbledhjes sė taksave
D. Klerik
E. Pa pėrgjigje.

54. Cili nga mė tė mėposhtmit ishte formalisht organi mė i lartė i pushtetit nė Spartėn e Lashtė:
A. Kėshilli i Pleqve
B. Mbretėrit
C. Kuvendi i Qytetarėve (Apela)
D. Eforėt
E. Pa pėrgjigje.

55. Shteti i lashtė romak u krijua nė:
A. Shek. X p.e.s
B. Shek VIII p.e.s
C. Shek V p.e.s
D. Shek IV p.e.s
E. Pa pėrgjigje

56. Cenzorėt nė Romėn e Lashtė kishin si funksion:
A. Mbrojtjen e tė drejtave tė popullit
B. Regjistrimin e qytetarėve nė bazė tė pasurisė.
C. Drejtimin e ushtrisė
D. Dhėnien e drejtėsisė
E. Pa pėrgjigje

57. Nė Triumviratin e Dytė nė Romėn e Lashtė bėnte pjesė:
A. Sula
B. Jul Cezar
C. Mariusi
D. Katoni
E. Pa pėrgjigje

58. “Edikti i Milanos”, i Perandorit Kostandin, i pėrket shekullit :
A. II e.s
B. III e.s
C. IV e.s
D. V e.s
E. Pa pėrgjigje

59. Karta e Madhe e Lirive e vitit 1215 nė Angli sanksionoi:
A. Monarkinė Absolute
B. Krijmin e shtetit kombėtar
C. Asamblenė pėrfaqėsuese tė shtresave aristokrate
D. Zgjedhje tė pėrgjithshme pėr qytetarėt
E. Pa pėrgjigje

60. Nė periudhen e mesjetės “herezitė” ishin:
A. Lėvizje fetare qė iu kundėrvunė krishtėrimit
B. Lėvizje fetare qė nuk iu kundėrvunė krishtėrimit
C. Lėvizje reformatore e kishės
D. Lėvizje politike
E. Pa pėrgjigje

61. Gjatė periudhės sė Tudorėve nė Angli u rrit roli i :
A. Dhomės sė Lartė
B. Dhomės sė Ulėt
C. Qeverisė
D. Fisnikėrisė sė vjetėr
E. Pa pėrgjigje

62. Parimi “Mbreti nuk mund tė vendosė taksa pa miratimin e Parlamentit”, u sanksionua pėr herė tė parė nė Angli me:
A. “Deklaratėn e Bredit”
B. “Aktin mbi tė drejtat”
C. “Habeas Corpus Act”
D. “Aktin e trashėgimisė sė Fronit”
E. Pa pėrgjigje.

63. Parlamenti i gjatė nė Angli mund tė shpėrndahej nga:
A. Mbreti
B. Populli
C. Qeveria
D. Me vullnetin e vet
E. Pa pėrgjigje

64. “Digeret” i hasim nė periudhėn e revolucionit nė:
A. Angli
B. Francė
C. SHBA
D. Spanjė
E. Pa pėrgjigje

65. “Vigėt” nė Angli ishin pėrfaqėsues tė:
A. Fisnikėrisė sė re
B. Fisnikėrisė sė vjetėr
C. Klerit
D. Puritanėve
E. Pa pėrgjigje

66. “Deklarata e tė Drejtave” e miratuar nė Angli nė periudhėn e Revolucionit tė Lavdishėm, u nėnshkrua nga:
A. Karli II
B. Jakovi II
C. Oliver Kromuell
D. Vilhelm Oranzhi
E. Pa pėrgjigje

67. Gjej pohimin e pasaktė:
A. Rusoi nė Francė ishte pėr qeverisjen e drejtpėrdrejtė nga populli
B. Rusoi nė Francė ishte pėr barazinė e njerėzve nga natyra.
C. Rusoi nė Francė ishte pėr Republikėn, si formė qeverisjeje
D. Rusoi nė Francė ishte pėr ruajtjen e monarkisė.
E. Pa pėrgjigje

68. Katolicizmi u pėrcaktua si fe zyrtare e popullit francez, nė vitin:
A. 1799
B. 1800
C. 1801
D. 1808
E. Pa pėrgjigje

69. Jakobinėt nė Francė pėrkrahnin si formė qeverisjeje:
A. Monarkinė
B. Republikėn, tė bazuar te vullneti i popullit
C. Diktaturėn ushtarake
D. Republikėn Presidenciale
E. Pa pėrgjigje

70. Komuna e Parisit nė Francė u krijua nė:
A. 14 korrik 1876
B. 15 gusht 1892
C. 26 mars 1871
D. 20 janar 1893
E. Pa pėrgjigje

71. Kushtetuta e vitit 1795 nė Francė, sanksionoi si formė qeverisjeje:
A. Monarkinė
B. Republikėn
C. Diktaturėn ushtarake
D. Oligarkinė senatoriale
E. Pa pėrgjigje

72. Krizat qeveritare nė Francė janė karakteristike nė mėnyrė tė veēantė gjatė qeverisjes sė:
A. Republikės II
B. Republikės III
C. Republikės IV
D. Republikės V
E. Pa pėrgjigje

73. Nė Francė, krijimi i njė strukture tė re administrative tė pėrqendruar i atribuohet:
A. Robespierit
B. Dantonit
C. Rusoit
D. Napoleon Bonapartit
E. Pa pėrgjigje

74. Sipas Kushtetutės sė vitit 1958 nė Francė (Republika V), sistemi elektoral ishte:
A. Mazhoritar
B. Proporcional
C. I pėrzier
D. Me votė alternative
E. Pa pėrgjigje

75. Liritė e tė drejtat e qytetarėve nė Gjermani u sanksionuan pėr herė tė parė me:
A. Formimin e qeverisė sė pėrkohshme tė Berlint
B. Miratimin e Kushtetutės sė Vajmarit
C. Miratimi i Kushtetutės sė Bonit
D. Asnjė nga tė mėsipėrmet
E. Pa pėrgjigje

76. Sipas Kushtetutės sė vitit 1949 nė Gjermani, Bundenstagu pėrbėhej nga:
A. Pėrfaqėsues tė zgjedhur nga qeveritė lokale tė landeve
B. Pėrfaqėsues tė zgjedhur nga parlamentet lokale tė landeve
C. Pėrfaqėsues tė zgjedhur me votim tė pėrgjithshėm
D. Kryetarėt e tė gjitha partive politike nė vend
E. Pa pėrgjigje

77. Sipas Kushtetutės sė SHBA-sė, tė vitit 1787, Dhoma e Pėrfaqėsuesve formohej nga:
A. Deputetė tė zgjedhur nė bazė tė numrit tė popullsisė tė ēdo shteti
B. Dy anėtarė pėr ēdo shtet
C. Tė ashtuquajturit “Njerėzit e mėdhenj”
D. Anėtarė tė zgjedhur nga Gjykata e Lartė.
E. Pa pėrgjigje

78. Kur SHBA-ja u krijua, kufijtė e tyre nė Perėndim ishin:
A. Oqeani Atlantik
B. Lumi Misisipi
C. Kanadaja
D. Florida
E. Pa pėrgjigje

79. Mandati i anėtarėve tė Gjykatės sė Lartė nė SHBA ėshtė:
A. 4-vjeēar
B. 7-vjeēar
C. 9 -vjeēar
D. I pėrjetshėm
E. Pa pėrgjigje

80. Deklaratėn e Pavarėsisė sė SHBA-sė, e paraqiti para Kongresit Kontinental amerikan:
A. Benjamin Franklin
B. Tomas Xheferson
C. Xhorxh Uashington
D. Tė ashtuquajturit “Njerėzit e Mėdhenj”
E. Pa pėrgjigje

Nga:Elda SPAHO
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio