Studentet.info
Lajme : MAKROT BĖNĖ REGJISTRIMIN E NXĖNSIVE NĖ SHKOLLA TĖ MESME
Kyqur 28-06-2005 10:52:22 (1404 Lexime)

DREJTORTORĖT NDROJNĖ LIBRIN E AMZĖS PĖR 1000 EURO!!!

Tetovė, 28 QERSHOR- Rigjistrimi I semimaturantėve nė shkolla tė mesme kėtė vitė, ka paraqitur paradoksin e radhės nė Maqedoni. Rritja e notave tė nxėnėsve, gjegjėsishtė pėrmisimi I notave nga klasa e pestė deri nė tė tetėn, ka qenė njė praktik e mir me tė cilėn disa prindėr dhe disa drejtorė tė shkollave nė disa shkolla nė Shkup, dhe nė disa qytete tjera nė Maqedoni, kanė pėrfituar shuma tė mėdha parashė.
Asnjė nga drejtorėt, deri sot nuk ėshtė kapur me “presh nė dorė”, mirpo shumė nxėnės nė Shkup, janė ankuar se kolegėt e tyre tė cilėt pėr katėr vite nuk kanė mėsuar dhe kanė qenė nxėnės mesatr, mbrenda dy ditėsh I kanė marė tė gjitha dėftesat me notėn maksimale 5.0.Njė ndėr kriteret pėr pranim nė shkolla tė mesme ėshtė nota mesatare.
“Shumica e nxėnėsve tė cilėt gjatė katėr viteve nuk kanė mėsuar, kanė ardhė nė situatė tė pavolitshme para dy javėsh, ndėrsa prindėrit e tyre kanė dashtė qė fėmijtė e tyre tė vazhdojėn shkollimin nė ndonjė shkollė pak mė tė mir. Lidhjet dhe makrot janė shumė tė fuqishėm kėtu te ne. ne jemi tė pafuqishėm dhe nuk kemi lidhje, pasi kėmi vetėm njė rrogė me tė cilėn mund tė kalojmė muajin. Ata kanė paguar drejtorėt e shkollave dhe I kanė pėrmisuar tė gjitha notat nė librin e amzės”, u ankua njė prindė tė dje nė dyertė e shkollės “Pan;e Karagjezov”. Ky prindė sqaroi se djali I tijė, ka pas shuėm nxėnės tė cilėt kanė qenė mesatar gjatė katėr viteve tė shkollės fillore dhe ėshtė habitur kur ka marė veshė nga djali I tijė, se pikėrishtė ata nxėnės kanė marė dėftesa me notė mesatar 5.0.

Prindėrit dėnoncojnė drejtorėt

“Mė ka demoralizuar dhe e dija se do tė bėjn mallverzime. Ministria duhet tė marė masa pėr tė zbuluar nė ėshtė e vėrtet apo jo, gjith ky mallverzim”, u shpreh njė prindė qė kishte djalin nė konkurencė nė kėtė shkollė, me kushte tė anonimitetit.
Ministria e Arsimit dhe Shkencė, ka sqaruar se ata nuk kanė ndonjė informacion tė kėtyre mallverzimeve, mirpo inspektoriati I arsimit do tė analizoj gjithė kėto informacione pėr tė ardhė deri te e vėrteta. Ministria e Arsimit I ka dėnuar ashpėr mallverzimet e mundshme dhe ka sqaruar se tė gjtihė shkelsit e ligjit do tė marin dėnimin e merituar.
Njė tjetėr problem me tė cilin janė pėrballur semimaturantėt shqiptar ėshtė dhėnia e provimeve nė disa shkolla.

Kohė e “makrove”

Makrot sėrish kanė ardhė nė funksion. Nė shkollat u ka pas konkurencė tė madhė tė nxėnsive nė tė njejtėt drejtime, Ministria e Arsimit ka vendosur qė pėrve; kushteve tjera tė tė cilėt duhet ti plotėsoj nxėnėsi, duhet ti nėnshtrohet edhe provimit pėr regjistrim nga disa lėndė tė drejtimit.
Ndėrmjetsuesit tė cilėt nė popull janė tė njohur si “makro”-t, janė aktivizuar dhe kanė lėnė shumė nxėnės jashtė duke future nxėnės tė pa merituart. Diku reth 1000 euro flitet se kanė marė makrot pėr njė nxėnės.
Ekspertet e arsimit thonė se pėr tė ikur gjithė kėtyre mallversimve dhe problemeve tė mėdha qė krijohen nė arsim, i zgjidhe vetėm rritja e standardeve dhe metoda strikte e normės sė pikėve.

Regjistrimi nė universitet vlerėn e ka mė tė madhė. Nė drejtimet tė cilėt konsiderohen si profesione fitimprurse si mjeksia, ndėrtimataria, dhe drejtime tė ngjashme vlerėn e arinė deri nė 3 mijė euro pėr njė studenėt.
Sėrish, korupozioni zhvillohet ndėrmjet prindėrit dhe “makros”, tė cilėt janė tė shumtė nėpėr dyertė e universitetit. Profesorėt zakonishtė nuk kontaktojnė drejtėpėrdrejtė me prindėrit, por “makrot” e tyre

Standardet janė tė obligueshme

Nė Turqi, tė gjitha Universitetet dhe shkollat kanė tė caktuar numrin e pikėve mionimale dhe maksimale pėr tė gjihė nxėnėsit dhe nė tė shumtėn e rastev, vetė studenėt dhe nxėnsit e dinė se me pikėt qė kanė grumbulluar pėr nė cilėn shkolė janė. Nxėnėsit tė cilėt nuk I arrijnė pikėt e mjaftueshme tė cilėtr I ka caktuar shkolla pėrkatėse nuk kanė mundėis tė ndjekin mėsimin nė atė shkollė edhe po ta kenė para derės sė shtėpisė. Nxėnėsi do tė shkoj nė atė shkolė qė I plotėson kushtet.
Njė metodė e tillė vlersohet si mundėsia mė e mir pėr tė zgjidhur problemin e rrritjes sė notave, intervenimet dhe korupsionin.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio