Studentet.info
Lajme : STUDENTĖ TĖ UEJL-sė PĖRFUNDUAN PRAKTIKĖN NĖ KOMUNĖN E TEARCĖS
Kyqur 29-06-2005 2:46:10 (1579 Lexime)

Bashkėpunim i universiteteve me organet komunale

Tetovė, 29 QERSHOR- Studentė tė UEJL –sė kanė kryer punėn praktike nė lokalet e Komunės sė Teracės. Zhvillimi lokal ekonomik, kompetencat e kryetarit tė komunės, administrata lokale dhe ekologjia kanė qenė temat me tė cilat janė njohur studentėt. Absolventė tė UEJL-sė kanė kryer punėn praktike nė lokalet e Komunės sė Tearcės. Besim Imeri ekonomist i komunės pėr gazetėn tonė u shpreh: “Nėntė studentė tė UEJL-sė duke filluar nga data 30 maj pėr 22 ditė kanė qenė prezentė nė punėn praktike tė Komunės sė Tearcės dhe ata janė njohur pėr sė afėrmi me funksionimin e administratės sė Komunės”.


Njėkohėsisht ai konfirmon se pėr punėn praktike me studentėt e UEJL-sė ka pasur marrėveshje mes kryetarit tė Komunės sė Tearcės Rami Qerimi dhe strukturave udhėheqėse tė UEJL-sė. Sipas Besim Imerit studentėve u ėshtė mundėsuar qė tė marrin pjesė nė mbledhjet tė cilat i ka mbajtur komisioni i angazhuar nė projekin e PLEAR, (projekt ekologjik pėr komunėn e Tearcės). Nė Komunėn e Tearcės studentėt gjithashtu janė njohur me punėt e kėtij institucioni si ato administrative, kompetencat e pushtetit lokal, zhvillimi ekonomik lokal infrastruktura, ekologjia ingjerencat e kryetarit. Sipas zyrės pėr informim nė UEJL ky institucion ka marrėveshje me disa institucione lokale, shtetėrore dhe private qė absolventėt e UEJL-sė tė kryejnė punėn praktike nėpėr kėta institucione me qėllim tė marrjes sė pėrvojave. Studentėt janė shprehur se kjo ka qenė njė mundėsi e mirė pėr ta, nė marrjen e pėrvojave qė do t’u shėrbejė pas diplomimit, kur ata do tė marrin funksione tė ndryshme nėpėr institucione. Ata kanė shprehur kėnaqėsinė ndaj strukturave komunale qė u kanė ofruar mundėsi pėr shkėmbim tė pėrvojave me qėllim tė njohjes praktike pėr ēėshtje tė ndryshme.

Nga:Urim SALIHU
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio