Studentet.info
Lajme : MARVESHJET DUHET TĖ PĖRSHPEJTOHEN
Kyqur 20-12-2004 15:52:47 (1415 Lexime)


STUDENTĖT NGA MAQEDONIA NĖ SHKUP, NGA KOSOVA DHE SHQIPĖRIA, ASGJĖ KONKRETE

TETOVĖ (21 DHJETOR)Gjatė qendrimit tonė, nė mesin e studentėve grevist, mėsuam se Ali Ahmeti, ka kėrkuar nga Shoqata e Mjekėve dhe stomatologėve qė tė paraqesin realishtė numrin e kuadrova qė janė shtetas tė Maqedonisė, si kushtė pėr fillim e bisedimve pėr legalizmin e fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė

Rektori i Univertsitetit tė Tetovės, ka aritur marveshje me rektorin e Universitetit tė Shkupit, pėr transferė tė studentėve tė mjeksisė dhe stomatologjisė nga Tetova nė Shkup. Studentėt qė janė shtetas tė Maqedonisė qė kanė aritur kushtin tė kalojnė nė vitin vijues, kanė mundėsi tė transferohen nė fakultetet pėrkatėse nė Shkup.

Kushtet pėr transferė nė Shkup
Index-i i Universitetit tė Tetovės, ēartifikata e notave mbrenda viteve qė ka qenė studentė, diploma dhe dėftesat e shkollės sė mesme, shtetėsia e Maqedonisė, janė kėto kushtet qė duhet tė plotėsoj njė student pėr tė bėrė transferė nė Universitetin e Shkupit.

Studentėt grevistė kanė shprehur rezerva pėr transferin e studentėve nė Shkup, pėr shkak tė mos dokumentimit me anė tė nėnshkrimit nga tė dy palėt pėr transferė tė garantuar tė studentėve qė dėshirojnė tė vazhdojnė nė Shkup. Njėkohėsishtė kėshilli grevist u ka bėrė thirje tė gjithė studentėve tė cilėt duan tė vazhdojnė nė Shkup tė aplikojnė edhe atė deri tė mėrkurėn e kėsaj jave.
Gjatė ditės sė djeshme 21 studentė nga Maqedonia, kanė aplikuar pėr transferim nė Universitetin e Shkupit.
“Kjo ėshtė zgjidhje parciale, pasi edhe pa marėveshje, neni 198 i ligjit pėr zyrtarizim tė UT-sė ua mundėson kėtė. Kėshilli grevistė u bėnė thirje tė gjithė studentėve nga Maqedonia, studentė tė mjeksisė dhe stomatologjisė nė Universitetin e Tetovės qė tė marin dokumentat e nevojshme pėr transferė nėse dėshirojnė tė vazhdojnė studimet nė fakultetin simotėr nė Shkup”, deklaroi Besnik Krasniqi, pėrgjegjės pėr informim pranė kėshillit grevistė.

Qeveria e Shqipėrisė ende pa pėrgjigje

Rektori i Universitetit tė Tiranės, para disa javėsh ka deklaruar se “Universiteti i Tiranės do tė pranoj 50 studentė nga vitet e katėr dhe pestė tė fakulteti tė mjeksisė dhe stomatologjisė”.
Mirėpo, dje rektori Beadini, u ka sqaruar studentėve se nuk asnjė pėrgjigje nga rektori Rrokaj pėr transferin e studentėve nė Tiranė. Rektori Beadini, ka cituar edhe njė herė kolegun e tij nga Tirana, i cili ka premtuar kėtė numėr pėr transfertė, por vetėm nėse kryeministri Nano pajtohet pėr njė gjė tė tillė.
Deri dje pasdite as rektori i Tiranės, por as edhe kryeministri Nano, nuk kanė dhėnė asnjė pėrgjigje zyrtarėve tė UT-sė, pėr njė transferė tė mundshėm tė 50 studentėv tė viteve tė katėrta dhe tė pesta.

Nuk ka vullnet politik pėr zyrtarizimn e dy fakulteve

Gjatė qendrimit tonė, nė mesin e studentėve grevist, mėsuam se Ali Ahmeti, ka kėrkuar nga Shoqata e Mjekėve dhe stomatologėve qė tė paraqesin realishtė numrin e kuadrova qė janė shtetas tė Maqedonisė, si kushtė pėr fillim e bisedimve pėr legalizmin e fakultetit tė Mjekėsisė dhe Stomatologjisė.
Pėrndryshe, shoqtata nė fjalė ditėve tė fundit ka pėrmendur prej 10 doktorave tė shkencės dhe mbi 10 magjistra shkence, por qė shumica jetojnė nė Kosovė ose nė ndonjė vendė tjetėr tė cilėt mund tė kryen nė kėtė project nėse vjen deri te realizimi I tiij.
“Ata mund tė vijnė menjėher nė momentin qė ne do t’i thirim” ka qenė pėrgjigjja qė ka dhėnė kryetari i shoqatės, liderit tė BDI-sė Ali Ahmetit.

“Matrapazllėqet” shkaqet pėr moslegalizim

Nė anėn tjetėr prof. Nevzat Elezi ka nxjerur nga kompjuteri i tijė projektin e legalizmit tė vitit tė parė dhe tė dytė tė tė dy fakulteteve qė ja kanė dorzuar ministrit Pollozhani dhe u ka sqaruar studentėve se Ministri i Arsimit nuk ka dhėnė pėlqim as pėr kėto vite tė funksionojnė nė kuadėr tė UT-sė.
Sipas disa profesorėve tė fakulteti tė mjeksisė janė shumė probleme qė janė krijuar me vite nė kėtė fakultet, gjė qė ėshtė duke ēuar kėto fakultete drejt shuarjes sė plotė.
“Pranimi pa asnjė kriter i studentėve nė kėtė fakultet, paranimi me shumicė, mos mbajtja e kritereve shkencore, pėrzyerja e shumė personave qė kanė dominuar nė UT” janė kėto shkaqet qė disa herė edhe OSBE-ja ėshtė ankuar.
Ndėrkombėtarėt kanė qenė kategorik pėr mosvazhdimin e fakultetit tė mjekėsisė, sqaruan zyrtarė tė UT-sė, qė dėshirojnė tė mbesin anonim. Kėto burim sqaruan se rektori Beadini ėshtė kėrcėnuar se mund tė hyjė nė listė tė zezė nėse nuk ndėrpret vazhdimin e funksionim tė fakultetit tė mjekėsisė.
Po dje, Ministri i Arsimit tė Maqedonisė dhe ai i Kosovės ėshtė dashtė tė arinė marveshje pėr transferin e studentėve nga Kosova. Nga takimi ndėrmjet tyre ende nuk bėhet asgje e ditur deri nė mbyllje tė gazetės sonė.

Nga: Halit AJDINI (Fakti)
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio