Studentet.info
Lajme : Nė dy universitetet e Tetovės pėrfundon afati i parė i regjistrimit
Kyqur 01-07-2005 8:09:54 (1934 Lexime)

USHT-ja dhe UEJL-ja nuk tregojnė sa brucosh kanė pranuar

TETOVĖ, 1 KORRIK- Nė dy universitetet e Tetovės tė ejten zyrtarisht ka pėrfunduar afati i parė i regjistrimit pėr pranimin e stundtėve tė rinj nė vitin akdemik 2005/2006.
Sipas konkursit nė Universiteti Shtetėror tė Tetovės (USHT) nė gjitshjet katėr fakulte dhe njė shkollė tė lartė kishte 1.890 vende tė lira. Kandidatėt qė konkuruan nė kėtė universitet nuk i janė nėnshkruar provimit pranues, por tė njetėt janė ranguar suksesit tė arritur nė shkollėn e mesme. Stundetėt qė do tė studjojnė me kuotė shtetrore nė USHT duhet tė paguajnė 200 euro pėr njė vit akdemik, kurse ato me vetfinansim 500 euro.Nė bazė tė konkursit tė shpallur nga USHT-ja dhe Ministria e Arsimit nė Fakultetin Matematiko-Natyror ka 120 vende tė lira, , nė Fakultetin pėr Shkenca Humane dhe Art -320 vende tė lira, nė Institutin e gjuhėve ka 330 vende tė lira, nė Fakultetin e Drejtėsisė 340, nė Fakultetin Ekonomik - 400 dhe nė Qendrėn pėr studime politeknike ka 110 vende tė lira.Sipas zyrtarėve nė ēdo fakultet ka pasur shumė tė intesuar ose tre kanidiatė kanė luftuar pėr njė idkes, kurse mė tė fkefentuara nga kanidiatėt kanė qenė fakulteti i drejtėsisė, ekonomisė dhe gjuha angleze.
“Rezultatet preleminare pėr numrin e studnetėve tė pranuar gjatė afatit tė parė do tė kumtohen gjatė dy ditėve tė ardhėshme kur d ė dihet se nė cilin fakulttet ka vende tė lira pėr dy afatet tjera regjistruese” njoftuan nga shrėbimi pėr informim i USHT-sė
Ndėrkohė, edhe nė Universitetin e Evropės Juglindore nė Tetovės tė ejten zyrtarisht ka pėrfunduar afati i parė i regjistrimit, ku kishte vende tė lira pėr 900 stundet.
Zyrtarėt e universitatetit njoftuan se rezultatet e para pėr numrin e brucoshėve tė pranuar do a kumtojnė mė 2 korik. “Nė tė gjitha fakultetet ka pasur intersim tė duhur nga ana e kanidiatėve” njoftuan nė kėtė universitet.
Ēmimi pėr tė studjuar nė UEJL pėr njė vit akdemik kap shfirėn prej 620 euro deri nė 850.
Rezultatet zyrtare nė dy universitetet e Tetovės do tė shpallen mė 7 dhe 8 korrik. Ėshtė parparė qė pėr kanidenatėt qė nuk do tė mund tė marin idekes nė afatin e parė tė organizohen edhe dy afete tjera nė ato programe studeimore ku do tė ketė vende tė lira.

Nga:Xhevahir NEZIRI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio