Studentet.info
Lajme : KONVIKTET HAPIN DYERT PĖR SHQIPTARĖT PAS 50 VITĖSH, SHFRYTĖZOJENI
Kyqur 07-07-2005 5:26:44 (1901 Lexime)


Kushte ekskluzive pėr studentėt shqiptar nė konviktin “SONIQ”


Shkup, 7 KORRIK- Ekziston njė konviktė pėr student dhe nxėnės nė Shkup I cili me kushtet qė u ofron atyre, pėr standardin nė Maqedoni ėshtė konviktė si nė pėrralla.
Pėr 50 vjet tė ekzistimit tė tijė, ky konviktė ka qenė vetėm pėr nxėnsėsit e shkollave tė mesme, mirpo qė nga ky vitė ėshtė transferuar nė konviktrė tė studentėve.
Asnjė kėmbė shqiptari nuk ka shkelur nė kėtė konvikt pėr gjithė kohėn sa ekziston. Nėse ndonjėri ka jetuar nė kėtė konvikt, ka rastisur, ndėrsa numri mė I madhė ka ndodhur vetėm dy vitet e fundit, ku numri I shqiptarėve arritit nė nė dy studentė shqiptar.Njė obor tė regulluar mir dhe me shumėhapsirė, njė restorant komod me mėny tė pasur, dhoma tė ndritshme dhe shumė moderne me tė gjitha kushtet pėr tė jetuar me standard tė lartė. 24 orė internet, telivizor nė tė gjitha katėt, bibliotekė me 6000 kopje fond, mėsonjtore, dhoma pėr pushim me komoda tė klasit tė lartė. ‘do gjė pėrfekte, nė konviktin “Tome Stefenovski-Soniq”, nė Shkup.
Drejtori I parė shqiptar pas 50 vitėsh, Ismail Abazi, sqaroi se kushtet ;do ditė e mė tepėr pėrmisohen, pėr shkak tė rritjes sė tė hyrave nė kėtė institucion edukativ.

Abazi: Presim qė sivjet tė vėrshojnė studentėt shqiptar

Gjatė vizitės sė Fakti-t, nė kėtė konviktė, pėr studentėt dhe nxėnėsit, drejtori sqaroi se konvikti “Tome Stefenovski-Soniq”, ėshtė konvikti mė I mir qė ka Maqedonia dhe ndoshta konvikti qė I konkuron tė gjithė konviktet evropiane.
“me brengos fakti, se pėrse studentėt dhe nxėnėsit shqiptar nuk konkurojnė tė jetojnė komodė gjatė kohės sė studimeve. Ky konviktė ka kushte mė tė mira qė mund tė ketė njė konviktė nė maqedoni dhe mbi tė gjitha ;mimi prej 3340 denar pėr n jė muaj me dy racione ėshtė njė shumė sombolike qė mund tė mbulojnė tė ghithė studenėt dhe nxėnėsit. Mundėsi kanė qė tė shtojnė edhe njė racion vetėm pėr 100 denarė mbvrenda njė muaji’, deklaroi drejtori Ismail Abazi, I cili vetėm 5 muaj udhėheq me kėtė institucion edukativ pas 50 vitėsh tė ekzistimit tė kėtij instutcioni.
Kapaciteti I kėtij konvikti ėshtė mė shumė se 400 shtretėr. Ndėrsa tė gjitha dhomat e studentėve dhe nxėnėsve kanė banjo moderne, kanė 24 orė ujė tė nxėhtė, pastaj ;do katė i ndėrtesės sė konviktit ka banjon kryesore ku tė gjithė studentėt dhe nxėnėsit mund tė pastrojnė rrobat dhe ti thajnė me apartat special pėr tharje. Nė tė gjitha katet e konviktit ka dhoma komode pėr pushim dhe rekreim. Fusha e sportit, salla pėr fitness, mėsonjtore dhe ;do gjė qė I nevojitet njė studenti ėshtė nė kėtė konviktė, me emrin “Tome Stefenovski-Soniq”, nė Shkup, nė bulevardin “Aleksandėr Makedonski”, numėr 22.
“Me ardhjen time nė kėtė detyre, vendosa qė tė informoj gjithė qytetarėt e Maqedonisė dhe ve;anarsihtė qytetarėt shqiptar qė tė shfrytėzojnė tė drejtėn ė e tyre pėr tė jetuar gjatė kohės sė studimve me kushte tė mira dhe me pak shpenzime. Ėshtė obligim I yni, qė tė mos vazhdoj terri promovues rreth kėtij konvikti, ndėrsa nė anėn tjetėr shumica e studentėve dhe nxėnėsve shqiptar, pagujnė shuma tė mėdha parashė pėr tė jetuar nėpėr bodrume nė kushte mizore” u shpreh Abazi.

Nė “Soniq” studenėt kanė kushte si nė eEvropė

“Salla e Kongreseve”, e cila shfrytėzohet nga nxėnėsit si kino sallė, gjithmon tėrheq edhe qeverinė dhe shumė institucione tjera pėr komoditetin qė u ofron me kushtet maksimale qė ka”, than pėrgjegjėsit e konviktit. Ata sqaruan se nga kėto shėrbime ky konviktė arrinė tė krijoj tė hyra tė mėdha me tė cilat zakonishtė pėrmisohen kushtet e studentėve dhe nxėnėsve.
Kjo sallė ėshtė nė shėrbim tė studentėve dhe nxėnėsive, banues nė kėtė konviktė.
“kėto ditė do tė ndėrtohet salla pėr internet ku studentėt do tė mund tė kėnė qasje 24 orė nė rrjet, pėr tė shfrytėzuar dijen qė u mundėson kjo teknologji bashkohore”, sqaroi drejtori.
Njė tjetėr karakteristikė qė ka ky konvikt ėshtė mėnyja e pasur e restorantit qė punon gjatė gjithė ditėve.
“Kushtet qė posodenon ky konviktė ėshtė e pamundur tė pėrshkruahen, pa mos vizituar njeher kėtė konvikt, mirpo ;do kush qė njėher vinė kėtu, nuk del asnjėher deri sat a mbaroj shkollimin”, nėnvizoi drejtori Ismail Abazi.
Afati I paraqitjes pėr studenėt e vitit tė tė dytė, tė tretė dhe tė katėrt mbaron mė 9 korrik, ndėrsa afati I paraqitjes pėr tė jetuar nė konviktė tė brucoshave fillon me 9 Shtator dhe pėrfundon me 20 tė pot ė njejtit muaj. 230 studentė do tė mund tė pranohen kėtė vitė mėsimor, ndėrsa 140 nxėnės tė viteve tė dyta, tė treat dhe tė katėrta do tė kenė mundėis tė vazhdojnė banimin nė kėtė institucion me kushte jashtėzakonishtė tė mira. Linjat e autobusve uraban, 45, 55, 65, dhe 50 kalojnė pėrkrah konviktit ;do 10 minuta.
Mosinformimi I shoqėrisė shqiptare, ka qenė problemi kryesor qė pėr 50 vjet kėmbė shqiptari nuk ka shkėlė qė ti shfrytėzoj kėto kushte tė jashtėzakonshme, pėr tė jetuar njė jete komode gjatė shkollimit.
Familjet shqiptare shumė mė lehtė mund ta pėrballojnė njė shumė kaq simbolike tė pagesės pėr njė muaj nė konvikė mė me 2 dhe 3 racione, poashtu edhe fėmijtė e tyre kanė mundėsi tė jetojėn mė mir se ;do kund tjetėr. Pėr kėtė drejtori Abazi ėshtė zotuar se tė gjithė studentėt do tė kėnė gjithmon pėrkujdesjen dhė pėrmisimin edhe mė shumė tė kushteve, ndėrsa nxėnsiėsit shqipatar do tė jenė tė mirrpritur si nė shtėpinė e tyre.

Nga:Halit AJDINI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio