Studentet.info
Lajme : INICIATIVĖ e "ESA" NĖ TETOVĖ
Kyqur 21-12-2004 16:49:41 (1726 Lexime)


Projket pėr pėrkrahjen e studentėve tė UEJL-sė dhe USHT-sė

TETOVĖ (22 DHJETOR)Me ketė Projket pėr tė parėn herė jepet mundėsia qė studentėt qė kamė para mbarimit tė fakultetit tė fillojnė me bizneset e tyre qė tė kenė mundėsi rė zhvillojnė idetė para se tė futen nė ujėrat e biznesit

Nga data 20 e dhjetorit tė kė tij viti filloi tė realizohet nė Tetovė projekti “STARTBIZ”, i cili ėshtė garė pėr pėrgatitje tė biznes planit mė tė mire tė bazuar nė biznes ide tė qėndrueshme apo inovim, ku garojnė studentė tė viteve tė treta dhe tė katėrta tė drejtimit tė ekonomisė nga UEJL dhe tė USHT .


Ky projekt do realizohet deri nė muajin mars tė vitit tė ardhė shė m nė bashkėpunim me Qendrė n pėr Zhvillimin e Biznesit-UEJL, fakultetin ekonomik tė USHT-sė, organizatėn pėr pėrkrahjen e ndėrmarjeve tė vogla dhe tė mesme ESA-Tetovė dhe me pėrkrahje financiare nga organizata gjermane pėr pėrkrahje tė bizneseve tė vogla dhe tė mesme GTZ-PSP (shoqata gjermane pėr bashkėpunim teknik, promovimi i sektorit privat).
Pėr rėndėsinė e kėtij projekti Nebi Jusufi kėshilltar afarist i agjencisė pėr pėrkrahjen e ndėrmarjeve tė vogla dhe tė mesme “ESA”tha se ėshtė karakteristike se pėr sė pari herė u jepet mundėsi qė studentėt qė janė para mbarimit tė fakultetit, tė fillojnė me bizneset e tyre qė tė kenė mundėsi tė zhvillojnė idetė e tyre para se tė futen nė ujėrat e biznesit pėrkatėsisht t’i vėnė nė letėr bisnes planet dhe tė njėjtin tė mund ta implementojnė.

Shpėrblime pėr tri biznes planet mė tė mira

Qėllimi i garės ėshtė qė tė bėhet promovimi i afarizmit ndėrmjet studentėve – afaristė tė ardhshėm, nxitja e aktiviteteve kreative inovative, krijimi dhe komercializimit, krijimi i klimės innovative dhe rritja e bashkėpunimit student-komuniteti afarist. Pėr sa i pėrket motivimit tė pjesėmarrjes nė projekt, sipas Nebi Jusufi kėshilltar afarist i agjencisė pėr pėrkrahjen e ndėrmarjeve tė vogla dhe tė mesme “ESA” ato do tė jenė tė natyrave si mundėsi tė lidhen me investues potencial, mundėsi pėr tė fituar ēmim, mundėsi pėr nisje me biznes, dhe mundėsi pėr prezentimin tė ideve tė tyre afariste para publikut.
Baza pėr formimin e ndėrmarrjes sė re duhet tė jetė biznes ideja e qėndrueshme apo ideja inovative qė ka imlementim praktik dhe mund tė komercializohet.. Preferohet qė biznes idetė e qėndrueshme, gjegjėsisht idetė inovative tė shfrytėzohen nga pjesėmarėsit pėr fillim tė biznesit tė tyre personal, ndėrsa propozimi mė i mirė do ta fiton ēmimin STARTBIZ.
Implementimi i trajnimeve pėr biznes plane parasheh mbajtjen e tre trajnimeve pėr pėrgatitjen e biznes planit. Pjesėmarrės nė kėto trajnime do tė jenė kandidatėt potencial tė interesuar pėr pjesėmarrje nė garėn “STARTBIZ”. Trajnimet do tė realizohen nga dy konsulltantė/trajnues tė Agjencisė ESA dhe do tė jenė njėditėshe, ndė rsa do tė organizohen nė hapėsirat e Univerzitetit tė UEJL-sė dhe tė USHT-sė.

Konsultime dhe kėshilla pėr pjesėmarrėsit nė gara

Pas realizimit tė trajnimit parashihen shėrbime konsultative pėr grupet qė do tė pėrgatitsin biznes plan. Pėr kėtė aktivitet janė caktuar 6 ditė, ku do tė ketė takime pėr konsultime dhe kėshilla si tė finalizohet biznes plani pėr pjesėmarrėsit e garės. Pas mbarimit tė tė gjitha konsultimeve, pjesėmarrėsit do tė kenė periudhė kohore tė caktuar pėr dorėzimin e biznes planeve tė pėrgatitura nė formė tė shkruar nė zyrėn e Agjencisė ESA Tetovė. pėr pjesėmarrje oficiale nė gara. Komsioni i garės do tė nominojė 5 biznes plane mė tė mira, kurse 3 prej tyre do tė shpėrblehen me ēmime tė vlefshme.
Prioritetet e kėtij projekti sipas Nebi Jusufi kėshilltar afarist i agjencisė pėr pėrkrahjen e ndėrmarjeve tė vogla dhe tė mesme “ESA” janė qė pėr sė pari herė tė formohet njė rrjet bashkėpunimi ndėrmjet qendrave siē ėshtė “ESA” dhe Qendra pėr Zhvillim tė Biznesit nė UEJL. Me kė tė sipas tij, do tė rritet bashkėpunimi ndėrmjet palėve tė afaristėve nė regjionin e Tetovės qė do tė ndihmon drejtpėrsėdrejti nė zhvillimin ekonomik lokal.

Nga: Ismet KROSI
Artikujt tjera
24-04-2013 5:01:55 - Nė USHT u mbajt Akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorėve dhe martirėve tė kombit
23-04-2013 10:24:28 - Tė diplomuar bredhin rrugėve
11-02-2013 2:53:44 - Ndėrroi jetė ish rektori I USHT-sė Fadil Sulejmani
04-02-2013 9:10:46 - Semestri i dytė filloi nė objektin e ri universitar nė USHT
24-01-2013 4:14:13 - Ish-rektori Muja regjistroi kundėrligjshėm 16 kandidatė nė doktoraturė
22-01-2013 5:45:27 - Ndahet nga jeta Agron Reka ish rektor i USHT-sė
05-01-2013 8:43:43 - Studentėt, mėrgimtarėt e 'tokės sė premtuar'
02-01-2013 7:57:35 - Sadi Bexheti: Transparenca, kryeprioriteti i mandatit tė parė
20-12-2012 3:29:40 - UEJL, Parlamenti Studentor prezanton programin e vet para studentėve
10-12-2012 7:56:37 - Pėrurohet konservimi i fasadės sė jashtme tė Xhamisė sė Larme

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio